چهره های مرد شیمی علوم انسانی و فلسفه علوم سیاسی

حمید میرزاده

حمید میرزاده (متولد سال ۱۳۲۹ در سیرجان) مهندس، استاد دانشگاه و سیاستمدار ایرانی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ایران، رئیس سابق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و عضو هیئت امناء این دانشگاه می‌باشد. وی قبل از آن معاون نخست‌وزیر، معاون اجرایی رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه (در کابینه هاشمی رفسنجانی) بوده است.

 

6-9-1392_IMAGE635211395885578856 13900923141742_PhotoA IMG11462351 n00344430-b

زندگی‌نامه

میرزاده تا اخذ دیپلم ریاضی در سیرجان تحصیل کرد و پس از آن در دوره کارشناسی شیمی از دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۵۲ فارغ‌التحصیل شد و پس ازانجام خدمت سربازی در سال ۱۳۵۴ به عنوان دبیر شیمی در دبیرستان‌های سیرجان مشغول به کار گردید. در سال ۱۳۵۵ برای ادامه تحصیلات به تهران آمد و در پلی تکنیک تهران برای دوره کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر پذیرفته و در سال ۱۳۵۷ فارغ‌التحصیل شد و از فروردین ۱۳۵۸ بعنوان عضو هیات علمی در دانشگاه شهید باهنر کرمان استخدام گردید. در سال ۱۳۷۳ موفق به دریافت درجه دکترا در همین رشته از دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا (UNSW) شد.

فعالیت کاری

میرزاده در سه دولت بعد از انقلاب اسلامی (دولت محمدعلی رجائی، دولت میرحسین موسوی و دولت هاشمی رفسنجانی) در امور اجرایی مشغول بوده است.

میرزاده از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۷۶ درسمت‌های فرماندار سیرجان، استاندار کرمان، معاون نخست‌وزیر، معاون اجرایی رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه مشغول فعالیت بوده است.

در سال ۱۳۶۴ براساس پیشنهاد وی که معاونت اجرایی نخست‌وزیر وقت، میرحسین موسوی را بر عهده داشت و با موافقت نخست‌وزیر در خصوص لزوم رشد صنایع وابسته به نفت از جمله تولید مواد پتروشیمیایی و مصنوعات پلیمری با شرکت سیاست‌گذاران و دست‌اندرکاران اجرایی، تحقیقاتی و آموزشی کشور کمیسیون هماهنگی علوم و تکنولوژی مواد پتروشیمیایی و صنایع پلیمری تشکیل و مسئولیت ایجاد هماهنگی برای پیش‌برد این امر را بر عهده گرفت.

با پیشنهاد کمیسیون مزبور و تصویب شورای گسترش آموزش عالی، مرکز تحقیقات و توسعه علوم و تکنولوژی مواد پلیمری و پتروشیمیایی در سال ۱۳۶۵ تاسیس شد که با استقرار در بنای اصلی و توسعه آن در اثر تلاش‌ها و حمایت‌های مستمر وی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران نام گرفت که هم اکنون یکی از پژوهشگاه‌های برتر کشور و بی‌نظیر در منطقه و کم نظیر در جهان است.

با توجه به نقش مؤثر سازمان برنامه و بودجه، تاسیس معاونت پژوهشی، آموزشی و فرهنگی، که تا سال ۱۳۷۴ درتشکیلات این سازمان وجود نداشت، از اقدام‌های بنیادی و مهم میرزاده بود که موجب افزایش شدید بودجه دانشگاه‌ها ومراکز پژوهشی شد مبنایی برای سال‌های بعدی گردید.

تدوین برنامه “ایران ۱۴۰۰”، برنامه “اقتصاد بدون نفت” و طرح “فقر زدایی” و سرشماری سال ۱۳۷۵ از دیگر اقدامات مهم میرزاده در دوران تصدی سازمان برنامه و بودجه بود.

تاسیس شهرک‌های تحقیقاتی پژوهش (تهران) در سال ۱۳۶۴ و کاوش (کرج) در سال ۱۳۶۹ و مرکز رشد فناوری پلیمر درسال ۱۳۸۱ و همکاری در تاسیس موسسه دانش و پژوهش ایران در سمت نایب رئیس هیئت امنای این موسسه و نیز بنیان‌گذاری موسسه توسعه فناوری نخبگان با همکاری دفتر همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری و جمعی از وزرای دانشگاهی درسال ۱۳۸۱ و همکاری با مرکز تحقیقات استراتژیک در سمت معاون علوم و فناوری مرکز تا سال ۱۳۸۴ و نیز صندوق حمایت از پژوهشگران کشور ریاست جمهوری از سال ۱۳۸۳ از دیگر اقدامات میرزاده در عرصه علم و فناوری است.

در سال ۱۳۷۶ فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود را گسترش داده و در کنار همکاری با مرکز تحقیقات استراتژیک (از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۶) در سمت معاون علوم و تکنولوژی در امر نظریه‌پردازی برای توسعه علمی ایران مشغول شد٬ اما همچون گذشته در دانشکده‌های مهندسی پلیمر و مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران کار تدریس و تحقیق را ادامه داد که تاکنون چند بار به عنوان پژوهشگر نمونه در دانشگاه صنعتی امیر کبیر و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و در سال ۱۳۸۷ نیز به عنوان استاد نمونه کشوری انتخاب شد و چندین بار هم از جشنواره‌های خوارزمی و رازی مفتخر به دریافت جایزه پژوهشگر برتر در زمینه پلیمرهای پزشکی گردید.

فعالیت دانشگاهی

میرزاده از سال ۱۳۵۸ تا کنون عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده و اخیراً با دانشگاه علوم پژشکی ایران برای تدریس دوره مهندسی بافت همکاری داشته است. مدت ۳۳ سال است که افزون بر کارهای اجرایی متعدد و همزمان به کار تدریس و پژوهش اشتغال داشته و هم اکنون استاد تمام پایه ۳۷ دانشگاه صنعتی امیر کبیر است. حاصل فعالیت‌های علمی وپژوهشی وی تا کنون ۳۲۸ مقاله علمی پژوهشی (۱۴۱ مقاله ژورنال با نمایه ISI و ۱۸۷ مقاله کنفرانس)، چندین کتاب و گزارش علمی و ۳۱ ثبت اختراع و اجرای ده‌ها پروژه پژوهشی و فارغ‌التحصیلی نزدیک به ۶۰ نفر در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری در رشته مهندسی پلیمر بوده است.[نیازمند منبع]

میرزاده از سال ۱۳۷۶ تا کنون از ۷ دوره ۶ دوره رئیس انجمن پلیمر ایران بوده و طی سالهای گذشته موفق شده است ۱۰ سمینار بین‌المللی علوم و تکنولوژی پلیمر ایران را بر‌گزار و در انتشار واژه نامه پلیمر ایران و نزدیک به ۲۴ جلد از دانشنامه پلیمر ایران و بانک اطلاعات پلیمر ایران با همکاری اعضای انجمن پلیمر ایران بوده است. همچنین ۲۳ سال دو ماهانه علمی پژوهشی علوم و تکنولوژی پلیمر (فارسی) و ۲۰ سال مجله بین‌المللی Iranian Polymer Journal (تنها مجله ماهانه ISI ایران) را در سمت مدیر مسئول و سردبیر منتشر کرد. از سال ۲۰۱۱ میلادی با موافقت دانشگاه آزاد اسلامی و انتشارات بین‌المللی Springer کار تاسیس یک ژورنال بین‌المللی بنام Progress in Biomaterials و به عنوان مدیر مسئول آن ژورنال را شروع کرده که تا کنون ۳ شماره آن منتشر شده است.

بر پایه پایگاه علمی اسکوپوس در مهر ۱۳۹۲ شاخص اچ وی ۲۲ و دارای ۱۴۰ مقاله است.

ریاست دانشگاه آزاد اسلامی

حمید میرزاده در سال ۱۳۸۶ با دعوت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس هیات مؤسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عضو هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی و دبیر این هیات و با تصویب هیات موسسبه به عضویت هیات امنای دانشگاه درآمد و تا امروز فعالیت دارد.[۶] «بررسی پژوهش ایران در سالهای برنامه پنج ساله چهارم توسعه کشور برای تمام بخشهای خصوصی و دولتی» برای اولین بار بعنوان یک طرح ملی و تهیه اساسنامه جدید دانشگاه آزاد اسلامی از اقدامات مهمی بود که در دبیرخانه هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد.

اخیراً نیز موفق گردید٬ با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و دفتر ریاست هیات امنای آیین نامه تشکیل هیاتهای امنای استان‌ها و نیز برنامه پنج ساله ۱۳۹۴-۱۳۹۰ و برنامه استراتژیک دانشگاه آزاد اسلامی تا افق ۱۴۰۴ را تهیه و تدوین کرده و به تصویب هیات موسس و هیات امنای دانشگاه برساند.

میرزاده در ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ با رأی شش تن از هیئت امنای دانشگاه آزاد (اکبر هاشمی رفسنجانی، سید حسن خمینی، سید حسن قاضی زاده هاشمی ، جعفر توفیقی، حمید میرزاده و بهمن یزدی) ، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی شد و در ۲۸ آبان ۱۳۹۲ با رأی مثبت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، رسماً ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را بر عهده گرفت.

(Visited 165 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment