اخبار ادبیات تاریخ چهره های مرد

أبو أحمد عبدالله بن منصور بن محمد المستعصم بالله ( ۹ عکس )

توسط 14p.ir

أبو أحمد عبدالله بن منصور بن محمد المستعصم بالله آخرین خلیفه عباسی در بغداد بود؛ او از سال ۶۴۰ تا ۶۵۶ قمری خلافت را برعهده داشت؛خلافت وی مصادف با ایلغار چنگیزخان در ایران و عراق بود.

alau-shtus-up-the-caliph-of-baudas-in-treasure-towzer

پس از وی منگوقاآن برادر کوچکترش هلاکوخان را به ایران فرستاد، هلاکو نخست طالقان و الموت را در اختیار گرفت و آخرین شیخ الموت را کُشت و بسیاری از قلاع اسماعیلیان را ویران کرد؛ در این میان خلافت بغداد دو دشمن بزرگ خود یعنی فاطمیان و اسماعیلیان را از دست داده بود.

Byzantine_emissaries_to_the_Caliph

سرانجام، هلاکوخان کسانی را به نزد خلیفه در بغداد فرستاد و از او خواست که تسلیم شود، و خود یا وزیرش به نزد او بیایند، اما مستعصم اعتنایی نکرد؛ از این رو هلاکوخان دستور به محاصره بغداد داد، مغولان وارد شهر شدند و آن شهر را ویران کردند و بسیاری را کشتند.

harun_al_wathiq

بالاخره شهر تصرف شد و خلیفه با نزدیکانش در یکشنبه ۴ صفر ۶۵۶ قمری تسلیم شدند.افسانه‌های بسیاری در مورد قتل مستعصم وجود دارد؛ همچون این که مغولان از کشتن خلفا بیم داشتند، و به همین دلیل او را نمدمال کردند و سپس با اسبان بر او تاختند تا کشته شد.بر اساس سفرنامه مارکوپولو، هلاکوخان او را در اتاقی بدون آب و غذا زندانی کرد و او را مجبور به خوردن طلاهایی کرد که انبار کرده بود.

Harun-Charlemagne

بر اساس دیگر روایات او را در زیر کاشیهای قصر، زنده دفن کردند.

Mahmud_in_robe_from_the_caliph

برخی از پسران مستعصم نیز کشته شدند، دیگر پسر وی در مغولستان به زندان فرستاده شدند و چنانچه مورخین نگاشته‌اند، در آن جا ازدواج کرد و فرزندانی داشت.

Caliph Mamun Makes the First Measurement of the Equator   n_58749_1

parthevia-empire-in-anime

Vlad-the-Impaler-and-the-Ottoman-Envoys

 

(Visited 202 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment