چهره های مرد فرهنگ و هنر

زانیار خسروی

توسط 14p.ir

1-xaniar_www.javanha.com_

زانیار خسروی، خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، تنظیم‌کننده، بازیگر (زادهٔ ۲ اردیبهشت ۱۳۶۴ در تهران) است که در ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ اولین آلبوم رسمی خود را به نام بیست و هشت منتشر نمود. زانیار، برادر کوچک‌تر سیروان خسروی دیگر خواننده پاپ است. او پس مدت‌ها انتظار مجوز رسمی فعالیت خود دریافت کرد. او با انتشار آثارش به محبوبیت زیادی در فضای مجازی دست یافت

 هنوزم نمی خوام که با تو هم صدا بشم!
«ما یه اخلاقی داریم که اگر همه بگویند این آهنگی را که ساخته ای، تندترش کن، ریتم اش کند است، ما تازه کندترش هم می کنیم» این حرف ها را زانیار بسیار هوشمندانه (درست به مانند معنی اسم اصالتا کردی اش که یعنی باهوش) به مان می گوید، آن هم به خاطر این که گویا رفقای شان به آن ها گفته اند که ریتم و تمپوی قطعه «طفره نرو» کند است و قطعه ای به سبک بندری بستکی با این ریتم کند قدری ریسک می طلبد و خب می دانیم که «دل کندن» از علایق و سلایق، برای این ۲ برادر وسواسی و تیزهوش ریسک است قطعا.
نکته ای که توی همان اولین مواجهه با سیروان و زانیار نظرها را جلب می کند این است که آن ها جدا از پدر و مادرشان زندگی نمی کنند؛ «خیلی برایم سخت است که فعلا از خانواده جدا بشوم، باید تنهایی غذا درست کنی و ظرف بشوری و رفقا مرتب دورت جمع می شوند و خب طبیعتا کار و زندگی تعطیل می شود، مرتب هم که با رفقا ارتباط داشته باشی بعد از یک مدت همه می توانند کارهایت را پیش بینی کنند، اصولا دوست دارم همیشه یک ذره علامت سؤال باشم برای همه تا حرص شان در بیاید» وقتی از او می پرسیم این جوری همه خیال نمی کنند که داری قیافه یا ژست می گیری؟ می گوید؛ «خب، بعضی موقع ها هم آره، توی ژستم، بستگی به آدمش دارد، اما اصولا این جور آدمی نیستم مگر این که لازم باشد».
زانیار می گوید که سیروان اگر کاری نداشته باشد بیش تر توی خانه و مشغول کار موسیقی است اما او برعکس سیروان زیاد توی خانه نمی ماند، گاهی هم پیش می آید که هر دو توی خانه هستند و آن موقع با هم حرف می زنند و بدون شک مثل هر ۲ برادر دیگری با هم دعوای شان هم می شود اما آن را به کار ربط نمی دهند، زانیار راجع به دعواهای شان می گوید؛ «بحث کار جدی است، اگر قرار باشد به خاطر دعوا کارمان به هم بریزد که کار تعطیل می شود و اصلا نمی توانیم به هم اعتماد کنیم مثلا بعد از دعوا من بگویم اگر این کار را کنی آن شعر خوبه را ازت می گیرم یا مثلا سیروان به من بگوید آن تنظیم را ازت می گیرم ها!».
اصولا برای هیچ خانواده ای کار هنری و فرهنگی کردن یک شغل مناسب به حساب نمی آید، این را همه مان یک جوری لمس کرده ایم، وقتی در این مورد از سیروان می پرسیم، می گوید؛ «راضی هستند، کارهایم را دنبال می کنند، بخصوص مادرم که خیلی کارهای من را دوست دارد ولی به طور کلی تا قصه به پول نرسد هیچ چیز برای خانواده جدی نیست، مثلا برای خود من این اتفاق ۲ سال قبل افتاد و خانواده کارم را جدی گرفتند» زانیار؛ «بحث روی مخالفت با خود موسیقی نیست ها، اگر نه که اصلا ما را مرتب به کلاس نمی فرستادند، بحث روی مسأله شغلی موسیقی است که معمولا بین خانواده ها کار اصلی حساب نمی شود» وقتی هم به آن ها می گوییم شاید به خاطر تحصیلات دانشگاهی به تان زیاد گیر نمی دهند سیروان می گوید؛ «نه، مسأله اصلی همان پول درآوردن است که اگر حل بشود، همه چیز حل است».

دوئل های هیجان انگیز ۲ داداش دچار نوسان توی روز روشن

سیروان: الان زانیار را توی خیابان بیش تر از من می شناسند.
زانیار: وقتی ترانه های خودم را توی خیابان یا روی زنگ موبایل ها می شنوم احساس خوبی دارم اما وقتی من را می شناسند، نه، راحت نیستم، چون نسبت به کسی که یک خورده مشهور بشود اکثرا جبهه گیری می کنند. من گوش های بسیار تیزی دارم و حواسم به همه صداها و حرف های اطرافم توی خیابان هست، مثلا خانمی رو به شوهرش می گوید؛ «این همون خوانندهه هست ها، بذار بریم عکس بگیریم اما شوهره می گوید؛ «تو بی خود می کنی»! (می خندند)… من از ۱۰۰ نفری که توی خیابان می بینم می دانم که ۴۰ نفرشان من را شناخته اند، از آن ۴۰ نفر ۵ نفرشان حتما واکنش مستقیم نشان می دهند که از آن ۵ نفر هم ۳ نفر عکس و امضا می گیرند اما ۲ نفر تیکه و متلک می اندازند، انگار می خواهند بگویند که حالا زیاد هم خودت را نگیر که معروفی!

سیروان: لباس باز نیستم اما لباس زیاد دارم و خیلی هم دوست شان دارم. اما به طور کلی روی مد پیش نمی روم، مگر این که از چیزی خوشم بیاید و بپسندم، حالا برجسب اتفاق مد هم باشد، اما اگر چیزی خز شود اصلا طرف اش هم نمی روم، آن قدر هنری فکر نمی کنم! (می خندد)
(وقتی از آن ها می پرسیم که عادت دارند لباس های همدیگر را بپوشند؟ سیروان بلافاصله می گوید؛ نه، اصلا و درست همین جاست که زانیار روی صندلی اش می چرخد و نگاهی به روی جلد آلبوم می اندازد و می زند زیر خنده! بعد سیروان هم می خندد… تصویر روی جلد آلبوم «ساعت ۹» عکسی است که سیروان با کت زانیار انداخته است)
زانیار: دروغ توی روز روشن؟! اما به طور کلی کم پیش می آید که لباس های همدیگر را بپوشیم. لباس های مان هم اصلا خاص یا خز نیستند، خیلی آدم معمولی هستیم.
سیروان: و آهنگ «آدم معمولی» آرش سبحانی را هم خیلی دوست داریم.

سیروان: هیچ جوری نمی توانم به هیچ کس اعتماد کنم، نه تنها توی کار موزیک که توی هیچ چیز و این خیلی بد است، از حالا غم ام گرفته که اگر آلبوم تازه گرفت، مسؤلیت ام بیش تر خواهد شد و لابد باید ۳ تا بشوم، یکی کار موسیقی کند، یکی زندگی و آن دیگری مثلا ورزش.
زانیار: درد دل شخصی شاید فقط ۳ درصد با هم داشته باشیم اما درد دل کاری ۱۰۳ درصد!

سیروان: من قبلا زیاد فوتبال نگاه می کردم و طرفدار تیم ایتالیا بودم اما الان بازیگرانی که دوست داشتم همه کنار رفته اند از فوتبال، مثل روبرتو باجو، اما پلی استیشن زیاد بازی می کنیم…
زانیار: و من همیشه می برم!
سیروان: بدترین باخت ات رو که از مسابقه با من داری! حتی عکس نتیجه رو هم دارم…
زانیار: اون اتفاق بود…

به زودی منتظر یک گفت و گوی جنجالی با سیروان خسروی درباره وضعیت فعلی موسیقی ایران باشید؛

