زیست‌شناسی علوم پایه کشاورزی

رازیانه

h339h16

رازیانه گیاهی است معطر ، علفی و دوساله که ارتفاع آن تا ۲ متر می رسد ساقه آن دارای شیارهای هم دریف و موازی می باشد برگهای آن نازک و نخی مانند شوید است گلهای رازیانه زرد و بصورت خوشه در انتهای ساقه ظاهر می شود.

 Foeniculum Vulgare118

میوه رازیانه کوچک و بطول حدود ۸ میلیمتر و عرض ۳ میلیمتر بوده و دارای بوئی معطر و طعمی شیرین می باشد . رازیانه درمناطق مدیترانه ای بخوبی رشد می کند و در ایران در مناطق شمالی کشور در دامنه های کوههای البرز بطور خورد می رویدرازیانه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است . ریشه رازیانه گرمتر از بقیه قسمت های گیاه است .

hee397

بخشهای مورد استفاده:میوه
ترکیبات شیمیایی: انتول(قسمت موثر اصلی) فنشون. کامفن. لیمونن. استراگول وفلاندرن
Fennel
خواص ضد نفخ: مخصوصاًدرنفخ با منشاء روده‌ایخلط آور ملایم: مخصوصاً برای اطفالضد اسپاسم :منجر به کاهش درد حین پریود می‌گردد. (اثر قابل توجه و در حد داروهای ضد التهاب غیر استروییدی NSAIDS دارد. ) آرامبخشافزایش دهنده ترشح شیر مادرکاهش التهاب غشاء مخاطی دستگاه تنفسیمتسع‌کننده نای و برونشهااثرات ضد میکروبی معادل پنی سیلین و تتراسایکلین داردضد التهاب پلک و ملتحمه
fenel
موارد مصرف:
۱- پیشگیری:منجربه کاهش موارد بروز عوارض ناشی از نفخ می‌گردد.  از دفعات بروز پریود دردناک کم نموده و نیز باعث کاهش شدت علایم میگردد.
۲- درمان: در درمان علامت بیماری روده تحریک پذیرIBSبا کاهش نفخ و آرامبخشی موثر است. مخصوصاً وقتی توام با زیره مصرف گردد طعم تند زیره را کاهش می‌دهد. {(خوراکی)معادل} بعنوان گشاد کننده مجاری تنفسی. خلط آور وکاهنده التهاب مجاری تنفسی در برونشیت مصرف میگردد. {(خوراکی)کمکی} دراسهال شیرخواران جهت جایگزینی مایعات و آرامبخشی مصرف دارد. {(خوراکی)کمکی}در درمان پریود دردناک و اختلالات منجر به قطع پریود مصرف می‌گردد. {(خوراکی)کمکی} در مواردی که ترشح شیر کم می‌باشد تجویز می‌گردد. {(خوراکی)معادل}
1460195_175197029347459_129652057_n
تداخلات دارویی:در مطالعات جانوری باعث کاهش ۵۰ % جذب سیپروفلوکساسین از روده می‌گردد. مصرف در دوران بارداری:
بعلت اثرات قاعده آوری ممنوع می‌باشد.
مصرف در شیر دهی: در دوره‌های کوتاه مدت از فرآورده‌های تغلیظ شده مجاز است.
bulb-fennel-250
موارد منع مصرف و احتیاط: در نوزادان مصرف فرآورده‌های تغلیظ شده ممنوع است.  بعلت وجود استرگلEstergole که سرطانزا می‌باشد مصرف طولانی مدت حتماً زیر نظر پزشک انجام گیرد.  در موارد نادری باعث بروز حساسیت پوستی وتنفسی میگردد.
کانال گردشگری

درباره نویسنده

ح . ایمانی

Leave a Comment