آنگلا مرکل – دانشنامه تصویری برتر

آنگلا مرکل

by اخبار, چهره های زن, سیاسی, علوم پایه, فرهنگ و هنر, فیزیک in دسامبر 21, 2015

آنگِلا دوروتِئا مِرکِل (به آلمانی: Angela Dorothea Merkel) (زادۀ ۱۷ ژوئیۀ ۱۹۵۴ در هامبورگ) سیاست‌مدار آلمانی، دبیرکل اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان و از ۲۲ نوامبر ۲۰۰۵ صدراعظم کنونی و اولین بانویِ صدراعظم در تاریخ آلمان است.

 

آنگلا-مرکل-Angela-Dorothea-Merkel-5

او به‌عنوان رئیس اتحادیه دموکرات مسیحی‌ها (CDU)، دولت ائتلافی با حزب همپیمانش اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن (CSU) و حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD) را تا سال ۲۰۰۹ رهبری کرد. این ائتلاف پس از دو ماه مذاکره در پی انتخابات فدرال آلمان در ۲۰۰۵ تشکیل شد. پس از انتخابات فدرال در سال ۲۰۰۹ و خروج سوسیال دمکرات‌ها از دولت، مرکل دولت ائتلافی جدید را با مشارکت حزب دموکرات آزاد تشکیل داد.

مرکل که در پی اولین انتخابات مشترک هر دو آلمان شرقی و غربی در دسامبر ۱۹۹۰ و از ایالت «مکلنبورگ-فورپومرن» که از ایالات آلمان شرقی سابق بود، به بوندس‌تاگ راه یافته از سال ۲۰۰۰ تا کنون رئیس اتحادیه دموکرات مسیحی‌ها بوده و رئیس دولت ائتلافی آلمان فدرال است.

آنگلا مرکل رهبر دوفاکتوی اتحادیۀ اروپا خوانده شده‌است، و مجلۀ فوربز او را در ۲۰۱۲ دومین شخص قدرتمند جهان نامید که بالاترین رتبه‌ای‌ است که یک زن تاکنون بدان رسیده‌است.

مرکل اولین صدراعظم زن آلمان و اولین شهروند آلمان شرقی سابق است که بر آلمانِ دوباره‌متحدشده

Bundeskanzlerin Angela Merkel während einer Pressekonferenz.

Bundeskanzlerin Angela Merkel während einer Pressekonferenz.

Merkel, EP

آنگلا-مرکل-Angela-Dorothea-Merkel-7

زندگی

آنگِلا مِرکِل در سال ۱۹۵۴ در هامبورگ متولد شد. پدرش یک کشیش و مادرش معلم بود. اندکی بعد از تولد وی، خانواده‌اش به آلمان شرقی مهاجرت کردند. در زمان تحصیل در دبیرستان، نمرات خوب او در دروس مختلف به‌ویژه ریاضی و زبان روسی مورد توجه معلمان قرار گرفته‌بود.

آنگلا-مرکل-Angela-Dorothea-Merkel-

نام کامل او در آن زمان و تا پیش از ازدواج اولش، آنگِلا دوروتِئا کزنر بود. زمانی که وی وارد دانشگاه شد با اولریش مِرکِل، دانشجوی فیزیک آشنا شد و با او ازدواج کرد. این ازدواج در سال ۱۹۸۲ به جدایی کشید، اما آنگِلا نام خانوادگی همسر اولش را برای خود حفظ کرد و تبدیل به «آنگِلا مرکل» کنونی شد. وی در سال ۱۹۸۸ در مرکز آکادمی علوم با همسر دوم خود، یواخیم زاوِر (Joachim Sauer) آشنا شده و پس از مدتی ازدواج کردند. آنگِلا مِرکِل بدون اینکه از دو ازدواج خود فرزندی داشته‌باشد، با فرزندان همسر دوم خود، که حاصل ازدواج قبلی او هستند، زندگی می‌کند.

آنگلا-مرکل-Angela-Dorothea-Merkel-1

وی برای سه سال متوالی (۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳) ازسوی مجلهٔ فوربس به‌عنوان قدرتمندترین زن جهان انتخاب شد.

آنگلا-مرکل-Angela-Dorothea-Merkel-2

تحصیلات

آنجگِلا در سال ۱۹۷۳ در دانشگاه لایپزیگ به تحصیل فیزیک پرداخت که آن را در سال ۱۹۷۸ به‌پایان رسانید و دکترای خود را در مقطع شیمی فیزیک در سال ۱۹۸۶ به‌دست آورد.

آنگلا-مرکل-Angela-Dorothea-Merkel-8

تحصيل در لايپزيگ و دو ازدواج

آنگلا، از همان دوران مدرسه، در تصميم خود براي تحصيل در رشته فيزيک دانشگاه کارل مارکس مصمم بود. ديپلم خود را سال 1978 در همين رشته از دانشگاه لايپزيگ دريافت و پايان‌نامه‌اش با عنوان «تاثیر ارتباط فضایی بر سرعت واکنش در واکنش‌های ابتدایی دارای دو ملکول در رسانه‌های انبوه» را در سال 1986 با درجه عالي اخذ نمود.
آنگلا طي دوران تحصيل فيزيک و تبادلات دانشگاهي دانشگاه لايپزيک در مسکو و لنينگراد، با مردي به نام اولريش مرکل (Ulrich Merkel) آشنا شد و اين دو 1977 در کليسا به عقد رسمي يکديگر درآمدند. وي با مهاجرت به برلين شرقي در سال 1978 به همراه همسرش، همکاري علمي خود با مؤسسه مرکزي شيمي فيزيکي در آکادمي علوم شهر برلين، را آغاز کرد. در سال 1982 ازدواج بدون فرزند وي، به طلاق انجاميد.
آنگلا-مرکل-Angela-Dorothea-Merkel-6
مرکل در آکادمي علوم، با همسر کنوني خود، يوآخيم زاور (Joachim Sauer) متخصص شيمي کوانتوم آشنا گرديد و در سال 1998 با وي ازدواج نمود. مرکل هم‌اکنون نيز با زاور اما بدون فرزند زندگي مي‌کند، البته شوهرش دو پسر از ازدواج قبلي خود دارد.

