اجتماعی

جیمی الیور (۱۲ عکس)

توسط M

جیمی اُلیور (به انگلیسی: Jamie Oliver) (زاده ۲۷ مه ۱۹۷۵ در شهر اسکس) سرآشپز معروف انگلیسی، دارندهٔ رتبه امپراتوری بریتانیا، برندهٔ جایزه امی بریتانیایی است. وی افتخار این را دارد، دولت کشورش را وادار کند تا بودجه تغذیه مدارس را افزایش دهد، به دوستداران غذا شیوه آشپزی تازه و معنی‌دار و دستورهای آشپزی الهام‌بخش و ارائه داده و نوجوانانی از طبقه‌های محروم اجتماع را تبدیل به سرآشپزهای حرفه‌ای کند.

«آشپزخانه جیمی» نام رستوران او در لندن و هم عنوان یک مجموعه تلویزیونی است که به موفقیت بسیار رسید. او ۳ مجموعه رستوران هر کدام با ۱۵ شعبه در آمستردام، ملبورن و کورنوال دایر کرده است. بعد از اینکه یک تولیدکننده تلویزیونی هنگام کار در یک رستوران کنار رودخانه در لندن او را کشف می‌کند شهرتش جهانی می‌شود.

Jamie Oliver

Jamie's Italian Stratfor

jamie-oliver

jamie-oliver-cutting-vegetables

Picture by Philip Hollis for Channel 4 3-11-08 Jamie Saves Our Bacon. Mortimer's Barn, Preston St Mary, Suffolk Pic Show:

jamie-oliveثr

موفقیت‌ها

موقیت‌های حرفه‌ای جیمی در تلویزیون ادامه داشت با برنامه‌هایی مثل «فرار بزرگ جیمی» در ان با آشپزی الهام گرفته شده از ایتالیو به سراغ ایتالیایی‌ها می‌رفت و در برنامه »جیمی در خانه« او با سبزیجاتی که خودش کاشته بود اشپزی می‌کرد و در برنامه جستورانه »شام‌های جیمی با گوشت پرندگان«، او نگاه انتقادی به مسائل پیرامون پروش طیور داشت. بعد از انکه برنامه «جیمی بیکن ما را نجات می‌دهد» ساخته شد که به ترویج گوشت خوک انگلیسی و دشواری‌های پرورش دهنده خوک در انگلستان می‌پرداخت این سرآشپز یکی از پرطرف دارترین سراشپززهای جهان شد.

برنامه‌ها

برنامه «ناهار های مدرسه جیمی» یک سریال مستند ۴قسمتی بود که در سال ۲۰۰۴ ساخته شد. جیمی الیور این ماموریت و به عهده گرفت که کیفیت و ارزش غذایی ناهارهای مدرسه رو در یک مدرسه معممولی انگلیسی بالا ببره. این فکر منجر به برنامه وسیع‌تری برای بهبود ناهارهای مدارس در سرتاسر انگلستان شد. همچنین برنامه سراشپز لخت یک برنامه موفقی بود و خیلی سریع شهرت پیدا کرد.

بزرگ‌ترین برنامه

در سال ۲۰۰۲، جیمی بزرگ‌ترین برنامه‌اش را شروع کرد. او ۱۵ نوجوان رو از طبقات پایین اجتماع که هیچ وقت گذرشون به هیچ رستورانی نیفتاده بود، انتخاب کرد. و بیشتر آنها را تبدیل به سراشپزهای حرفه‌ای کرد.

دیگر فعالیت‌ها

او همان قدر آشپز بزرگی است، انسان‌دوست بزرگی نیز هست. او که آشپز بسیار ماهر و سوابق بسیار درخشان دارد، در سال ۲۰۰۳ برای خدماتش به صنعت پذیرایی از ملکه انگلستان، نشان شوالیه را دریافت کرد. اما یکی از پر افتخارترین دستاوردهای او، ایجاد آگاهی عمومی و وارد کردن دولت انگلستان به تامین بودجه برای سلامت غذاهای مدارس بوده است. الیور که از غذاهای ناسالمی که به دانش آموزان مدارس داده می‌شد واقعاً ناراحت بود، مبارزه‌ای را برای تمیز کردن غذاهای مدارس در انگلستان شروع کرد. لحن جسورانه او و شخصیت متواضعی که داشت باعث جذب سیلی از طرف دارهایش در سراسر دنیا شد. جیمی الیور میلیون‌ها جلد از کتاب‌های اشپزی به فروش رسانده، بازارهای امریکا را فتح کرده، در چندین برنامه تلویزیونی نقش بازی کرده و انقلابی در غذاهای انگلستان به وجود اورده‌است.

پخش در فارسی۱

شبکه فارسی ۱، هم‌اکنون حق پخش این برنامه راخریداری کرده‌است، و این برنامه پنج شنبه‌ها ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه به وقت تهران پخش می‌شود.

Jamie-Oخliver

maxresdefault

maxresdefشault

MEN_MEN-EGjamieoliver39EA9_6553958

v2-Jamie-Oliver

5

5

کانال گردشگری

درباره نویسنده

M

Leave a Comment