Blog

برسازی درون‌کاشت دندانی (4 عکس)

by پزشکی, علمی, فناوری و تکنولوژی in آگوست 14, 2016

برسازی درون‌کاشت دندانی یا پروتز ایمپلنت دندانی، بخشی از درون‌کاشت دندانی است که به صورت دندان برساخته در دهان بیمار، جایگزین دندان طبیعی وی می‌گردد. باید توجه داشت که ایمپلنت دندانی نیز نوعی دندان مصنوعی است و ظاهرش در بیماران مختلف ممکن است متفاوت باشد. بعد از معاینات اولیه در ابتدا فیکسچر یا همان قسمت ریشه‌های پروتز با جراحی کوچکی گذاشته می‌شود و بعد از اطمینان از ثبات آن که معمولاً ۴ تا ۶ ماه به طول می‌انجامد قسمت رویی یا همان تاج (crown) گذاشته می‌شود.

Algiers_dental_cleaning

تاریخچه

دندان پزشکی ایمپلنت بعد از جراحی دهان و دندان، جزء قدیمی ترین روش‌های دندان پزشکی است. استفاده از فرم ریشه‌ای ایمپلنت تاریخی ۱۰۰۰ ساله دارد.

۴۰۰۰ سال پیش در چین باستان از بامبو برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده می‌شده است. ۲۰۰۰ سال پیش در مصر باستان از فلزات گران بها برای این منظور استفاده می‌شده است. در بعضی از مومیایی‌های یافت شده در مصر دندان پیوند شدهٔ انسان یافت شده. در سال ۱۹۵۲ میلادی، جراح ارتوپدی سوئدی به نام برانمارک که علاقه‌مند به ترمیم و باز سازی استخوان بود، طی تحقیقاتی روی استخوان ران خرگوش مشاهده کرد که استخوان در نزدیکی فلز تیتانیوم رشدکرده است.

برانمارک تحقیقات خود روی انسان و حیوان را ادامه داد و توانست این ویژگی خوب فلز تیتانیوم را ثابت کند.

اگر چه برانمارک اول روی استخوان ران کار می‌کرد، اما در ادامه تصمیم گرفت که روی دهان مطالعاتش را ادامه دهد، زیرا دسترسی بیشتر و نیاز بیشتری را در این بخش یافته بود.

برانمارک در سال ۱۹۶۵ میلادی اولین ایمپلنت دندانی را در دهان یک داوطلب قرار داد.

coating7

مزایای ایمپلنت

بزرگ ترین مزیت ایمپلنت حفظ استخوان باقیمانده و جلوگیری از تحلیل استخوان(که به خاطر بی دندانی رخ میدهد) می باشد. مزیت دیگر ایمپلنت عدم تراش دندان های مجاور در صورت استفاده از پروتز ثابت و کمک به گیر و ثبات پروتز متحرک از طریق ساختن اوردنچر(پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت) است.

انواع مختلف

Endosteal: این ایمپلنت معمولاً مانند یک پیچ یا استوانه ویا تیغه‌ای شکل هستند که از فلز یا فلز پوشش داده شده با سرامیک و یا مواد سرامیکی ساخته می‌شوند. این نوع از ایمپلنت در استخوان فک جا می‌گیرد.

Subperiosteal: این نوع ایمپلنت در استخوان و در زیر لثه قرار می‌گیرند. این نوع از جنس فلز تیتانیوم ساخته می‌شود تا به استخوان فک بچسبد.

Transosteal: این نوع ایمپلنت به شکل یک پین فلزی و یا یک قاب U شکل می‌باشد که از بین استخوان فک و بافت لثه عبور می‌کند و به داخل دهان می‌رسد.

dental-implant

WhiteningTeeth

Leave a Reply