فعالیت سیاسی

در سال‌های پایانیِ دولت کمونیستی آلمان شرقی، مرکل در اعتراضات خیابانی شرکت فعالی داشت و به عضویت حزب تازه‌تأسیس “حرکت دمکراتیک” (Demokratischer Aufbruch) درآمد و در زمان فروپاشی دیوار برلین به‌عنوان سخنگوی حزب فعالیت می‌کرد. در سال ۱۹۹۰ مرکل عضو حزب مسیحی دموکرات شد و در پایان همین سال به‌عنوان نماینده این حزب وارد مجلس آلمان شد. در ژانویه ۱۹۹۱ هلموت کهل (صدراعظم وقت آلمان) او را به‌‌عنوان وزیر بانوان و جوانان نامید و سپس وی پست خود را به وزیر محیط‌زیست، حفظ طبیعت و بالاًخره به امنیت رآکتورها تغییر داد و این وزارت را تا سال ۱۹۹۸ که به قدرت گرفتن حزب سوسیال دموکرات آلمان به رهبری گرهارد شرودر انجامید، نگه‌داشت. بعد از آن سعی بِه ائتلاف با سوسیال-دموکرات‌ها برای حکومت در بعضی از ایالات کرد که به نتیجه‌ای نرسید.

آنگلا مرکل در سال ۲۰۰۰ به‌عنوان دبیر کل حزبش انتخاب شد. با این وجود در سال ۲۰۰۲ ادموند شتویبر دبیر کل اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن که با دموکرات مسیحی‌ها در پارلمان متحد است به‌عنوان نمایندۀ دو حزب متحد برای صدراعظمی کاندید شد. این دو حزب با رهبرانشان (مرکل و شتویبر) بارها شرودر و سوسیال دموکراتها را تحت عناوین مختلف سیاست‌های غلط اقتصادی، افزایش بدهی‌های کشور و مهم‌تر از همه تعداد بسیار زیاد بیکاران مورد سرزنش قرار می‌دادند. با این وجود اتحاد آنها بار دیگر در سال ۲۰۰۲، بیشتر به‌خاطر سیاست‌های آنها درمورد جنگ با عراق از ائتلافِ سبز-قرمز به رهبری گرهارد شرودر و یوشکا فیشر شکست خورد.

با افزایش بدهی‌ها و بیکاران کشور در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴، فشار بر شرودر و متحدانش بیشتر شد، تا آنجا که دموکرات مسیحی‌ها در سایر ایالت‌های آلمان به پیروزی رسیدند. سوسیال دموکراتها و شرودر برای جبران این شکست‌ها پیشنهاد به‌عقب‌کشاندن انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۰۵ را دادند، تا به رقبای خود محبوبیتشان را میان مردم به اثبات برسانند. در حالی که کارشناسان امیدی برای سوسیال دموکرات‌ها نمی‌دیدند.

Merkel, EP

پیروزی در انتخابات آلمان

در انتخابات بوندستاگ در سال ۲۰۰۵ مرکل خود را نامزد صدراعظمی از طرف دو حزب متحد کرد. بر خلاف انتظار همه، سوسیال دموکراتها رأی بالایی آوردند به طوری که اتحادیه دموکرات مسیحی‌ها و سوسیال مسیحی‌های بایرن و یا سوسیال دمکراتها هیچ کدام به تنهایی نتوانستند اکثریت پارلمانی را بدست بیاوردند. احزاب کوچکتر مانند حزب سبزها یا دمکرات‌های آزاد که به‌طور سنتی شرکای ائتلافی احزاب بزرگ هستند، هیچکدام اینبار به میزان کرسی موردنیاز برای ائتلاف با احزاب بزرگتر دست نیافتند. به این ترتیب ائتلاف دمکرات مسیحی‌ها و سوسیال مسیحی‌های بایرن مجبور شدند برای اداره کشور با سوسیال دموکرات‌ها ائتلاف بزرگ را تشکیل دهند. بر طبق مذاکراتِ ائتلاف بزرگ، سوسیال دموکراتها به صدراعظمی مرکل و کناره‌گیری شرودر از سیاست رضایت دادند به شرط این‌که ۸ وزارت‌خانه بزرگ در دستان آنها باقی بماند. به این صورت آنگلا مرکل اولین صدر اعظم زن در کشور آلمان معرفی شد.

آنگلا-مرکل-Angela-Dorothea-Merkel-7

سیاست مرکل

درباره مرکل و در واقع سیاست کنونی حزب او گفته می‌شود که او گرایش سنتی آلمان به فرانسه که پایه تشکیل یک اتحادیه قوی اروپایی است را می‌شکند و مثل تونی بلر و مارگارت تاچر بیشتر گرایش به نزدیکی با آمریکا دارد. این برای اتحادیه اروپا مساله مهمی است وگرنه در زمینه سیاست‌های اقتصادی اختلاف احزاب بزرگ حاکم در اروپا بسیار کم شده‌است. او به عنوان مارگارت تاچر قرن بیست و یک یاد می‌شود.

با تشکر دانشنامه تصویری فارسی

Leave a Reply