ثریا رضایی – دانشنامه تصویری برتر

ثریا رضایی

by چهره های زن, ریاضیات, فناوری in جولای 20, 2016

ثریا رضایی کیست ؟ افتخاری دیگر از دختران چشم بادامی ها (هزاره)  در رقابت امتحانی سالانه در ایالت بلوچستان پاکستان، در رشته ای ریاضی و کیما، که هر کدام با گرفتن نمرات عالی (۴۶۲ ) و (۸۰۴)  در سطح ایالت بلوچستان پاکستان نمره اول سال گردیده است.

این دختر افغان مقام اول آزمون مایکروسافت را بدست آورد

ثریا رضایی دختر پناهجو افغان با شرکت در آزمونهای مایکروسافت با نمره ۹۱۴ مقام اول را کسب کرد.

گفتنی است؛ شرکت مایکروسافت دارای دوره‌های آموزشی فراوانی است که بطور رسمی و غیر رسمی در بیشتر نقاط دنیا برگزار می‌شود. در پایان هر دوره دانشجو می‌تواند با گذراندن آزمون‌های بین‌المللی مدرک آن دوره را از شرکت مایکروسافت اخذنماید و به عنوان کاربر حرفه‌ای شرکت در آن دوره شناخته شود. برای دستیابی به مدرک مهندسی مایکروسافت هر دانشجو باید هفت دوره را با موفقیت بگذراند و در آزمون نهایی هر دوره نیز پذیرفته شود. پس از پایان دوره آن دانشجو به عنوان مهندس مایکروسافت در کل دنیا با یک شناسه کاربری منحصر به فرد شناخته می‌شود.

“شازیه بتول” بنت لیاقت علی هزاره در رشته ای کیما با کسب کردن (۴۶۲ ) نمبر، مقام اول سال را از آن خود نموده است و خواهر دیگری بنام “بی بی بتول”  بنت  جان علی (هزاره) در رشته ای ریاضی با بدست آوردن (۸۰۴ ) نمبر، از میان هم صنفانش حایز مقام اول گردیده است.

این افتخارات در حالیست که چندی قبل خواهر دیگری از ملیت هزاره بنام ” ثریا رضای” از هزاره تاون بروری، در سطح پاکستان، در بخش سرتفیکیت مایکروسافت با بدست آوردن (۹۱۴) نمبر ازمجموعه (۱۰۰۰) نمبر مقام اول را از آن خود کرده بود.

و خواهر دیگر بنام نادیه امان در مسابقه مقاله نویسی و سخنرانی در سطح ایالت بلوچستان مقام اول را کسب کرد.

 Nadia-Aman

در سرزمینی که هر سنگ و خاکش بوی خون ملت هزاره و شیعه را می دهند، جوانان و نوجوانان هزاره اعم از دختر و پسر بسوی یاد گرفتن علم و دانش در حرکت بوده و شبانه روزی تلاش می نمایند، با تمام مشکلاتی که برایشان از لحاظ امنیتی و ….. هستند، افتخار بیافرینند و دلهای خونین هم تبارانش را شاد سازند.

قرمانان زن افغانستانی در مسایقات کامپیوتر و ریاضی

مردم هزاره در هر سر زمینی که زندگی می کنند، همواره تلاش و کوشش بر این است که برای همان سر زمین و محل زندگی اش افتخار آفرینند، در حالیکه دیگران همیشه تشنه ای خون قوم و ملت سربلند هزاره از اول تاریخ تا کنون در هر گوشه ای بوده و هست، اما فرزندان ” هزاره ” اعم از پسران و دختران همیشه بجای اینکه دست به خشونت علیه هم نوعان خود بزنند، سعی می نمایند تا همیشه  در امنیت و آرامی بسر برده و برای قوم وملت خود افتخاری را کسب نمایند.

Suriaya_rezai_ghahreman_afghani_zan_barande_macrosaft

ثریا رضایی دختر پناهجو افغان با شرکت در آزمونهای مایکروسافت با نمره ۹۱۴ مقام اول را کسب کرد.

جوانان اقوام دیگر بجای کسب افتخار، برای کشور و مردم خود همواره در پی ریختن خون هم نوعانش بوده و بجای یاد گرفتن علم و دانش، با بسته نمودن “بم” در شکم خود، زندگی خود و صدها انسانی بی گناه دیگر را تباه می سازند اما جوانان غیور قوم و ملت هزاره، همیشه در پی بدست آوردن افتخارات در هرعرصه، به رشته و زمینه های مختلف برای کشور و هم قطارانشان بوده و می باشند.

این متن به صورت افغانی بوده و دانشنامه ی تصویری فارسی در ترجمه آن دخالتی ندارد .

Leave a Reply