ابریشم – دانشنامه تصویری برتر

ابریشم

by پوشاک, زیست‌شناسی, علوم پایه, فرهنگ و هنر in مارس 16, 2015

image_news_2057

ابریشم (هندی resham रेशम) یک نخ طبیعی است که از پیلهٔ کرم ابریشم گرفته می‌شود. عمده تشکیل دهنده آن پروتئین است. از نخ ابریشم، پارچه‌های ابریشمی می‌بافند که یکی از بهترین و نرمترین پارچه‌های دنیا به شمار می‌روند.

13930120000364_PhotoL

به دلیل خاصیت براقی نخ ابریشم، پارچه‌های بافته شده از ابریشم همانند منشورهایی هستند که اگر از جهات مختلف به آن‌ها نگاه کنید رنگهای متفاوتی از آن می بینید.

cocoon1

در حدود ۲٬۷۰۰ سال پیش از میلاد انسان نخستین بار ابریشم‌بافی در چین را انجام داد.

 220px-Bombyx_mori_Cocon_02

تاریخچه

چینی ها روش تهیه ابریشم را از ۴۰۰۰ سال پیش می دانستند.داستان جالبی در مورد نحوه ی تهیه ابریشم بین چینی ها است که می گوید:روزی ملکه ی چین “سی لینگ-شی” یک پیله کرم ابریشم را به اشتباه داخل آب جوشی که مخصوص شست و شوی دست ها بوده،می اندازد.روز بعد می بیند که تارهای ابریشمی از داخل ظرف بیرون می آیند.از این عمل لذت می برد و از آن زمان شروع به نگهداری از کرم های ابریشم می کند تا بتواند از ابریشم آن ها برای لباس ها استفاده کند.تا مدت ها چینی ها راز تهیه ابریشم را حفظ کرده بودند.ژاپنی ها جزو اولین کسانی بودند که توانستند در قرن سوم به این راز پی ببرند.

IMG18324275

حدود ۵۵۰ سال بعد از میلاد مسیح “جاستینین” پادشاه بیزانس،دو راهب را به عنوان جاسوس به چین فرستاد.زمانی که آن دو برگشتند چندین کرم ابریشم را در داخل یک استوانه ی چوبی از بامبو با خود آوردند.بعد از آن هنر به دست آوردن ابریشم از کرم ابریشم کم کم در تمام جهان شناخته شد.امروزه کشور هایی مانند چین،ژاپن،هندوستان،فرانسه،اسپانیا،روسیه و ایتالیا به عنوان کشور تولید کننده ی ابریشم شناخته شده اند.امروزه ابریشم ایتالیا به لحاظ زیبایی و کیفیت در جهان بهترین نوع ابریشم است.

Tolid01
سابقه تولید لباس و پارچه در ایران به قبل از اسلام برمیگردد.در آن دوره سه نوع لباس و پارچه از ابریشم تهیه میشده است:

  • نوع اول دیبا بوده که به لباس ابریشمی ساده رنگی گفته میشده است.
  • نوع دوم بر خلاف گفته لغتنامه دکتر معین پرنیان بود که به لباس ابریشمی چند رنگ و اغلب هفت رنگ اطلاق میشده که در بعضی موارد دارای طرح گل در میان پارچه هم بوده است.
  • نوع سوم و کاملا درباری ایرانی پرند بوده است که به پارچه رنگین ابریشمی و دارای طرح های حاشیه ای گفته میشده و مخصوص خاندان امپراطوری ایرانی بوده است.

 silks

مراحل تولید

نخ ابریشم توسط حشره ی کوچکی به نام کرم ابریشم تولید می شود.کرم ابریشم پیله ای را به دور خود می تند که هر قدر کرم بزرگتر باشد،اندازه ی پیله بزرگتر است.

1403608627

زمانی که پیله به اندازه ی کافی بزرگ شد آن را داخل آب جوش انداخته و می جوشانند.در این مرحله کرم داخل پیله می میرد و ابریشم از پیله به دست می آید.اگر کرم ابریشم به رشد کامل برسد به پروانه تبدیل می شود.

21

در اوایل فصل تابستان کرم ابریشم ماده،حدود ۵۰۰ تخم بر روی برگ درخت توت می گذارد.بعد از ۱۰ روز لارو کرم ابریشم از آن تخم ها بیرون می آید.به علت اینکه بیمار شدن یکی از آن ها باعث از بین رفتن همه ی لارو های کرم ابریشم می شود،از آن ها به دقت مراقبت می گردد.

silks

کرم های ابریشم روی برگ های درخت توت رشد و از آن ها تغذیه می کنند.ابریشم از مایعی که از سوراخ کوچکی در دهان این کرم ها ترشح می شود،به دست می آید.آن ها پیله ها را در حدود ۲۵ روز می سازند.یک پنجم وزن پیله ها را ابریشم تشکیل می دهد. پیله های کرم ابریشم در آب جوش کشته می شوند و بعد از آن ابریشم تابیده می شود.یک پیله تاری در حدود ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ متر دارد.استحکام تار ابریشم به اندازه ی یک سیم استیلی است که هم اندازه با خود تار می باشد.ابریشمی که با کتان و یا مواد ترکیبی دیگری تولید می شود بسیار زیباست.

One Comment
  1. […] زرد می‌باشد. او برپایهٔ افسانه‌های چینی مخترع ابریشم در سدهٔ بیست و هشتم پیش از میلاد […]

Leave a Reply