بیتا دریاباری – دانشنامه تصویری برتر

Blog

بیتا دریاباری

by اخبار, باستان شناسی, جامعه شناسی, چهره های زن, علوم انسانی و فلسفه, فرهنگ و هنر, فرهنگی و هنری in دسامبر 21, 2015

بیتا دریاباری مؤسس مرکز برابری پارس (به انگلیسی: Pars equality center) و حامی مالی پروژه‌های ایرانشناسی دانشگاه استنفورد و کمبریج است.

بیتا-دریاباری-Beata-Daryabari-5

تحصیلات

خانم دریاباری که در ۱۶ سالگی ایران را به منظور تحصیل در رشته‌های کامپیوتری در آمریکا ترک کرده و در این رشته به موفقیت‌های شایانی دست یافته است. بیتا دریاباری که پس از پایان تحصیلات در رشته علوم کامپیوتری فعالیت‌های حرفه‌ای خود را در زمینه فناوری وارتباطات دنبال کرد، یکی از چهره‌های موفق و مطرح سیلیکون ولی – مرکز تجمع شرکت‌های فناوری در جنوب شرقی سانفرانسیسکو –به شمار می‌رود.

بیتا-دریاباری-Beata-Daryabari-1

ایرانشناسی در دانشگاه استنفورد

در سال ۲۰۰۸، بیتا دریاباری با نامه نگاری با دانشگاه استفورد، او نه تنها حامی مالی استخدام استاد تمام وقت ادبیات فارسی شد، بلکه بودجه مالی مرکز پژوهش ایرانشناسی برای کنفرانس‌ها، تدریس زبان فارسی برای تمام مراحل تخصص و همچنین اعطای جوایز سالانه بیتا به نویسندگان فارسی زبان بود.

بیتا-دریاباری-Beata-Daryabari-3

شاهنامه پژوهی در دانشگاه کمبریج

خانم دریاباری مبلغی بیش از ۲ میلیون دلار به بخش شاهنامه دانشکده «پمبروک» دانشگاه کمبریج در انگلستان کمک کرد.

دریاباری در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه این مرکز به علاقه اش به ادبیات و میراث فرهنگی و ادبی ایران اشاره کرد. او تا به حال در این زمینه کمک‌های متعددی به فعالتی‌های هنری و فرهنگی ایران کرده که می‌توان از مهمترین آنها به تأسیس مرکز مطالعات ایرانشناسی دانشگاه استنفورد، تأسیس جایزه ادبی بیتا در سال ۲۰۰۸ و همچنین حمایت از برگزاری نمایشگاه شاه عباس در موزه بریتانیا در لندن اشاره کرد.

بیتا-دریاباری-Beata-Daryabari-2

مرکز برابر پارس

او بنیاد برابری پارس را در ۲۰۱۰ در جهت حمایت از آمریکایی‌های ایرانی الاصل شامل مهاجرین، پناهندگان و کسانی که در آمریکا به دنیا آمدند، و در جهت حمایت از آنها در جامعه آمریکایی تأسیس کرد.

بیتا-دریاباری-Beata-Daryabari-

 

با تشکر دانشنامه تصویری فارسی

Leave a Reply