جامعه شناسی چهره های مرد علوم انسانی و فلسفه علوم سیاسی

حسن شحاته

حسن محمد شحاته مدرس الازهر و از رهبران شیعیان مصر بود که در ۶تیرماه ۱۳۹۲ به طرز فجیعی کشته شد و پیکرش مورد تعرض و توهین قرار گرفت. قتل فجیع وی و تعدادی دیگر از شیعیان که در شامگاه جشن میلاد امام دوازدهم شیعیان روی داد بازتاب‌های وسیعی یافت. وی از اهل سنت به تشیع گرویده بود.یکی از استادان وی محمد سید طنطاوی بود

356246_701 hassan shehata 2 n00093936-b حسن شحاته 51d87960ba6ae 33105_EH00T2OE_pic

 

 

زندگی

حسن شحاته (نام کامل وی: حسن بن محمد بن شحاته بن موسی العنانی) عالم بزرگ مصری و رهبر شیعیان این کشور در سال ۱۳۶۵ق/۱۹۴۶م متولد شد. محل تولد وی هربیط بود.[۲] وی در خانواده‌ای «حنفی» مذهب در استان «الشرقیه» مصر چشم به جهان گشود.

وی فارغ‌التحصیل مرکز «القراءات» بود و مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته «علوم قرآنی» را از این مرکز گرفت.

او همچنین مسئول توجیه و بالا بردن روحیه نیروهای یگان مهندسی ارتش مصر در سال ۱۹۷۳ و گوینده رادیو و تلویزیون بود. از دیگر اقدامات وی پاسداشت روز عاشورا در مصر بود.

تحول مذهبی

حسن شحاته که قبلاً یک واعظ اهل سنت بود به مذهب تشیع روی آورد و در سال ۱۴۱۶ق/ ۱۹۹۶م به مذهب شیعه گروید. وی در سالهای ۱۹۹۶ و ۲۰۰۹ به اتهام گرایش به تشیع به همراه ۳۰۰ نفر از شیعیان دستگیر شد و مدتی زندانی شده و سپس آزاد شد. در دوران حسنی مبارک وی زندانی و ممنوع‌الخروج از کشور شد.

 

قتل حسن شحاته

حسن شحاته در شامگاه ۲ تیر ۹۲ در حالی که آماده شرکت در جشن نیمه شعبان در روستای «ابومسلم» در منطقه «ابوالنمرس» در استان «الجیزة» بود؛ در محاصره سه هزار نفر از سلفی ها قرار گرفت.

این افراد که از سخنرانی محمد مرسی رییس جمهور وقت مصر علیه شیعیان برانگیخته شده بودند، به خانه حسن شحاته حمله کردند و ایشان باضافه چند نفر از همراهانش را مورد ضرب و شتم بسیار شدید قرار داده و آنان را به طرز دردناکی به قتل رساندند.همچنین پس از کشتن شحاته جنازه وی مورد توهین قرار گرفت. و جنازه ی ایشان را روی زمین کشیدند که باعث تاسف و تاثر بسیاری از علمای مسلمان و به خصوص شیعیان قرار گرفت .

بازتاب قتل

قتل رهبر شیعیان مصر باعث اعتراض شدید عراق شد و مراجع تقلید شیعه ایران از جمله آیت الله صافی گلپایگانی،آیت الله حکیم،آیت الله مکارم شیرازی،آیت الله نوری همدانی،آیت‎الله موسوی اردبیلی،آیت الله سبحانی،آیت الله روحانی،آیت الله علوی گرگانی،آیت الله شیرازی، در پیام‌هایی خواستار مجازات عاملان این عمل از حکومت مصر شدند. همچنین به مناسبت شهادت این عالم جلیل القدر مراسم ختمی در تهران بر‌گزار شد که حجت‌الاسلام گلپایگانی رییس دفتر رهبر ایران هم در این مراسم حضور پیدا کرد

کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment