اجتماعی اخبار چهره های مرد سیاسی گوناگون

رابرت موگابه ( ۶ عکس )

توسط 14p.ir

رابرت موگابه رابرت گابریل کاریگامومبه موگابه رئیس‌جمهور زیمبابوه است. او رهبر دولت این کشور از آغاز استقلال زیمبابوه از بریتانیا در سال ۱۹۸۰ تاکنون بوده‌است. موگابه در سوم اوت ۲۰۱۳ در انتخابات ریاست‌جمهوری با ۶۱ درصد آرا پیروز و برای هفتمین بار رئیس‌جمهور زیمبابوه شد، در این دوره مورگان چانگیرای، نخست‌وزیر زیمبابوه و رهبر حزب جنبش، برای تغییر دموکراتیک که رقیب اصلی موگابه به شمار می‌رفت ــ نزدیک به ۳۴ درصد آرا را کسب کرد.وی در سال ۲۰۱۵ به عنوان رئیس اتحادیه آفریقا برگزیده شد.

400x225_311562

او که در ۱۹۵۱ مدرک لیسانس خود را از دانشگاه فورت هاره دریافت کرده، شش مدرک لیسانس دیگر را از راه آموزش از دور گرفت. او دو تا از مدارک حقوقش را در زندان به دست آورد. هنگام ریاست‌جمهوری، فوق‌لیسانس حقوق را دریافت کرد.وی از سال ۱۹۸۰ میلادی تا ۱۹۸۷ به‌عنوان نخست‌وزیر و از سال ۱۹۸۷ تاکنون، با عنوان رئیس‌جمهور این کشور، بر سر کار است.وی همچنین رهبر حزب حاکم زانو پی اف است.رابرت موگابه، به‌دلیل سیاست‌های اقتصادی و سرکوب مخالفان سیاسی‌اش، همواره تحت انتقاد محافل جهانی قرار داشته‌است.

3479a83bef4a2d64c101a83746d7a3ce

پس از دخالت گزاف نظامی زیمباوه به رهبری رابرت موگابه در جنگ دوم کنگو، که به سلب مالکیت انبوه زمین‌های سفیدپوست‌ها انجامید، بسیاری کشورهای غربی وی را متهم به «تبعیض نژادی» و نفرت‌پراکنی نسبت به اقلیت سفیدپوست ساکن در زیمباوه کردند.براثر تحریم‌های اقتصادی، اقتصاد زیمبابوه با مشکلات بسیار جدی روبرو شد.

40245_318

کمبودهای جدیِ نفتی و غذایی منجر به مهاجرت گستردۀ اهالی زیمبابوه به کشورهای همسایه، بخصوص آفریقای جنوبی شد.موگابه، مخالفینش را «تازه‌متولدین استعمارگر» می‌نامد.وی و طرفدارانش، مدعی هستند که مشکلات زیمبابوه، «میراث استعمار» است.زن اول او، بانوی اول سالی هیفران، در ۱۹۹۲ براثر بیماری کلیه درگذشت.تنها پسر آنها در ۱۹۶۶، وقتی موگابه در زندان بود، درگذشته‌بود. برخی منتقدان می‌گویند موگابه پس از مرگ او زیمبابوه را بد حکمرانی کرد.موگابه در ۱۷ اوت ۱۹۹۶ با منشی سابقش، گریس ماروفو، که ۴۱ سال از خودش جوان‌تر بود و از او از قبل دو فرزند داشت، ازدواج کرد.

596647_5qNzZl5D

او اول بار زمانی حامله شد که موگابه هنوز در ازدواج با زن اولش سالی بود و خودش هم در ازدواج با مرد دیگری بود که اکنون در چین دیپلمات است.موگابه و گریس در یک مدرسۀ مسیونری کاتولیک به‌شیوۀ کاتولیک ازدواج کردند. نلسون ماندلا و نیز دو فرزند موگابه از گریس، از جمله مهمانان بودند.

mugabe-leader

ماندلا در این مراسم در حال بوسیدن عشق جدیدش دیده شد.موگابه‌ها سه فرزند دارند: بونا، رابرت پیتر جونیور و بلمارین چاتونگا.گریس، به‌دلیل خریدهای اروپایی‌اش «گوچی گریس» خوانده شده و مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

 

potd-mugabe_3259284k

(Visited 156 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment