بهداشت و سلامتی پزشکی

تشخیص سردرد

توسط mahdieh

روش های تشخیص بیماری سردرد

در ادامه مطالب مربوط به سر درد تشخیص و درمان به بررسی روش های تشخیص این بیماری می پردازیم.

مراجعه به روانپرشك :

اولین قدم برای تشخیص علت سردرد در بیمارانی كه دائمآ با این بیماری مواجهند ،مشورت با یك پزشك متخصص است ،كه با آگاهی از مشكلات فرد و تشخیص و ارزیابی عوامل روان شناختی می تواند بیماری را درمان كند .

آزمایش های Office:

گاهی اوقات بروز عفونت در نواحی گوش ها ،بینی ،دهان و گلو منجر به ایجاد سردرد می شود . با انجام این آزمایش ساده می توان به وجود این عفونت ها پی برد .

آزمایش خون :

دادن آزمایش خون ،فرد را از وجود بیماری های كلیوی ،كبدی ، كم خونی ، كاهش قند خون  و تیروئید آگاه می سازد .این بیماری ها ، در بروز سردرد نقش دارند .

اشعه ایكس :

با استفاده از این اشعه ، می توان به وجود بعضی از علائم نظیر عفونت سینوس ها و مایع اضافی اطراف مغز پی برد .

الكتروانسفالوگرافی (ثبت نوار مغزی ):

برای نمایش فعالیت های الكتریكی و جریانات نامنظم مغز، تأثیر سوخت و ساز مواد بر روی سیستم عصبی و همچنین پی بردن به وجود بیماری صرع ، می توان از این روش استفاده كرد.

tashkhis-sardard1

توموگرافی كامیپیوتری :

فرم پیشرفته اشعه ایكس است كه با نمایش برشی از ساختار مغز ، می توان به موقعیت داخلی مغز، عوامل فیزیكی مسبب سردرد و لخته های خون پی برد .

MRI:

در این روش به جای اشعه ایكس از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی استفاده می شود.

میدان مغناطیسی ،بعضی از اتم های مغز را به یك جهت خاص هدایت می كند ، سپس امواج رادیویی، تغییرات حركات این اتم ها را نشان داده و عكس مشروحی از مغز گرفته می شود .

روش های كنترل سردرد

درمان بیماری با دارو :

یك روانپزشك ،ابتدا روش های غلبه بر افكار منفی ، خشم و فشارهای عصبی را به بیمار نشان می دهد و در صورت لزوم ، داروی مناسب را تجویز می كند .

خنده :

خنده بهترین دارو برای هر درد است. زمانی كه فردی می خندد تغییرات سودمندی در سیستم ضد درد مغز ، پدید می آید كه باعث كاهش فشارهای عصبی و آرامش روحی می شود .

مشكلات خود را بروی كاغذ بیاورید :

نوشتن نامه و بیان مشكلات و احساسات جریحه دار شده ، موجب كاهش استرس شده و به شما احساس آرامش می دهد .

بیوفیدبك (استفاده از توانائی ذهن برای بهبود وضعیت سلامت بدن)  :

در این روش ،‌با به كارگیری الكترود برروی قسمت هایی از بدن و یا با قرار دادن یك دستگاه ویژه بر روی انگشتان ،تغییرات فیزیولوژیك و حرارتی بدن به نمایش گذاشته می شود . با استفاده از این فرآیند، می توان مواردی چون فشارهای عصبی ، ضربان قلب و فشار خون را تحت كنترل قرار داد .

tashkhis-sardard2

مصرف مكمل های منیزیم :‌

كاهش میزان منیزیوم در بدن ، به ویژه درزمان عادت ماهانه موجب بروز سردرد ،زود خشمی و انقباض عضلات می شود .

در تحقیقی كه بر روی ۳۰۰۰ زن مبتلا به سردردهای مزمن صورت گرفت ،‌۸۰ درصد از آنها با مصرف مكمل ها ی منیزیوم بهبود یافتند. دوز مصرف منیزیوم ۲۰۰ میلی گرم در روز پیشنهاد شده كه اگر به مدت دو ماه از آن استفاده كنید، شاهد تآثیر آن خواهید بود .اگر مبتلا به بیماری های كلیوی هستید از مصرف آن اجتناب كنید . مصرف بیش از حد منیزیوم باعث بروز اسهال می گردد .

ورزش :

اگرچه تمرینات ورزشی سنگین ممكن است باعث بروز سردرد در بعضی از افراد گردد ، اما براساس تحقیقات صورت گرفته ، مرتب ورزش كردن انجام حركات موزون و فعالیت های ورزشی نظیر یوگا و شنا ، كه جذب اكسیژن را تشدید می كنند، باعث كاهش فشارهای عصبی می شوند .

اجتناب از مصرف دخانیات :

سیگار كشیدن به عنوان یكی دیگر از عوامل ایجاد سردرد در بعضی از افراد شناخته شده است .سعی كنید این عادت را ترك كرده و یا مصرف سیگار را به حداقل برسانید .

سلامتی

(Visited 43 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

mahdieh

Leave a Comment