همه چیز درباره زعفران – دانشنامه تصویری برتر

Blog

همه چیز درباره زعفران

by آشپزی, پزشکی, علوم پایه, فرهنگ و هنر, کشاورزی in می 20, 2016

Saffron8

زَعفَران یا زعفران خوراکی (نام علمی: Crocus sativus) گیاهی است از تیره‌ی زنبقیان، سردهٔ زعفران که ویژگی سرخوشی داشته و امروزه برخی شرکت‌های دارویی اروپایی از آن بعنوان اینتگراتور ضد افسردگی استفاده می‌کنند. زعفران گیاهی کوچک و چند ساله به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است. از وسط پیاز و یا قاعده ساقه، تعدادی برگ باریک و دراز خارج می‌شوند. از وسط برگ‌ها، ساقه گلدار خارج شده که به یک تا سه گل منتهی می‌شود. گل‌ها دارای ۶ گلبرگ بنفش رنگ هستند که ممکن است در بعضی واریته‌ها به رنگ گلی یا ارغوانی باشند. گل‌ها دارای ۳ پرچم و یک مادگی منتهی به کلالهٔ سه شاخه به رنگ قرمز متمایل به نارنجی است. قسمت مورد استفاده این گیاه، انتهای خامه و کلاله سه شاخه است که به نام زعفران مشهور است و دارای بوی معطر با طعم کمی تلخ می‌باشد. کشت زعفران در ایران به ویژه در شهرستان های تربت حیدریه، تایباد (طیبات)، باخرز و گناباد در استان خراسان رضوی و شهرستان های قائن، بجستان، فردوس، سرایان و بیرجند در استان خراسان جنوبی و به تازگی در استان‌های فارس و کرمان رواج دارد.

 

تاریخچه زعفران

زعفران

زعفران به عنوان طعم دهندهٔ غذا و برای رنگ پارچه، در کشورهای در حال توسعه و توسط صنعت گران به مقدار زیاد استفاده می‌شود. در طب سنتی، زعفران به عنوان مسکن، خلط آور، محرک جنسی و معرق، کاربرد دارد. در گزارش‌های داستان گونهٔ مربوط به مناطق استوایی آسیا، از خمیری نام برده شده که مخلوطی از زعفران و چوب صندل است و این خمیر امروز همچون گذشته به صورت مرهمی آرامش بخش برای پوست‌های خشک مصرف می‌شود.

 

ریشه نام زعفران

GOLE-SAFFRON3

در لغتنامه ریشه‌شناسی آنلاین آمده‌است که واژهٔ زعفران از طریق زبان عربی به زبان‌های دیگر راه یافته و اصل ریشه آن نامعلوم است. اما در حقیقت در خصوص این واژه نیز مانند بسیاری از واژه‌های دیگر غربی‌ها در مورد منشاء عربی آن به خطا رفته‌اند ریشه این واژه به پارسی باستان و به سانسکریت برمی گردد و درشاهنامه نیز با تلفظ زعفران آمده‌است. این واژه در متون عربی سابقه کمتری از زبان فارسی دارد و متون عربی که واژه زعفران را بکار برده‌اند به کتب ایرانیانی مانند ابوعلی سینا و رازی برمی گردد. گیاه زعفران بومی ایران و هند است و در هیچ کشور عربی بصورت طبیعی نمی‌روید.واژهٔ فارسی برای گیاه زعفران کُرکُم است. که در فارسی میانه به صورت کورکوم (kurkum) تلفظ می‌شد. در زبان ترکی زفرون (زفرو) و در عربی الزعفران در انگلیسی saffron در اسپانیایی azafrán در فرانسه safrane در ایتالیایی zaferano به هندی zuffron تلفظ می‌شود.

 

معرفی عمومی زعفران

url

سابقهٔ کاشت زعفران در ایران  به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. این گیاه رنگی و گران‌بهای چندین ساله، بدون ساقه‌است و پیاز دارد و چون درخاک کویر به عمل می‌آید، به طلای سرخ و یا طلای کویر شهرت یافته‌است. برای به دست آوردن یک کیلوگرم زعفران خشک به ۱۱۰/۰۰۰ تا ۱۷۰/۰۰۰ گل زعفران نیاز است. همچنین یک کارگر باید ۴۰ ساعت کار کند تا ۱۵۰/۰۰۰ گل را بچیند. زعفران به علت طعم و رنگ و عطر عالی، کاربردهای فراوانی در تولید فراورده‌های غذایی، دارویی و شیمیایی دارد و با توجه به محدودیت کشت و تولید، از فراورده‌های گران‌قیمت به شمار می‌رود. ایران با متوسط تولید ۹۰ تا ۹۳ درصد از مجموع تولید جهانی زعفران (بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن در سال) در این زمینه مقام اول را داراست. اسپانیا با تولید متوسط ۲۵ تن، مقام دوم و کشورهای هندوستان، جزایر اسپرون روسیه، سنگاپور، مالزی، ژاپن، تایوان، چین، فرانسه، ایتالیا، آلمان، استرالیا و یونان با تولید متوسط ۲۵تن، مجموعاً مقام سوم را به خود اختصاص می‌دهند. مرکز اصلی پرورش این گیاه، مناطق کویری و کم آب جنوب خراسان است و سابقهٔ زعفرانکاری در این منطقه، به ۷۰۰سال پیش بازمی‌گردد. زعفران از محدود گیاهانی است که در شرایط سخت زیستی پرورش می‌یابند. با توجه به آن که جایگاه تاریخی زعفران در ایران بوده و منشا آن نیز ایران است، این گیاه یکی از جذابیت‌های ویژهٔ ایران به شمار می‌آید. زَعفِران گیاهی دارویی و صنعتی است. به بخش کلاله و یا قرمزی گل زعفران سرریشه می‌گویند. این بخش در ابتدای برداشت به رنگ قرمز روشن است ولی به مرور رنگ آن به تیرگی می‌گراید. تازهٔ آن از عطر خوش طعمی برخوردار است و به غذاها طعم و لذت خاصی می‌دهد. برای کشاورزان در خراسان، زعفران (طلای سرخ) درآمد اصلی است. این گیاه تنها دوبار در سال – اول آبان‌ماه (قبل از محصول‌دهی) و اوایل آذرماه (در پایان محصول‌دهی) – به آب نیاز دارد و تا بهار، آب باران و برف برای آن کافی است. کاشت، داشت و برداشت آن فرصت‌های فراوان شغلی به وجود می‌آورد، حمل و نقل آن گران تمام نمی‌شود و توان ارزآوری دارد. از آماری که به گونه‌ای نه چندان دقیق دربارهٔ زعفران و زعفران‌کاران ایران منتشر می‌شود، چنین برمی‌آید که بیشتر از صدهزار خانوار، به ویژه در شهرستان های تربت حیدریه، تایباد (طیبات)، باخرز و گناباد در استان خراسان رضوی و شهرستان های قائن، بجستان، فردوس، سرایان و بیرجند در استان خراسان جنوبی و شهرستان‌های اقلید و استهبان در استان فارس از این محصول روزگار می‌گذرانند. از حدود ۲۳۰ تن زعفرانی که هرسال در جهان تولید می‌شود، بیش از ۱۷۰ تن آن در خراسان به دست می‌آید. گذشته از سایر مناطق ایران بقیه عمدتاً در اسپانیا، یونان، مراکش، هند و افغانستان تولید می‌شود. استان خراسان رضوی با تولید حدود ۱۷۰ تن زعفران و سهم ۷۵٫۵ درصدی از تولید این محصول، مقام اول را در کشور داراست.

 

تاریخچه کاشت زعفران در ایران

زعف

ایرانیان ضمن صادرات زعفران به بسیاری از نقاط جهان باستان، خواص آن را به یونانی‌ها، رومی‌ها، چینی­ها و اقوام سامی از جمله عرب‌ها معرفی کردند و شیوه زراعت آن را در سده‌های اول تا چهارم هجری به امت‌های اسلامی اطراف مدیترانه آموختند. به این ترتیب که نخستین زعفرانکاری به وسیله ایرانیان تبعید شده توسط معاویه در نواحی شام دایر شد، سپس کاشت زعفران در شمال آفریقا و اندلس(اسپانیای اسلامی) و صقلیه (سیسیل) رواج یافت و اقوام ایرانی همچون رستمیان و بنوطبری در انتقال فرهنگ زعفرانکاری مؤثر بودند. مستندات تاریخی بیانگر این واقعیت است که ایرانیان از روزگاران کهن به زر و زعفران علاقه و توجهی زیاد داشته‌اند، به طوری‌که در جشن‌ها و سرورها و مجالس بزم و نشاط مانند عروسی‌ها و اعیاد، یا استقبال از بزرگان و زائران زر و زعفران نثار قدم‌ها می‌کردند. در برپایی با شکوه‌تر این گونه آئین‌ها، ضمن آذین‌بندی و آینه‌بندان، سکه‌های زرین و سیمین را به همراه زعفران و گل و نقل بر سر عروس و داماد یا شخصیت‌های مورد نظر و گاهی همه حاضران در این گونه مراسم می‌ریختند. در برخی از مراسم زعفران را به تنهایی یا همراه با مشک و عنبر و عود دود می‌کردند و گلاب می‌پاشیدند. در عصر هخامنشیان نیز زعفران برای تزئین گرده‌های نان و معطر کردن خوراک‌ها به کار می‌رفته‌است. در دوره پارت‌ها زعفران ایران به یونان و روم فرستاده می‌شد، بعداً چین هم از مشتریان زعفران ایران شد. در عصر ساسانیان کاشت زعفران در قم نیز رایج شد و مرغوبیت محصول آنها شهرت یافت. در همان روزگار زعفران در پرداخت کاغذهای گران‌قیمت کاربرد پیدا کرد، اما پیشتر از آن محلول زعفران به عنوان مرکب تحریر استفاده می‌شد و تا قرن‌ها بعد در ترکیب مرکب‌های تحریر مرغوب به کار می‌رفته‌است.

