جزیره سانتورینی – دانشنامه تصویری برتر

جزیره سانتورینی

by باستان شناسی, زمین شناسی, علوم انسانی و فلسفه, علوم پایه, فرهنگ و هنر in آوریل 30, 2015

16669_907

جزیره سانتورینی یا سادورینی (یونانی: Σαντορίνη، به لاتین:Santorini، تلفظ: [sadoˈrini]) که نام سنتی‌اش ثِرا (به لاتین: Thera)

ae91fa0c9ca655

بیشتر مردم یونان بر این موضوع تأکید دارند که سانتورینی -Santorini- یکی از زیباترین و باشکوه ترین جزایر یونان است. گردشگران بسیاری برای بازدید از دیدنی های متنوع این جزیره به آن سفر می کنند. دیدن این مکان به گردشگرانی که می خواهند طعم واقعی یونان را حس کنند، توصیه می شود. تنها راه فرار از شلوغی و جمعیت زیادی که در بیشتر مواقع در این جزیره به چشم می خورد، سفر به سانتورینی در ایامی از سال است که مسافرت های کمتری انجام می شود.

درباره سانتورینی

جزیره سانتورینی در حاشیه یونان قرار گرفته که محیط اطراف آن در طی سالیان دراز رشد و توسعه بسیار زیادی پیدا کرده است. این نکته، رشد فرهنگی این منطقه را نیز نشان می دهد. وجود اختلاط های فرهنگی و نژادی نیز به عنوان یکی از خصایص این جزیره مطرح است. این جزیره با تغییرات فراوانی چه در دوران باستان و چه در دوره معاصر، روبرو بوده است.

b6db

تاریخچه جزیره سانتورینی

تاریخچه جزیره سانتورینی شباهتی به تاریخچه دیگر قسمت های جزیره ندارد. این جزیره در ابتدا شکل نسبتاً مدوری داشته اما در طی زمان و در اثر تغییرات ایجاد شده بواسطه بروز آتشفشان و زلزله، شکل آن نیز تغییراتی پیدا کرده است. این جزیره نخست محلی برای تبعید افرادی بوده که توسط رومی ها تبعید می شدند اما بعدها این ساکنان اولیه جزیره، بنای ساخت سانتورینی را گذاشتند. روزگاری این جزیره در سال 1204 میلادی مورد حمله و تجاوز دزدان دریایی قرار گرفت. ترک ها نیز در تاریخ این منطقه سهیم اند که تا سال 1956 میلادی بر این جزیره حکمرانی کردند.

67197noteTravel

اطلاعات گردشگری

یکی از اعجاب انگیزترین جزایر یونان، جزیره سانتورینی می باشد. دیدنی های متعدد موجود در این جزیره، گردشگران بسیاری را به سمت آن جلب می کند. شهر مرکزی این جزیره، فیرا نام دارد که در اواخر قرن هجدهم میلادی ساخته شده است. داستان ایجاد این شهر مربوط به زلزله نسبتاً شدیدی است که به تخریب کامل قلعه اسکاروس انجامید و این موضوع نیاز به داشتن یک شهر مرکزی را ایجاب نمود. مهمترین جاذبه این مکان شواهد باستان شناسی شهر و البته موزه آن است که تاریخچه سالیان متمادی شهر را حفظ کرده است.

Ia_Santorini-2009-1

دیگر مکانی که می توان از آن بازدید کرد، اویا نام دارد که در آن می توان از جذابیت و گیرایی شفق در آسمان لذت برد. دیدن این پدیده، تجربه بسیار گرانبها و زیبایی خواهد بود. در فاصله کوتاهی از این ناحیه، ایمروویگلی نام دارد که وجود معابد و کلیساهای بسیار قدیمی و کهن، آن را به یکی از دیدنی ترین شهرهای سانتورینی مبدل ساخته است. سپس باید سری به آکروتیری زد تا بتوان هرچه بهتر با تاریخچه سانتورینی آشنا شد. این شهر از قدمتی 3500 ساله برخوردار بوده تا اینکه فوران آتشفشان شهر را در خود می بلعد.

Oia, Santorini

هنوز هم باستان شناسان در تلاشند تا قسمت های بیشتری از آن را از زیر خاک خارج نموده و رازهای تاریخی آن را کشف کنند. این مکان از اهمیت فوق العاده ای در نزد باستان شناسان برخوردار است چراکه با استفاده از حفاری ها و کاوش های انجام شده در حال بازسازی مجدد تاریخچه آن می باشند.

آب و هوای جزیره سانتورینی

تقریباً شبیه سایر جزایر دریای اژه، آب و هوای سانتورینی نیز آب و هوایی بسیار لذت بخش است. آب و  هوای جزیره در تابستان معمولاً خشک بوده دمای هوا بین 35 تا 37 درجه سانتیگراد باقی می ماند. اثرات ناشی از وزش بادهای شمالی در تابستان (مِلِتمیا) نقش مهمی در کاهش دمای هوا ایفا می کند.

1423077490-76428-2

وزش بادهای شدید در قسمت های شمال شرقی دیده شده اما از طرفی، در بخش های غربی اثری از این بادها دیده نمی شود. در زمستان دمای هوا هرگز به کمتر از صفر نمی رسد.

تعطیلات محلی

تعطیلات متعدد این جزیره عبارتند از:

16663_448

 • یکم ژانویه: روز سال نو
 • ششم ژانویه: اپیفانی
 • پانزدهم فوریه: دوشنبه قبل از چهارشنبه توبه
 • بیست و پنجم مارس: روز استقلال
 • دوم آوریل: جمعه قبل از عید پاک
 • پنجم آوریل: دوشنبه عید پاک
 • اول می: روز کارگر
 • بیست چهارم می: دوشنبه بعد از عید پنجاهه اورتودوکس ها
 • پانزدهم آگوست: روز عروج پیکر مریم مقدس
 • بیست و هشتم اکتبر: روز اوکی (روز گفتن نه)
 • بیست و پنجم دسامبر: روز کریسمس
 • بیست و ششم دسامبر: روز باکسینگ

تعداد سالانه گردشگران

هیچ تردیدی وجود ندارد که سانتورینی همه ساله شاهد ورود گردشگران بسیاری است که برای کشف بخش های متعدد و بی نظیر این جزیره و آشنایی هرچه بیشتر با آن، به این منطقه سفر می کنند.

125047alsh3er

جمعیت

جمعیت این جزیره در حدود 13402 نفر است.

 

Leave a Reply