تخم شربتی (بذر ریحان) – دانشنامه تصویری برتر

تخم شربتی (بذر ریحان)

by زیست‌شناسی, علوم پایه, کشاورزی in آوریل 21, 2015

chia006

تخم شربتی گیاهی است یک‌ساله از خانواده نعناعیان. این گیاه بومی آمریکای مرکزی بوده اما مانند ذرت به دیگر نقاط جهان نیز برده شده است. این گیاه را برای مصرف تخم آن می‌کارند، گرچه خود گیاه کاربرد تزئینی هم دارد.

chia-cherry-drink-recipe-2

تخم شربتی

نام‌های دیگر این گیاه: بادروج، تره خراسانی، اوقیمن، حوک، بورنگ، صریرا و بادروج ابیض می‌باشد.

 

gty_chia_seeds_mi_130205_wmain

این دانه های سیاه و ریز، با باز شدن در اب، به صورت ژله در آمده و با پر کردن حجم معده ، بدون اینکه کالری اضافه ای را وارد بدن کند، می تواند موجب کاهش اشتها و لاغری افراد شود.

chia_plant_seeds

در ضمن این دانه ها مشکل افزایش فشار خون را در افراد مبتلا از بین خواهد برد و افرادی که مشکل فشار خون دارند با مصرف تخم شربتی، علاوه بر اینکه موجب متعادل نگه داشتن فشار خون خود می شوند، می توانند از دیابت هم در امان بمانند.

3u54silf9xd070vwd2wa

اگر تخم شربتی را به همراه غذا میل کنید،مواد نشاسته ای، کم کم شکر موجود در خود را حل کرده و اینکار موجب تعادل انرژی در طول روز می شود.

2

نکته بسیار حائز اهمیت در مورد تخم شربتی این است که ۵ تا ۶ برابر شیر کلسیم، ۲ برابر موز پتاسیم و ۳ برابر اسفناج آهن دارد و منبع فوق العاده امگا ۳ و ۶ محسوب می شود و حاوی مقادیر زیادی روی، منگنز، نیاسین،منیزیم و مس بوده وسرشار از فیبرهای محلول در آب می باشد که که ۹ تا ۱۲ برابر وزن خود می توانند اب جذب کنند و لعاب دار شوند که به خوبی جلوی اشتهای فرد را گرفته و موجب سیری طولانی مدت شوند.پس با صرف نظر از قرص های لاغری زیان آور، به این دانه های ریز اعتماد کنید.

the-word-chia-spelled-with-chia-seeds

جالب است بدانید که تخم شربتی با داشتن ماده ای معدنی به نام بورون، موجب انتقال بهتر کلسیم به استخوانها می شود.بنابراین برای داشتن استخوانهایی سالم و محکم و جذب بهتر کلسیم از این دانه های ریز غافل نشوید.

basil-seeds-health-fact-graphic

پزشکان به افرادی که مشکل ورم معده داشته ومبتلا به برخی  مشکلات گوارشی مثل نفخ،عدم کارکرد منظم روده ها، سوء هاضمه، یبوست هستند، توصیه می کنند که با استفاده از تخم شربتی،بر این مشکلات غلبه کنند.

1gegre9

تخم شربتی موجب بهبود تنش های عصبی، استرس، افسردگی و حتی سردردهای دردهای میگرنی می شود

chiafresca-2408_thumb

این منبع فوق العاده آنتی اکسیدان، در شادابی و زیبایی پوست واقعا معجزه می کند.

توجه

فراموش نکنید در مصرف هر ماده عالی هم بهتر است رعایت اعتدال را در نظر داشته باشید.زیاده روی در مصرف تخم شربتی ممکن است در برخی افراد موجب سرگیجه شود.

-pics-133500

افرادی که به گلوتن حساس هستند بهتر است در مورد مصرف تخم شربتی احتیاط کنند.

7725

بیمارانی که داروی ضد فشار خون مصرف می کنند در مورد میزان آن، با پزشک مشورت کنند چون تخم شربتی موجب کاهش فشار خون می شود.

8722_562

همچنین خوردن تخم شربتی به کسانی که داروهای ضد انعقاد خون هم مصرف می کنند، توصیه نمی شود.

1gegre15

مصرف ۱۰ گرم تخم شربتی در خانم های باردار در تقویت قلب،سلامتی و زیبایی جنین بسیار مفید بوده و موجب ازدیاد شیر مادر می شود،اما زیاده روی نکنید.

1gegre8

در صورتیکه داروی خاصی مصرف می کنید، حتما با پزشک مشورت نمایید.

 

Leave a Reply