انواع ملین – دانشنامه تصویری برتر

انواع ملین

by بهداشت و سلامتی, پزشکی in نوامبر 10, 2016

انواع ملین‌ها:
الف- ملین‌های حجیم كننده مدفوع:
اینگونه ملین‌ها با نگهداشتن آب در روده‌ها، باعث نرم شدن و افزایش حجم مدفوع می‌شوند و به این ترتیب حركات روده را جهت دفع تسریع می‌كنند.
ملین‌های حجیم كننده مدفوع، برای مصرف دراز مدت، سالم‌ترین ملین‌ها هستند. البته برای شروع اثر آنها، ۱۲ تا ۲۴ ساعت و حتی گاهی تا ۷۲ ساعت وقت لازمست.
نوسیدن یك لیوان آب بزرگ به همراه اینگونه ملین‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا نه تنها اثر آنها وابسته به آب است، بدینوسیله از انسداد لوله گوارش توسط آنها نیز جلوگیری می‌شود.
موارد منع مصرف: حساسیت نسبت به دارو- انسداد روده- آپاندیسیت- هرگونه احساس درد و ناراحتی شكم با علت ناشناخته- اشكال در بلع.
موارد احتیاط: مصرف كنندگان داروهای دیگوكسین (Digoxin) و آسپرین (ASA)- (بدلیل جذب این داروها توسط ملین‌های حجیم كننده و در نتیجه كاهش اثر آنها)- افراد مبتلا به دیابت (مرض قند).
عوارض مصرف بیش از حد دارو: نفخ و اتساع معده و بندرت انسداد روده.
مصرف در بارداری: تحت نظر پزشك.
مصرف در شیردهی: منعی ندارد.

yubusat5
نكات قابل توجه قبل از مصرف دارو:
– برای جلوگیری از انسداد لوله گوارش، پودر این داروها را با آب كافی مصرف كنید.
– فاصله زمانی ۲ ساعت را میان مصرف این داروها با سایر داروهای مصرفی رعایت نمائید.
– برای به حداقل رساندن تداخل دارو با غذا، در صورت مصرف آن بعنوان ملین، دارو را دو ساعت پس از غذا میل كنید اما در صورتیكه جنبه كمكی به رژیم لاغری را داشته باشد، مصرف آن دو ساعت قبل از غذا به بی‌اشتهایی نیز كمك خواهد نمود.
– می‌توانید برای ایجاد طعم مطلوبتر، دارو را با آب میوه و یا شیر مخلوط نمائید.
ب- ملین‌های نمكی و ملین‌های نگهدارنده آب در مدفوع (هیپراسموتیك):
اینگونه ملین‌ها با نگهداشتن آب در مدفوع شده و با نرم كردن مدفوع، دفع آنرا تسهیل می‌كنند. كاربرد اصلی آنها جهت آماده سازی روده برای معاینه، جراحی و یا دفع سموم در مسمومیتهاست و در شرایط معمول نباید از آنها برای درمان یبوست استفاده كرد.
ج) ملین‌های محرك :
اینگونه ملین‌ها معمولاً جهت تخلیه كامل روده برای رادیوگرافی، معاینه و یا جراحی‌های دستگاه گوارش كاربرد دارند و در شرایط معمول نباید از آنها برای درمان یبوست استفاده كرد.
ملین‌های محرك باعث افزایش ترشحات و تحرك روده‌ها و در نتیجه تسریع تخلیه روده می‌شوند. از آنجا كه سریع‌الاثر هستند، غالباً از آنها استفاده نابجا می‌شود كه این مسئله می‌تواند به كم آبی بدن، از دست دادن پروتئین و پتاسیم، دردها و گرفتگیهای عضلانی شكم و یا حتی اختلال در عملكرد روده بزرگ منجر شود.
این ملین‌ها بسیار مؤثر هستند ولی اثر آنها وابسته به میزان مصرف است و از آنجا كه شروع اثر آنها سریع است، توصیه می‌شود كه در مواقع مشخصی (بعنوان مثال بلافاصله قبل از خواب) مصرف شوند تا برای فعالیتهای روزانه فرد مسئله ساز نشوند.
برخی از ملین‌های گیاهی نیز وجود دارند كه با همین مكانیسم عمل می‌كنند از جمله ملین‌های حاوی سنا و كاسكارا ساگرادا و یا روغن كرچك (نظیر سی لاكس C-Lax)- سنالاكس (Senna-Lax) – سنالین (Sennalin)- سناگراف (Sennagraph)- كاسیالاكس (Cassia-Las)- ملین دینه (Dineh-Lasative)- لاگزاریسین (Lazaricin) كه هر چند بر انواع غیر گیاهی ارجحیت دارند ولی نباید به صرف گیاهی بودن، عوارض جانبی و منع مصرف آنها را نادیده گرفت چرا كه مثلاً كاسكاراساگرادا با ترشح در شیر مادر، منجر به اسهال نوزاد خواهد شد.

yubusat4
فرآورده‌های ملین (ضد یبوست)
كاهش حركات روده و در نتیجه كاهش غیر طبیعی دفعات اجابت مزاج كه معمولاً با تغییر در قوام مدفوع همراه است، یبوست نامیده می‌شود.
یبوست می‌تواند در اثرعدم مصرف كافی مایعات و یا رژیمهای غذایی حاوی فیبر (سبزیجات و میوه‌جات)، عدم تحرك و یا بعنوان عارضه برخی بیماریها و یا مصرف داروها بروز كند كه در بیشتر موارد با رفع عامل آن، به راحتی برطرف خواهد شد. درد قسمت تحتانی پشت، نفخ معده و سردرد، از علائم یبوست هستند.
متأسفانه امروزه اغلب از داروهای ملین (ضد یبوست) جهت كاهش وزن و لاغری استفاده می‌شود در حالیكه مصرف ملین‌ها به این منظور بسیار خطرناك بوده و می‌تواند به مشكلات جدی نظیر كمبود ویتامینها و مواد معدنی ضروری بدن منجر شود و از سوی دیگر نوعی وابستگی ایجاد كند بطوریكه بدون مصرف فرآورده ملین، عملكرد دفعی روده مختل خواهد شد. البته در مورد پودر برن (Bran)، كاربردی بعنوان كمك به رژیمهای لاغری مورد تائید می‌باشد.
بنابراین، فرآورده‌های ملین را باید تنها برای درمان كوتاه مدت (كمتر از یكهفته) بكار برد و بلافاصله پس از بازگشت حركات روده، به حالت طبیعی مصرف آنرا قطع نمود.
غالباً یبوست خودبخود بهبود می‌یابد اما در صورتیكه جنبه آزادهنده‌ای به خود بگیرد، می‌توان از یك ملین مناسب برای رفع علائم آن بهره گرفت. ملین‌های متنوعی وجود دارند كه در سرعت شروع اثر، محل اثر (راست روده- روده بزرگ و روده كوچك)، اشكال دارویی، فواصل مصرف، طعم، عوارض جانبی و بهاء متفاوتند. بنابراین، برحسب نوع مشكل خود می‌توانید مناسب‌ترین آنها را انتخاب كنید. توجه داشته باشید كه كلیه فرآورده‌های ملین در مقادیر بالاتر، بصورت مسهل عمل می‌كنند

بیماری یبوست

Leave a Reply