چهره های مرد علوم انسانی و فلسفه علوم سیاسی

حمید ابوطالبی

حمید ابوطالبی (متولد ۲۶ خرداد ۱۳۳۶ در تهران) دیپلمات ایرانی، رئیس گروه مطالعات آسیای مرکز تحقیقات استراتژیک و معاون سیاسی دفتر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران.وی پیش از این سفیر ایران در استرالیا، اتحادیه اروپا، بلژیک، ایتالیا، مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه و معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهور بوده‌است.

دکتر حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جمهور، متولد سال ۱۳۳۶ تهران و دارای مدرک دکترای جامعه شناسی تاریخی از دانشگاه لوون فرانسه، کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی از دانشگاه سوربن فرانسه، کارشناسی ارشد تاریخ فرهنگ و تمدن‌ اسلامی از دانشکده الهیات دانشگاه تهران و کارشناسی جامعه شناسی از دانشگاه تهران می باشد.

 

 

14-4-9-1716479-5-1391-IMAGE634792525095256232 IMG14205498 n00039207-b

حمید ابوطالبی گزینه دولت حسن روحانی برای نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بود، چهره‌ای که ایالات متحده او را به دست داشتن در گروگان‌گیری کارکنان سفارت خود در تهران در سال ۱۳۵۸ متهم کرد. از این رو کنگره آمریکا قانونی را به تصویب رساند که از دولت باراک اوباما خواست از صدور ویزا برای آقای ابوطالبی خودداری کند. این قانون به امضای باراک اوباما نیز رسید اما ایران این اقدام دولت آمریکا را نقض قوانین بین‌المللی دانست و به سازمان ملل متحد شکایت برد

 

در سوابق خدمات ارزنده دکتر ابوطالبی به نظام جمهوری اسلامی ایران مسئولیتهای گوناگونی همچون سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشورهایی نظیر ایتالیا، بلژیک، استرالیا و اتحادیه اروپا (به مدت ۱۵ سال)، مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه(به مدت ۵ سال)، مشاور وزیر امور خارجه(به مدت۵ سال) و عضویت در شورای استراتژیک وزارت امور خارجه نمایان است.
وی همچنین علاوه بر عضویت در هیات علمی دائره‌المعارف بزرگ اسلامی، عضو شورای راهبردی سیاست خارجی و هیات علمی سیاست خارجی و رییس گروه مطالعات آسیای مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و از اعضای هیات علمی و تحریریه نشریه بین المللی ایرفا (Iranian Review of Foreign Affairs) نیز است.
تالیف کتاب انسان شناسی اخلاق(فلسفه اخلاق اجتماعی)، نگارش دو مقاله تحت عنوان چالشهای نوین سیاست خارجی ایران در رابطه با آمریكا (آذر ۱۳۸۹)و چالش‌های مبنایی سیاست خارجی جدید آمریكا درخصوص ایران (اردیبهشت ۱۳۸۸) و همچنین ارائه گزارش های راهبردی با عناوین گوناگون از جمله”ترکیه: دیپلماسی مدرن و خلافت نوین عثمانی (شهریور ۱۳۸۸)” و “کوهستان‌های صعب‌العبور افراط گرایی هسته‌ای (فروردین ۱۳۸۸)” از جمله آثار دکتر ابوطالبی در زمینه فعالیت های مطالعاتی وی است.

 

 

واکنش‌ها

  • در ۱۱ آوریل ۲۰۱۴ جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که برای حمید ابوطالبی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل ویزای ورود به خاک آمریکا صادر نخواهد شد و این موضوع به سازمان ملل و ایران اعلام شده است.
  • در ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران، گفت که تهران «گزینهٔ جایگزینی» برای حمید ابوطالبی در سازمان ملل متحد نداشته و در حال پیگیری حقوقی این موضوع است.
  • در ۲۵ فروردین ۱۳۹۳ سخنگوی وزارت امور خارجهٔ ایران اعلام کرد که نسبت به ممانعت از صادر کردن ویزا برای حمید ابوطالبی، توسط نمایندگی خود در نیویورک از دولت آمریکا در سازمان ملل شکایت می‌کند.
  • ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا برای اولین بار به طور رسمی حمید ابوطالبی را متهم کرد که در اشغال سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸ و گروگانگیری ۵۲ دیپلمات آمریکایی دست داشته است.
  • در ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ وزارت خارجهٔ روسیه از آمریکا به دلیل خودداری از صدور ویزا برای حمید ابوطالبی انتقاد کرد و آن را نقض تعهدات آمریکا به عنون کشور میزبان مقر سازمان ملل دانست.
  • در ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ سخنگوی سازمان ملل، استفان دوجاریک، گفت که اعضای سازمان ملل برای معرفی نماینده خود آزاد هستند و می‌توانند هر فردی را به عنوان نماینده دائم خود معرفی کنند. وی امتناع ایالات متحده از صدور ویزا برای نماینده ایران در این سازمان را یک «مورد منحصر به فرد» توصیف کرد و اعلام کرد که کمیته ۱۹ نفرهٔ روابط با کشور میزبانِ سازمان ملل در حال بررسی این موضوع است.
  • در ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ (۲۴ آوریل ۲۰۱۴) حسن قشقاوی، معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه ایران، با انتقاد از ایالات متحده در این ارتباط، گفت که حمید ابوطالبی در حال حاضر «نماینده قطعی» جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد است و تهران گزینه دیگری برای این مقام ندارد.

 

 

(Visited 82 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment