ده اختراع شگفت انگیز گوگل

Google-sabanet.in_

۱۰ اختراع شگفت انگیز گوگل

گوگل علاوه بر خدمات اینترنتی، فعالیت های دیگری هم انجام می دهد و در این خصوص هفته گذشته اعلام شد که شرکت گوگل روزانه ۱۰ حق امتیاز و اختراع ثبت می کند و از این نظر رکورد همه شرکت ها و سازمان ها را در سراسر جهان شکسته است.

google

گوگل به عنوان بزرگترین شرکت اینترنتی جهان چند روز قبل گزارش مالی خود مربوط به سال ۲۰۱۳ میلادی را منتشر کرد و توضیح داد که طی این سال در مجموع ۸۲/۵۹ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است که از این رقم ۹۶/۱۳ میلیارد دلار را درآمد عملیاتی گوگل تشکیل می داد.

10-اختراع-شگفت-انگیز-گوگل-را-بخوانید-1

گوگل اعلام کرد که طی این سال درمجموع ۹۲/۱۲ میلیارد دلار سود خالص را از آن خود کرده و تنها در فصل پایانی سال ۲۰۱۳ موفق به کسب درآمد ۸۶/۱۶ میلیارد دلاری شده است. این شرکت که به جز خدمات اینترنتی ده ها سرویس و ابزار مختلف را در زمینه های مختلف در اختیار کاربران می گذارد، حدود ۴۸ هزار کارمند در سراسر جهان دارد و مجموع سرمایه های آن ۹۲/۱۱۰ میلیارد دلار محاسبه می شود.

images_google-independence-day-india-150812

گوگل برای آنکه به نیاز روزافزون کاربران جهانی پاسخ دهد یک میلیون سرور را در پایگاه های داده مرکزی خود به کار گرفته است و در هر روز یک میلیارد کلیدواژه را بین ۲۴ پتابایت اطلاعات بررسی می کند. در حال حاضر حدود ۵/۲ میلیارد نفر در جهان از اینترنت استفاده می کنند که گوگل با همه توانش تنها می تواند موارد مورد نیاز آن ها را در ۰۱/۰ درصد اطلاعات ذخیره شده در اینترنت جست وجو کند. اما باید توجه داشت که این شرکت گوگل علاوه بر خدمات اینترنتی، فعالیت های دیگری هم انجام می دهد و در این خصوص هفته گذشته اعلام شد که شرکت گوگل روزانه ۱۰ حق امتیاز و اختراع ثبت می کند و از این نظر رکورد همه شرکت ها و سازمان ها را در سراسر جهان شکسته است. گوگل که در ابتدای فعالیت خود فقط ۴ حق امتیاز ثبت شده داشت، بیشترین اختراعاتش را برای موتور جست و جوگر اینترنتی و سیستم عامل اندروید ثبت می کند و فقط در حوزه گوشی های هوشمند تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار اختراع ثبت کرده است. با این وجود، کارشناسان با بررسی های گسترده خود بین این حجم وسیع اختراعات، لیست ۱۰ حق امتیاز عجیبی که گوگل ثبت کرده است را منتشر کردند.

google-art-pic

دست های به شکل قلب

«تیلور سوئیفت»؛ یک خواننده سرشناس امریکایی است که در کنسرت ها با استفاده از دستانش شکل قلب را در مقابل هواداران ایجاد می کند. اما گوگل به این نتیجه رسیده است که از همین شکل ساده که با دستان ایجاد می شود، می تواند یک حق امتیاز متفاوت ثبت کند.

jootix.ir--3202708890

این شرکت در سال ۲۰۱۱ میلادی حق امتیازی با عنوان «حالت دست ها برای نشان دادن چیزهای مهم» ثبت کرد. این شرکت توضیح داد که صاحبان عینک هوشمند Google Glass می توانند در مقابل خود با دستان شان حالت های مختلف را ایجاد کنند تا این عینک به صورت هوشمند حالت های یاد شده را تشخیص دهد و تصاویر تهیه شده از آن ها را به صورت مستقیم روی شبکه های اجتماعی به نمایش بگذارد.

دستیار مجازی شبکه های اجتماعی

سر زدن به شبکه های اجتماعی یکی از علاقمندی کاربران جهانی محسوب می شود. اما اگر در آن واحد عضو چند شبکه اجتماعی مختلف باشید، پاسخ به همه صحبت های دوستان تان کار دشواری به نظر می رسد که حق امتیاز جالب گوگل این مشکل را حل کرده است.

S

گوگل در سال ۲۰۱۱ میلادی حق امتیازی را با عنوان «سیستم خودکار پیشنهادها برای عکس العمل های شخصی در شبکه های اجتماعی» ثبت کرد و توضیح داد که این فناوری تمامی مطالب، اطلاعات مرتبط و موضوعات وابسته را مورد بررسی قرار می دهد و سپس یک پیشنهاد را به صورت خودکار ارائه می دهد که با سلیقه و تفکر شما یکسان است و دقیقاً شبیه به همان پاسخی است که درنظر دارید برای مطالب ارائه شده از سوی دوستان بنویسید. این پاسخ به راحتی می تواند روی شبکه های اجتماعی منتشر شود.

سیستم شناسایی تبلیغات

برای شرکت های تبلیغاتی بسیار مهم است که متوجه شوند آگهی آن ها تا چه اندازه مورد توجه کاربران قرار گرفته است. اما باید توجه داشت که آگهی های اینترنتی نمی توانند به راحتی تعداد مخاطبان را نشان دهند. همچنین، نمی توان دریافت که هر کاربر آنلاین چند دقیقه به یک آگهی اینترنتی نگاه می کند یا چه میزان به آن توجه می کند. اما گوگل در سال ۲۰۱۳ حق امتیازی را با نام «سیستم ردیابی نگاه خیره کاربران» ثبت کرد که یک دستگاه الکترونیکی کوچک با قابلیت کار گذاشتن در رایانه ها و حتی عینک هوشمند گوگل را شامل می شد و قادر بود موقعیت چشم کاربر را تشخیص دهد و همه حرکات آن را تحلیل کند تا در نهایت مشخص شود که هر فرد چقدر به آگهی ها توجه می کند. این سیستم همچنین قابلیت نصب روی بیلبوردهای تبلیغاتی، کیوسک های اتوبوس و دیگر اماکن عمومی را دارد.

google

نرم افزار صورتحساب رستوران

شاید برای شما هم پیش آمده است که با گروهی از دوستان به رستوران رفته اید و پس از پرداخت صورت حساب، اطرافیان فراموش کرده اند سهم خود را از هزینه کلی بپردازند. اما از این پس نیازی نیست در این زمینه نگرانی داشته باشید، زیرا گوگل مشکل شما را حل کرده است. گوگل در سال ۲۰۱۳ حق امتیازی با عنوان «ردیابی و مدیریت هزینه*های گروه» به ثبت رساند. این حق امتیاز در اصل یک ابزار کاربردی است که روی انواع گوشی های هوشمند نصب می شود و علاوه بر محاسبه هزینه کلی پرداخت شده، نوع غذا و رقمی که هر شخص باید بپردازد را به صورت خودکار محاسبه می کند. این نرم افزار هم اکنون به صورت رایگان موجود است.

تبلیغات بر اساس نور، صدا و دمای هوا

گوگل همواره سعی می کند آگهی های تبلیغاتی را متناسب با نیاز کارمندان منتشر کند و از زمانی که گوشی های هوشمند و تبلت ها به اینترنت متصل شده اند، به راحتی مبتنی بر موقعیت جغرافیایی افراد آگهی های مورد نظر خود را به دست آن ها می رساند. اما این شرکت اینترنتی در سال ۲۰۰۸ حق امتیازی با نام «آگهی های مبتنی بر شرایط محیطی» ثبت کرد که شامل یک دستگاه با حسگرهای هوشمند می شد و داخل گوشی های هوشمند و دیگر دستگاه های الکترونیکی به*کار می رفت. این حسگر قادر به تشخیص دمای هوا، میزان رطوبت، صدا، نور، ترکیبات شیمیایی هوا و همه جزئیات پیرامون کاربر بود و اطلاعات آن به سرورهای گوگل منتقل می شد. با این دستگاه اگر به عنوان مثال داخل فضای گرم و مرطوب قرار داشتید، آگهی تبلیغاتی مرطوب به محصولات تهویه مطبوع برای شما ظاهر می*شد.

عکاسی بدون دخالت دست

گوگل در سرویس Maps به کاربران امکان می دهد تصاویر خود را روی نقشه الکترونیکی منتشر کنند و حتی آن ها را با دیگران به اشتراک بگذارند. اما به نظر می رسد که گوگل علاقه بیشتر به دنیای تصویربرداری دارد و پا را از این هم فراتر برده است. این شرکت در سال ۲۰۱۳ میلادی حق امتیازی را با نام «عکاسی هنگام پیاده روی مبتنی بر سیستم سنجش داخلی» ثبت کرد.

680922445

این اختراع مربوط به یک دستگاه کوچک می شد که متشکل از چند دوربین و حسگر هوشمند بود و کاربر می توانست آن را دور گردن خود بیندازد تا دوربین با بررسی شرایط محیطی، در هر لحظه بهترین عکس ها را بدون دخالت دست تهیه کند. این فناوری برای آن دسته از افرادی مناسب است که از ناحیه دست فلج هستند یا اینکه به دلیل حرکت چرخ های صندلی چرخدار نمی توانند با دستان خود عکاسی کنند.

خالکوبی میکروفون و دروغ سنج روی گردن

13956-595x330

گوگل در سال ۲۰۱۲ با خرید شرکت موتورولا حق امتیاز «خالکوبی پوست الکترونیکی مجهز به تجهیزات موبایلی» را ثبت کرد و برای نخستین بار تاتوی دیجیتالی را معرفی کرد. در این اختراع گوگل یک پوست الکترونیکی با قابلیت اتصال به پوست بدن ارائه کرد که یک میکروفون بی سیم را شامل می شد و مبتنی بر صدای کاربر برای انجام تماس های تلفنی فعالیت می کرد.

hhc1001

این میکروفون قادر به حذف صداهای اضافی محیط بود و می توانست به عنوان یک هدست عمل کند. این خالکوبی دیجیتالی با توجه به حسگرهای هوشمند خود قادر به بررسی عضلات گردن بود و از این طریق می توانست دروغ گفتن در کاربر را هم شناسایی کند.

صفحه کلید روی دست

عینک هوشمند Google Glass قابلیت های فراوانی دارد و قادر به شناسایی صدا و حرکات بدن است.

b_XL

با این وجود این دستگاه نسبت به گوشی های هوشمند و رایانه های لوحی برخی محدودیت ها را شامل می شود و در فضاهای شلوغ نمی تواند دستورهای صوتی شما را به*راحتی تشخیص دهد. برای حل این مشکل گوگل در سال ۲۰۱۳ حق امتیازی را با نام «روش ها و سیستم های مخصوص ورودی های مجازی رایانه*ای» ثبت کرد که به صاحبان عینک هوشمند امکان می داد از دست خود به عنوان صفحه کلید استفاده کنند و متن های مورد نظر خود را روی دستشان تایپ کنند.

تأمین انرژی سرورها با موج دریا

گوگل به واسطه سرورهای بزرگ خود انرژی زیادی نیاز دارد و تنها در سال ۲۰۱۰ میلادی ۲۶/۲ میلیون مگاوات- ساعت انرژی مصرف کرده است. اما این شرکت در سال ۲۰۰۸ حق امتیازی را با نام «پایگاه داده مبتنی بر آب» ثبت کرد که قادر بود انرژی تولید شده توسط موج های دریا را به انرژی الکتریسیته تبدیل کند و آن را در مراکز داده خود مورد استفاده قرار دهد.

21085_323

گوگل در اکتبر ۲۰۱۳ یک بنای عظیم چهار طبقه را در خلیج سانفرانسیسکو ساخت که به صورت شناور در این مکان حضور داشت و تمام انرژی مورد نیاز خود را از موج*ها دریافت می کرد.

به روزرسانی با داستان های دنباله دار

گوگل در سال ۲۰۱۰ میلادی حق امتیازی با نام «داستان دنباله دار شخصی در شبکه های اجتماعی و دیگر دستگاه های ارتباطی» به ثبت رساند و توضیح داد که این فناوری به کاربران کمک می کند مطلب مورد نظر خود را به صورت یک داستان کارتونی دنباله دار روی شبکه های اجتماعی منتشر کنند. کاربر در این فناوری می تواند تصاویر مورد نظر را انتخاب کند و نرم افزار مربوطه انواع کارتون ها را در اختیار او می گذارد تا مطلب مورد نظر شبیه به یک سری از تصاویر کارتونی دنباله دار در شبکه های اجتماعی منتشر شود.

(Visited 225 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

ح . ایمانی

Leave a Comment