کنسرت ها در ایران به عروسی می مانند
● روند شکل گیری این آلبوم- «ساعت ۹»- طولانی بود. یک سال و نیم فقط برای شعرها وقت گذاشتم. زمان مجوز گرفتن و تنظیم آهنگها هم زیاد بود. سه سال و نه ماه زمانی بود که بین دو آلبوم فاصله افتاد. دراین مدت آلبوم های دیگری هم تنظیم کردم.
● از نقل قول مایلی کهن استفاده می کنم؛«معروف شدن چه آسان، آلبوم خوب دادن چه مشکل». اول کار خوب برایم مهم است. این که کمتر معروف باشم مهم نیست.
● خودم به این آلبوم افتخار می کنم. دوست دارم بقیه هم خوششان بیایید ولی در درجه اول رضایت خودم از کار برایم مطرح بود.
● کسی که دوست دارد مثل خواننده درجه ۳ لس آنجلسی کار کند موقع تنظیم چرا من باید بگویم جور دیگری کار کند، دوست دارد در همین سطح باشد.
● در توجیه کارهای سطحی موجود گفته شده آنها شاد می کنند. این بد نیست ولی خوب هم نیست. این که آقای ریاحی پور گفته موزیسین های ما عرضه شاد کردن مردم را ندارند باید گفت مگر «پینک فلوید» آدم ها را شاد کرد. شاید دردهه هفتاد با گوش دادن آن آهنگها بیشتر به سوی اعتیاد هم سوق داده شدند. ولی خب، چه ربطی به تاثیر دارد. بازیگر کمدی مگر بهتر ار بازیگر غیر کمدی است؟
● کنسرت ها در ایران مثل عروسی می ماند. چون نوازنده ها باید موسیقی سطح پایین اجرا کنند، اصلا جدی نمی گیرند.
● سلیقه جامعه بیشتر به سوی سطحی و چیپ بودن پیش می رود. مد و پز روشنفکری هم همین شده که اگر چند سال پیش موسیقی های خاص مد بود. الان سیستم هنری جدید چیپ بودن است.
● موسیقی ایران به نظرم کاملا نابود شده، اصلا نوازنده نداریم. بهترین نوازنده هایی که داریم تمامشان همانهایی است که ۸-۷ سال پیش بودند. نوازنده جدیدی اضافه نشده. اصلا دیگر کسی به سمت تمرین و آموزش در نوازندگی نمی رود.
● بیشتر کسانی که کار موزیک تولید می کنند بیشتر با کامپوتر آشنا هستند تا موسیقی. همین از دلایلی است که دیگر نوازندگی وجود ندارد.
● جزو ملزومات کار موسیقی است که حداقل کار ۱۰۰نوازنده و گروه مطرح دنیا رادر حد یک بارشنیده باشی. به جرات می گویم ۹۹ درصد کسانی که در ایران کار موسیقی انجام می دهند به جز کارهای لس آنجلسی در زندگیشان هیچ مویسقی دیگری گوش نمی دهند.

 

 

65306073530291154483

 

تنظیم و آهنگ‌سازی (همکاری با دیگران)

خواننده نام ترانه ترانه‌سرا آهنگ‌ساز تنظیم
شهاب رمضان حالم خوبه امیر یگانه امیر یگانه زانیار خسروی
شهاب رمضان خونه حسین صفا شهاب رمضان زانیار خسروی
سیروان خسروی دلم گرفته زانیار خسروی سیروان خسروی
سیروان خسروی چه حالی داره زانیار خسروی سیروان خسروی
بهنام صفوی عشق من باش زانیار خسروی بهنام صفوی سیروان خسروی
سیروان خسروی آره زانیار خسروی سیروان خسروی
سیروان خسروی جاده زانیار خسروی سیروان خسروی
مهدی یراحی یه چیزی بگو امیر علی بهادری امیر علی بهادری زانیار خسروی
مهدی یراحی مهم اینه زانیار خسروی
امیر یگانه حس زانیار خسروی
امیر یگانه عاشقترم نکن زانیار خسروی
زانیار خسروی هی تو زانیار خسروی زانیار خسروی سیروان خسروی
زانیار خسروی چشمای رویایی زانیار خسروی زانیار خسروی سیروان خسروی
خوبه حالم با تو زانیار خسروی زانیار خسروی

ترانه‌شناسی

آلبوم‌ها

 • بیست و هشت

25995230617975808822

تک‌آهنگ‌ها

 • ریسک
 • آرزوی محال
 • خودتو بزار جای من
 • همینه که هست
 • طفره نرو
 • هیپنوتیزم
 • اون
 • زندگی همه همینه
 • بدون تو
 • دستی دستی
 • امید دارم هنوز
 • چشمای رویایی
 • هی تو

 

میتوانید برکلیک روی عکس ها آنها را با اندازه بزرگتر مشاهده کنید

 

 

1-xaniar 14626زانیار خسروی 84937_996زانیار خسروی 19695240زانیار خسروی 25995230617975808822زانیار خسروی 36528760695295620243زانیار خسروی 65306073530291154483 hqb77vbp423jy853zlزانیار خسروی ksgq8ymxv38l1g7lkm12زانیار خسروی Sirvan-Ehsan-Xaniar-زانیار خسروی Sirvan-Khosravi-زانیار خسروی Xaniar 2 Xaniarزانیار خسروی زانیار

کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment