علوم کاربردی فناوری

دامنه اینترنتی

1407152270domain

دامنه اینترنتی (به انگلیسی: Internet domain) پسوندی است که در بخشهای پایانی نشانی اینترنتی وب‌گاه‌ها می‌آید.

پسوندهای ملی

81386430-6077891

هریک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا «دامنه سطح‌بالای کد کشوری» هستند که برای سایت‌های منصوب به آن کشور استفاده می‌شوند. دامنه سطح‌بالای کد کشور ایران ‎.ir است و کد بین‌المللی . ایران نیز مراحل آزمایشی را می‌گذراند.

تاریخچه پیدایش و گسترش

7147_807

در ۱۵ مارس ۱۹۸۵، اولین نام دامنه تجاری (.COM) به نام سیمبولیکس بوسیله یک شرکت سیستم‌های رایانه‌ای به نام Symbolics در کمبریج ماساچوست ثبت شد.

در ۱۹۹۲ کمتر از ۱۵۰۰۰ دامنه.COM ثبت شده بود.

در دسامبر ۲۰۰۹ حدود ۱۹۲ میلیون نام دامنه وجود داشت که بخش بزرگی از آنها دامنه پرطرفدار.COM بود. تعداد آنها در ۱۵ مارس ۲۰۱۰ به حدود ۸۴ میلیون رسید که شامل ۱۱٫۹ میلیون وب سایت کسب و کار آنلاین و تجارت الکترونیک , ۴٫۳ میلیون وب سایت تفریحی , ۳٫۱ میلیون وب سایت مرتبط با امور مالی، و ۱٫۸ میلیون وب سایت ورزشی می‌شد.

ماهانه حدود ۶۶۸ هزار دامنه.COM جدید ثبت می‌شود.[نیازمند منبع]

دامنه‌های اینترنتی در ایران

82361-246321-1404541803

بر اساس آمار منتشر‌شده تا آبان‌ماه سال ۱۳۹۳ بیش از ۵۶۶هزار دامنۀ .ir توسط کاربران ایرانی به ثبت رسیده‌ است و سالانه ۴۵ درصد به این تعداد افزوده می‌شود.

ثبت‌نام دامنه اینترنتی

elPress139309020037441416690464ir18_414x310

ثبت‌نام دامنه اینترنتی (به انگلیسی:Domain Name Registry)، عملیاتی است که به درخواست کاربر و توسط خدمات‌دهنده ثبت دامنه انجام می‌شود. معمولا ثبت دامنه‌ها به صورت برخط انجام می‌گیرد. بسته به این که دامنه، از نوع سطح‌بالای عمومی یا سطح‌بالای کد کشوری یا سطح‌دوم باشد، وبگاه و نهاد خاصی با شرایط خاصی به ثبت آن می‌پردازد.
domainnames

ثبت دامنه‌های سطح‌بالای کد کشوری، معمولا به دست نهادهای اینترنتی دولتی انجام می‌گیرند. برای مثال دامنه سطح‌بالای کد کشوری ایران، ‎.ir و مراتب دوم آن، در وبگاه مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه‌اول کشوری نقطه-آی‌آر (‎.ir) و نقطه-ایران (. ایران) (ایرنیک) و به دست پژوهشگاه دانش‌های بنیادی انجام می‌گیرد. دامنه‌های سطح‌دوم کد کشوری، بسته به عنوان‌شان، نیازمند مدارکی برای ثبت هستند. مانند دامنه ‎.co.ir که تنها برای شرکت‌های ایرانی و با احزار هویت فرد نماینده شرکت و مدارک شرکت صورت می‌پذیرد.

دامنه‌های سطح‌بالای عمومی، مانند ‎.com و ‎.org و … معمولا به دست شرکت خاصی ثبت می‌شوند. برای مثال، ثبت دامنه ‎.org به دست شرکت اینترنتی ثبت منافع عمومی (Public Interest Registry) انجام می‌گیرد.

کانال گردشگری

درباره نویسنده

ح . ایمانی

Leave a Comment