حمید درخشان (8 عکس) – دانشنامه تصویری برتر

حمید درخشان (8 عکس)

by ورزش in آگوست 29, 2016

حمید درخشان (متولد ۳ بهمن ۱۳۳۷ در تهران) بازیکن بازنشسته و مربی کنونی فوتبال است. وی سابقه بازی در باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران و تیم ملی فوتبال ایران را دارد.

hamid-derakhshan-27416

زندگی ورزشی

در سن هفده سالگی از تیم مزدا به پرسپولیس آمد. چهاردهم شهریور سال ۱۳۵۹ برای اولین بار پیراهن تیم ملی را مقابل امارات بر تن کرد. بازیگردان اصلی ایران در جام ملت‌های ۱۹۸۴ بود و در سال بعد به عنوان بازیکن سال ایران انتخاب شد. او جزو ۱۴ نفری بود که در سال ۶۵ و هنگام بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ در اعتراض به کادر فنی تیم ملی، از این تیم استعفا داد. پس از این استعفا او شش ماه از حضور در میادین محروم شد. پس از این اتفاق در سال ۱۳۶۵ زمانی که بیست و هشت ساله بود، پس از ده سال حضور، از پرسپولیس جدا شد و به لیگ قطر رفت. او چهار سال از تیم ملی دور بود و در تیرماه سال ۱۳۶۹ با حضور علی پروین به تیم ملی برگشت. در سال ۱۳۷۰ و در سن سی و سه سالگی، پس از پنج سال بازی در قطر به پرسپولیس بازگشت و چند ماه در پرسپولیس بازی کرد ولی در دی ماه ۱۳۷۰ مجدداً مورد توجه باشگاه های قطری قرار گرفت و به السد قطر پیوست. پس از یک فصل بازی در این تیم، در آبان ۱۳۷۱ مجدداً به پرسپولیس بازگشت و بار دیگر به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد. در سال ۱۳۷۲ و در سن سی و پنج سالگی از فوتبال ملّی خداحافظی کرد و در سال ۱۳۷۳ فوتبال را کنار گذاشت.

hamid-derakhshan-35881

hamid-derakhshan-36352

hamid-derakhshan-and-mohammad-hossein-nejad-fallah-36347

دوران مربی‌گری

حمید درخشان سرمربی‌گری را از تیم باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران در سال ۱۳۷۳ شروع کرد، با آمدن یورگن گده در بهمن ۱۳۷۳ دستیاری او را نپذیرفت و از تیم جدا شد. در سال ۱۳۷۴ به پرسپولیس برگشت و دستیار استانکو پوکله پوویچ شد. با رفتن استانکو در سال ۱۳۷۶ بطور موقت هشت ماه هدایت تیم را برعهده گرفت، ولی بدنبال آمدن ایوان متکوویچ دوباره دستیار سرمربی شد و تا مهر ۱۳۷۷ و بازگشت علی پروین در این سمت فعالیت کرد. وی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۱ سرمربی تیم ملی فوتبال زیر ۲۰ سال ایران بود، او در سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ سرمربی تیم‌های سرخپوشان و هما شد، پس از چند سال وقفه و در سال ۱۳۸۸ به تیم پیکان رفت و هدایت این تیم را به عهده گرفت ما در یک سال یعنی در سال ۱۳۸۹ به تیم شهرداری تبریز رفت، وی از اوایل تیر  تا مهر ۱۳۹۰ سرمربی باشگاه فوتبال شاهین بوشهر بود. او مجدداً برای ۵ بازی به شاهین برگشت و در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۱ مجدداً استعفا کرد.درخشان در تاریخ ۱۹ شهریور سال ۱۳۹۳ پس از برکناری علی دایی از سرمربیگری پرسپولیس تهران به پرسپولیس تهران بازگشت و در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ از سمت خود استعفا کرد. در تاریخ ۳ فروردین ۱۳۹۵ وی به سمت سرمربیگری تیم فوتبال دسته اولی خونه به خونه بابل برگزیده شد که در این تیم نیز کاری را از پیش نبرد و موفقیتی کسب نکرد و باعث سقوط چند پله ای این تیم شمالی شد.

لیگ برتر ایران دوره چهاردهم هفته 15 دوم آذر 1393 استقلال 1 پرسپولیس 2 30TžÕ/äE

گل‌های ملی

# تاریخ شهر حریف نتیجه
۲ ۲۳ نوامبر ۱۹۸۲ دهلی نو، هند  کره جنوبی ۱–۰
۳ ۱۱ آگوست ۱۹۸۴ جاکارتا، اندونزی  تایلند ۵–۰
۴ ۲۰ سپتامبر ۱۹۸۶ سئول، کره جنوبی  تایلند ۴–۱
۵ ۲۸ سپتامبر ۱۹۸۶ دائجونگ، کره جنوبی  نپال ۶–۰
۷ ۶ ژانویه ۱۹۹۳ تهران، ایران  پاکستان ۵–۰
۷ ۲ ژوئیه ۱۹۹۳ دمشق، سوریه  عمان ۱–۰
۸ ۴ ژوئیه ۱۹۹۳ دمشق، سوریه  تایوان ۶–۰
۹ ۶ ژوئیه ۱۹۹۳ دمشق، سوریه  سوریه ۱–۱

IMG20593435

IMG22591900

Leave a Reply