ارجنک ( بادام زاگرسی یا اراکی ) – دانشنامه تصویری برتر

Blog

ارجنک ( بادام زاگرسی یا اراکی )

by جغرافیا, زیست‌شناسی, علوم انسانی و فلسفه, علوم پایه in فوریه 26, 2015

___20120418_1554956658

 

ارجنک (نام علمی: Amygdalus haussknechtii) که با نام‌های دیگری چون بادام زاگرسی و بادام اراکی نیز شناخته می‌شود گونه‌ای بادام است که پراکنش آن منحصر به زاگرس جنوبی در ایران است.

این درخت در ایران در استان‌های کرمانشاه (بین اسلام‌آباد غرب و ایلام)، اراک (کوه کهرود، اطراف اراک)، اصفهان (کوه داراب شاه نزدیک دامنه، غرب اصفهان، سعد آباد جنوب اصفهان)، چهارمحال بختیاری (کوهرنگ، زردکوه، بن: ارجنک)، لرستان (بین درود و ازنا، شهبازان، نوژیان جنوب خرم‌آباد، اشترانکوه)، کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج، سپیدان، بین یاسوج و بابا میدان) و فارس (جنگل‌های اطراف سد درودزن، سروستان، جنگل‌های بوانات) می‌روید.

درختچه خاردار گسترده‌شونده‌ای است که شاخه‌های جوان آن بدون کرک یا کم‌وبیش کرکداراند و رنگ شاخه‌های مسن آن به قرمز-قهوه‌ای، زرد-قهوه‌ای و یا قهوه‌ای مایل به خاکستری تبدیل می‌شود. برگ‌هایش طولی تا ۵ سانتی‌متر و عرضی ۱.۵ سانتی‌متری دارند و بیضوی و باریک با رأسی نوک‌تیز هستند. برگ‌های آن با قاعده ممتد و تقریبا بدون دُمبرگ هستند و لبه دندانه‌اره‌ای دارند. گل‌های آن آشکارا دم‌گل بدون کُرک دارند و و طولشان به ۵ میلی‌متر می‌رسد. میوه شفت درشت به طول ۲۵ و عرض ۱۸ میلی‌متر می‌گیرد.

¯Ì'G'F 264227_NhEcVV28 badam-zamini ghaderabad-shakofeh bahari badam2 ghaderabad-shakofeh bahari badam10 iran2004-14 iran2004-26 iran2004-31

ارجنک
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
Division: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: گل‌سرخ‌سانان
تیره: گل‌سرخیان
زیرتیره: آمیگدالوئیده
سرده: گوجه سبز
زیرسرده: بادام
گونه: A. haussknechtii
نام علمی
Amygdalus haussknechtii
(C. K. Schneider) Bornm.
مترادف‌ها
Prunus haussknechtii C. K. Schneider
Amygdalus Webbii Spach var. reticulata Bronm. et var. pubescens Bornm.

 

 

One Comment
  1. […] سرطان بودن ویتامین ب ۱۷ پی بدند که اصولا این ویتامین در بادام وحشی کشف میشود . شیوه های خود را به طور گسترده ای دنبال […]

Leave a Reply