رز آبشار طلا – دانشنامه تصویری برتر

رز آبشار طلا

by زیست‌شناسی, علوم پایه in مارس 4, 2015

Rosa_banksiae_lutea_800web_c_kbelendez_21_resize

رز آبشار طلا یا رز بانکسیان (نام علمی: Rosa banksiae)، نام یکی از گونه‌های رز است. معمولاً به عنوان رز لیدی بانکس (به انگلیسی: Lady Banks Rose) در جهان شناخته می‌شود. بومی مرکز و غرب چین بیشتر در استان گانسو، گوئیژو، هنان، هوبئی، جیانگ سو، سیچوان و یوننان در کوه‌ها وارتفاعات ۵۰۰ تا ۲۲۰۰ متر رشد می‌کند. آبشار طلا جزء دستهٔ گیاهان چند ساله می‌باشد. رنگ گل‌های آن سفید یا زرد است. به دلیل اینکه گل آذین آن حالتی رو به پایین دارد به آبشار تشبیه گردیده‌است.

Rosa banksiae 6

گل آبشار طلا به صورت درختچه‌ای است و می‌تواند بیش از ۶ متر بلند شود. بر خلاف بسیاری از گل‌های سرخ (رز)، این گونه بدون تیغ و خار است هر چند ممکن است برخی از اقسام آن تیغ‌هایی تا ۵ میلی‌متر در شاخه‌های تنومند داشته باشند. برگ‌های این درخت همیشه سبز، به طول ۴ تا ۶ سانتی‌متر، با سه تا پنج (به ندرت هفت) برگچه به طول ۲ تا ۵ سانتی‌متر با حاشیه دندانه‌دار است. گل‌های آن کوچک هستند و ۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتی‌متر قطر دارند و عموماً سفید یا زرد کمرنگ می‌باشند.

Rosa Banksiae4

این گیاه دارای دو جوره است:

  • Rosa banksiae var. banksiae: پرگلبرگ است. نوعی خودرو است و گل آن به رنگ سفید است. به نظر می‌آید که رقم بسیار محبوب Rosa banksiae ‘Lutea’ به رنگ زرد از آن بوجود آمده‌است.
  • Rosa banksiae var. normalis Regel دارای ۵ گلبرگ است.

رقم R. banksiae ‘Lutescens’ نیز گل‌هایی به رنگ زرد روشن دارد. با توجه به کتاب رکوردهای جهانی گینس، بزرگترین گل رز آبشار طلایی در جهان در توم‌استون، آریزونا است که بیش از ۷۹۹ متر مربع است و دارای تنه ۳٫۶ متری است و در سال ۱۸۸۵ کاشته شد.

url

تکثیر

تکثیر آن از طریق بذرها و تقسیم ریزوم‌ها انجام می‌گیرد و تولید بذر در این گیاه کم صورت می‌گیرد چون گرده‌های این گیاه نمی‌توانند خود گیاه را بارور سازند و بایستی توسط سایر حشرات گرده‌های پایه‌های دیگر به این گیاه برسد تا بارور شود.

Rosa banksiae 21

روش تکثیر این گل در فصل پائیز از طریق قلمه نیمه خشبی و در تابستان از روش پیوند جوانه شکل می‌گیرد. نیازهای این گیاه نور کامل آبیاری کم و حداقل دما بایستی منفی ۱۵ درجه باشد وگرنه گیاه یخ می‌زند. خاک عادی و مخلوط با ماسه و کود دامی برای رز آبشار طلا مفید است.

نیازهای محیطی

  1. دما:حداقل ۱۵- درجه سانتیگراد
  2. نور: کامل
  3. آبیاری: کم
  4. آفات و بیماری‌ها: مورد خاصی ندارد

Leave a Reply