زمین شناسی علوم پایه فرهنگ و هنر معماری مهندسی

تراورتن

توسط 14p.ir

نمای-ساختمان-کلاسیک-با-استفاده-از-سنگ-تراورتن-

تراورتن (به فرانسوی: Travertin)، نوعی سنگ آهک متخلخل است که از دسته سنگ‌های تزیینی به شمار می‌رود. این سنگ بجا مانده از رسوبات آب‌های معدنی غارها یا چشمه‌های آب گرم یا از رسوب کف دریاها و رودخانه‌ها است که به صورت پهنه‌های نسبتا وسیع دیده می‌شوند.

از بين انواع تراورتن ها، تراورتن های سفيد که رگه هاي رنگي و تخلخل يکنواخت تري دارند، از کيفيت بالاتري برخوردار هستند. دلیل وجود تراورتن هاي کم رنگ را می توان ناشی از وجود رنگدانه هاي پراکنده اکسيد آهن در متن سنگهاي تراورتن دانست . تراورتن هاي رنگي بر حسب درصد رنگدانه هاي اکسيد آهن به رنگ قرمز، گردويي، ليمويي وغيره تشکیل می شوند. ظاهر زیبای تراورتن ها ناشی از اختلاف ميزان اکسيد آهن در لايه هاي مختلف آن می باشد.

شکل ظاهری

تراورتن دارای رنگ‌های متنوع و بافت نواری شکل است که در اثر حضور ترکیبات آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی‌ها ایجاد شده‌است. این سنگ در رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، قرمز، لیمویی، خاکستری، سیاه و سفید قابل تولید است.سنگ های تراورتن گاهی به صورت تصادفی شالدار یا بدونه شال می‌باشد.

خواص

تراورتن به علت داشتن حفرات، خاصیت عایق حرارتی و صوتی دارد. سنگ تراورتن از مقاومت قابل قبولی برخوردار می‌باشد. این سنگ را می‌توان به ۲ شکل موج دار و بدون موج برش داد. تراورتن دارای سوراخ‌ها و حفراتی است که بایستی در هنگام فراوری سطح آن پر شود. وجود حفره در تراورتن باعث می‌شود در هنگام نصب سنگ، ملات سیمانی داخل این حفرات نفوذ کرده و از سقوط سنگ جلوگیری کند.عیب بزرگ سنگ های تراورتن عدم یکدستی رنگ و طرح آنها می باشد و عیب دیگر آن است که سست و گلی می باشد مثلا اگر سنگ خیس باشد و به دمای انجماد فوری برسد سنگ خورد خواهد شد.برای همین در کارخانجات روی کوپ ها را میپوشانند.

موارد استفاده

تراورتن در نماهای روکار داخلی و بیرونی و همچنین برای سنگ فرش کردن قابل استفاده‌است.

گالری تصاویر

frontage-makou-2 uz1qsnmgpgeu63czjebz OLYMPUS DIGITAL CAMERA Facade-Select5 OLYMPUS DIGITAL CAMERAqbfpyx7vbd2wosc57yi

(Visited 621 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment