دوریان (خارگیل) – دانشنامه تصویری برتر

دوریان (خارگیل)

by زیست‌شناسی, علوم پایه, کشاورزی in مارس 17, 2015

300px-Durio_kutej_F_070203_ime

خارگیل یا دوریان میوهٔ گیاهی با نام علمی خارگیل سموری (Durio zibethinus) متعلق به تیرهٔ پنیرکیان (Malvaceae) و راستهٔ پنیرک‌سانان است که طول آن به سی سانتیمتر و قطر آن به پانزده سانتیمتر می‌رسد و وزن آن یک تا سه کیلوگرم است؛ شکل آن گرد و گاه کشیده و پوستهٔ آن پوشیده از خار و به رنگ سبزقهوه‌ای و رنگ گوشتهٔ آن زرد کمرنگ است و دارای بویی خاص و شدید بوده و بومی اندونزی و مالزی و برونئی است.

 20110331.kaghazdanesh.durianflowers
میوه ای به نام خارگیل
میوه دوریان (durian) که در پارسی از آن با نام خارگیل یاد شده، بومی آسیای جنوب شرقی بوده و در کشورهای مالزی و اندونزی به وفور یافت می شود.
 20110331.kaghazdanesh.durian9
 این میوه به پادشاه میوه ها مربوط است و طعمی بسیار خوشمزه دارد اما مشکلی بسیار عظیم نیز به همراه دارد: بوی بد ، این میوه آن چنان بد بو است که در هتل ها و وسایل حمل و نقل عمومی ممنوع است. بوی بد آن همانند بوی فاضلاب و حتی بدتر از آن است اما اگر بتوانید این بو را تحمل کنید طعم این میوه بسیار خوب است. قیمت آن نیز در سایر نقاط جهان در حدود 200 دلار است.
004

دوریان یا همان خارگیل، میوه ای بزرگ به اندازه نارگیل و طول 15 الی 20 سانتی متری است که سطح پوسته خارجی سخت آن پوشیده از خارهای سفت است.وزن هر عدد از این میوه نیز به سه کیلوگرم می رسد.

002

این میوه از 600 سال پیش در مالزی و اندونزی مورد مصرف داشته و سرشار از ویتامین C، قند، پتاسیم و اسید آمینه است. در ضمن منبع غنی کربوهیدرات، پروتئین و چربی به شمار می رود.

13

علاوه بر مصرف مغز میوه به صورت خام، از آن در شیرینی، آبنبات و شربت سازی هم استفاده شده و نیز از مخلوط گوشته آن با برنج، نوعی غذایی محلی مخصوص اعیاد و جشن ها درست می کنند.

200px-Durians

از دیرباز از خارگیل برای تنظیم فشار خون، توانبخشی خانم های باردار و به عنوان نوعی داروی آرامبخش، استفاده می شده است.

علاوه بر خود میوه، ریشه و برگ درخت خارگیل هم در مالزی مصرف دارویی داشته و به عنوان مثال برگ درخت را جهت کاهش تب، روی پیشانی بیمار قرار می دهند.

Leave a Reply