فرهنگ و هنر ورزش

ال کلاسیکو (El Clásico)

barcelona-real-madrid-5248

ال کلاسیکو (به اسپانیایی: El Clásico)، که به نام‌های دیگری مثل ال دربی اسپانول، ال دربی، ال سوپرکلاسیکو و ال کلاسیک (به کاتالان: El clàssic)، به مسابقه فوتبالی گفته می‌شود که بین دو تیم رئال مادرید، بارسلونا برگزار می‌شود. رقابت بین این دو تیم از این ناشی شده است که دو شهر مادرید و بارسلونا دو شهر بزرگ اسپانیا بوده، و این در حالی است که دو باشگاه موفق‌ترین و محبوب‌ترین باشگاه‌های کشور هستند. این مسابقه، یکی از بزرگترین مسابقه‌های فوتبال در جهان است که هر سال صدها میلیون نفر از کشورهای مختلف شاهد برگزاری آن می‌باشند.

49369114946874583633

اصطلاح کلاسیکو (clásico) در سال‌های اخیر رایج شده و در اصل برای مسابقه‌های مهم و تاریخی آمریکای جنوبی به کار می‌رود. این اسم به دلیل افزایش نفوذ فوتبال اسپانیایی در آن جا و همچنین تبلیغات جهانی مربوط به ال کلاسیکو، به وجود آمد.

30329571846572833885

دلایل اختلاف

AT6Q7278.v1423567694

رقابت منطقه‌ای

یکی از دلایل اختلاف بین دو تیم رئال مادرید و بارسلونا،مربوط به مناطقی است که هر یک از این دو تیم در آنها واقع شده اند؛ این دو منطقه با هم منازعاتی داشته اند. رئالی‌ها در منطقه کاستیا حضور دارند و تیم رقیب در منطقه کاتالونیا. در واقع رقابت این دو تیم فوتبالی، تا حد زیادی از اختلافات سیاسی بین کاستیایی‌ها و کاتالان‌ها ناشی می شود و نویسنده‌ای آن را جنگ داخلی اسپانیا نام گذاشته‌است.البته امروزه رقابت بین دو تیم عمدتاً به بازیهای رو در رو معطوف شده است و کمتر می توان از آن دشمنیهای گذشته سراغی یافت.

ژنرال فرانکو

El_Clasico

در طول حکومت ریورا و بخصوص ژنرال فرانکو (۱۹۳۹-۱۹۷۵)، بیشتر مذاهب و گونه‌های مختلف زبان به جز مربوط به مردم کاستیا، تضعیف شدند. به همین دلیل بود که مردم کاتالان به تیمشان لقب «فراتر از یک باشگاه» را دادند. در واقع مردم آن منطقه، تنها راه مقابله با فرانکو و بیان کردن مخالفت‌های خود را، پیوستن به باشگاه بارسلونا می‌دانستند چون هم ریسک کمتری داشت و هم کاملاً قانونی بود. البته در زمان فرانکو، بازیکنانی از هر دو تیم بودند که با حکومت فرانکو دچار مشکل شده بودند و زجرهای زیادی کشیدند.همچنین باشگاه رئال مادرید نیز در جهت مبارزه با حکومت فرانکو تلاش های بسیاری را صورت میداد.

IMG00452096

دی استفانو

در دهه ۵۰، رقابت بین دوتیم رئال مادرید و بارسلونا بسیار بیشتر از قبل شد. جاییکه آلفردو دی استفانو ستاره آن روزهای فوتبال بود و هر دو باشگاه قصد خریدش را داشتند. پس از درگیری و تلاش‌های فراوان، سرانجام دی استفانو به رئال پیوست که اتفاقا یکی از عوامل اصلی موفقیت‌های تیمش در آن زمان شد. وی همچنین با زدن ۱۸ گل به بارسلونا، بعد ازلیونل مسی بیست و یک گله در رده دوم بهترین گلزنان تاریخ الکلاسیکوها محسوب می‌شوند..

پرگل ترین نتیجه

real

پرگل ترین ال کلاسیکو که در تاریخ یکشنبه ۱۳ ژوئن سال ۱۹۴۳ مطابق با ۲۲ خرداد ۱۳۲۲ می باشد مربوط به برد ۱۱-۱ رئال مادرید مقابل بارسلونا است.در آن بازی ابتدا رئال در نیمه اول،با نتیجه ۳-۰ از بارسلونا پیش افتاد.اما فاجعه اصلی برای کاتالان ها،در نیمه دوم اتفاق افتاد که در این نیمه رئال مادرید با نتیجه۸-۱ بارسا را برد که در مجموع ۱۱-۱،مادریدیسمو ها بازی را بردند.در حالیکه بازی رفت،۱-۱ مساوی شده بود.

IMG07422791

 

نتیجه بازی الکلاسیکو ۳۰ آبان ۱۳۹۴

 

نتیجه بازی الکلاسیکو 30 آبان 1394

نتیجه بازی الکلاسیکو ۳۰ آبان ۱۳۹۴

(Visited 902 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

ح . ایمانی

Leave a Comment