اسپرسو – دانشنامه تصویری برتر

اسپرسو

by آشپزی, دکوراسیون و خانه داری, فرهنگ و هنر in نوامبر 22, 2015

Espresso-اسپرسو قهوه ایتالیایی در فنجان-دانشنامه تصویری فارسی

 

اسپرسو (به انگلیسی: Espresso) نوعی قهوهٔ غلیظ است که در اوایل قرن بیستم در میلان ایتالیا ابداع شده‌است. اسپرسو با عبور دادن آب نزدیک به نقطه جوش با فشار زیاد از میان دانه‌های آسیاب شده قهوه تهیه می‌شود. اسپرسو دارای غلظت بالاتری از مواد محلول و معلق جامد است و بر روی سطح آن خامه (کف با قوام خامه) افزوده می‌شود.

اسپرسو پایه برخی از نوشیدنی هاست مانند کافه لاته، کاپوچینو، کافه ماکیاتو، کافه موکا و کافه آمریکانو است.

 

Espresso-اسپرسو قهوه ایتالیایی 2016-دانشنامه تصویری فارسی

 

در تهیه کاپوچینو حتماً اسپرسو را به‌کار می‌برند ولی در تهیه کافه لاته این امر ناگزیر نیست. میزان کافئین موجود در اسپرسو در واحد حجم از سایر نوشیدنی‌ها بیشتر است و به این دلیل هم هست که اکثر اوقات در مقیاس‌های کوچک سرو می‌شود. یک اسپرسو ۶۰ میلی لیتری دارای ۸۰ الی ۱۵۰ میلی گرم کافئین است در حالیکه یک قهوه معمولی با حجم ۲۴۰ میلی لیتر داری ۹۵ الی ۲۰۰ میلی گرم کافئین است.

تا حدود زیادی می‌توان گفت اسپرسو بالاترین میزان کافئین را در بین نوشیدنی‌های گرم دارا است بطوری که اگر قبل از رقابت ورزشی مصرف شود و تست دوپینگ گرفته شود کارشناسان را به اشتباه انداخته و مصرف زیادی از کافئین را که دوپینگ محسوب می‌شود نتیجه آزمایش اعلام می‌کنند.

فرایند دم کردن اسپرسو با عبور آب بسیار داغ (حدود ۹۵ درجه سیلسیوس) که تحت فشار است از روی قهوه آسیاب و بهم فشرده شده درست می‌شود. هیچ استاندار جهانی برای استخراج اسپرسو تعریف نشده است، اما چند تعاریف منتشر شده وجود دارد که سعی کرده‌اند تا در ارتباط با میزان و نوع پودر قهوه، دما و فشار آب و نرخ استخراج محدودیت‌هایی را ایجاد کنند.

 

 

Espresso-اسپرسو قهوه ایتالیایی با کیفیت-دانشنامه تصویری فارسی

میزان برشته کردن اسپرسو

اسپرسو نوعی دانه مخصوص، دانه ترکیبی یا سطح خاصی از برشته شدن نیست. بلکه هر نوع دانه قهوه، با هر سطحی از برشته شدن می‌تواند برای تولید یک اسپرسو معتبر مورد استفاده قرار گیرد. اسپرسو هم به معنی یک نوشیدنی قهوه و هم نوعی روش دم کردن است.

به طور مثال در نواحی جنوبی ایتالیا معمولاً از انواع بیشتر برشته شده (تیره تر) استفاده می‌کنند و هرچه رو به شمال می‌روید از انواع کمتر برشته شده (روشنتر) استفاده می‌شود و اگر هم به خارج ایتالیا بنگرید تنوع گسترده‌تری را مشاهده خواهید کرد.

پارامترهای فنی که توسط «انیستیتو ملی اسپرسوی ایتالیا» (Italian Espresso National Institute) برای یک فنجان اسپرسو تائید شده از سوی این انیستیتو مشخص شده است در جدول زیر آورده شده است

عنصر پارامتر
سهم خاک قهوه 7 g ± ۰٫۵
دمای خروجی آب ۸۸°C ± ۲°C
دمای داخل فنجان ۶۷°C ± ۳°C
فشار آب ورودی 9 bar ± ۱
زمان نفوذ 25 seconds ± ۵
حجم داخل یک فنجان (شامل کف) 25 ml ± ۲٫۵

 

488b788b-6c98-4b07-b2cd-34128ac81f3e   Espresso-اسپرسو قهوه ایتالیایی جدید-دانشنامه تصویری فارسی  Espresso-اسپرسو قهوه ایتالیایی-دانشنامه تصویری فارسی fenjan-chaikhori-jadid-فنجان-چای خوری-جدید -قهوه خوری home_coffee-Espresso-اسپرسو قهوه ایتالیایی-دانشنامه تصویری فارسی kikiespressoart_2 what_is_espresso_ اسپرسو

 

همچنین میتوانید عکس های فنجان و چاری خوری رو از این لینک ها هم مشاهده کنید  با تشکر دانشنامه تصویری فارسی

 

با تشکر دانشنامه تصویری فارسی

همچنین میتوانید از این مطالب هم استفاده کنید

عکس های با کیفیت فنجان و چای خوری ۲۰۱۵-۱۳۹۴ ( ۱۵ عکس )

اسپرسو (به انگلیسی: Espresso) نوعی قهوهٔ غلیظ

ریشه یابی فنجان و تعریف فنجان + 10 عکس جدید

مِلانژ ویَنی (به آلمانی: Wiener Melange) نوعی ویژه از قهوه اتریشی

 

 

One Comment

Leave a Reply