 

صفات ریخت‌شناسی زعفران

136231223949781

از لحاظ ریخت‌شناسی، دسته‌بندی زعفران از طریق مشخصه‌ها و ریخت برگ، کلاله، خامه، گلبرگ، کاسبرگ، پیاز (سوخ) و چمچهٔ آن انجام می‌گیرد.

  • مشخصات برگ: برگ زعفران معمولاً از ۱سانتی‌متر تا۴ سانتی‌متر می‌باشد، زعفران برگ‌های نوک تیز دارد که روی آنها تیره‌تر و زیر شان روشنتر است. شدت این تفاوت در گونه‌های مختلف متفاوت می‌باشد. ضخامت برگ هم ممکن است در ارقام مختلف زعفران مانند خزری، زاگرسی، سفید، بنفش، زیبا و جوقاسم کم یا زیاد باشد.
  • کلاله: رنگ کلاله که به میزان کارتنویید و لیکوپن موجود در آن بستگی دارد، از قرمز پررنگ تا نارنجی کمرنگ دیده شده‌است. کلاله سه‌شاخه‌است و اندازهٔ آن نسبت به خامه که تعداد آن نیز سه عدد می‌باشد، متفاوت است. ممکن است بلندتر، کوتاه‌تر، و برابر با آن باشد. همچنین طول آن نسبت به گلبرگ‌ها نیز متفاوت است. در ایران همهٔ گونه‌های مختلف بلندتر، کوتاه‌تر و تا اندازه‌ای برابر زعفران وجود دارند. لبهٔ کلاله در انتهای آن حالت چین‌خورده دارد که در برخی ارقام زعفران بسیار بیشتر دیده می‌شود. عرض دهانهٔ آن نیز بستگی به گونه‌های آن از پهن تا نازک می‌باشد. رنگ لبهٔ انتهایی کلاله دارای رگه سفیدی است که بسته به گونه‌های متفاوت، می‌تواند کم یا زیاد باشد.
  • خامه: زردرنگ است که در برخی گونه‌ها مانند زعفران خزری بسیار پررنگ و در گونه‌هایی دیگر مانند زعفران زاگرسی کمرنگ تر می‌باشد. این تفاوت رنگ به نسبت کارتنویید موجود در آن‌گونه بستگی دارد.
  • گلبرگ/کاسبرگ: هر کدام ۳ تا و ضخامت آنها نیز می‌تواند کم تا زیاد باشد.
مزرعه کشت زعفران

مزرعه کشت زعفران

مزرعه کشت زعفران

 250px-Saffron_Field
  • سوخ (پیاز): شکل عمومی سوخ می‌تواند بیضوی پخ، لوزی، تخم‌مرغی، دایره‌ای و یا بیضوی پهن باشد. یکی از صفات مورد بررسی پهنای گردن آن می‌باشد که ممکن است خیلی باریک، باریک و تا بسیار پهن دیده شود. شکل قاعدهٔ پیاز زعفران ممکن است گرد و یا تورفته باشد. دیده شده که ضخامت قطر آن در ابتدا و انتها و وسط سوخ شکل آن را متفاوت کرده است. شکل سوخ از لحاظ استفادهٔ بازار از صفات بسیار مهم آن می‌باشد. در پیاز زعفران حالت چندقلویی نیز، چنانچه در بیشتر گیاهان دارویی که دارای پیاز هستند، با درصد بسیار پایینی وجود دارد.

پیاز زعفران دارای الیاف قهوه‌ای‌رنگ است که در برخی گونه‌ها بسیار فشرده و در گونه‌هایی دیگر کم‌پشت‌تر می‌باشد و از ورای آن رنگ سفید پیاز به وضوح دیده می‌شود.

  • برگ سوزنی: اولین اندامی است از زعفران که به محض جوانه زدن در سطح خاک دیده می‌شود. چمچه‌ها در برخی ارقام بسیار بلند هستند و اکثراً در ارقام پابلند زعفران دیده می‌شوند. در بیشتر ارقام متوسط آن نیز وجود دارند و در ارقام پاکوتاه زعفران به صورت بسیار کوتاه نیز دیده می‌شوند.

 

مصارف غذایی و صنعتی زعفران  

حجم تصویر بالاست لطفا صبور باشید

 

Food-use-saffron-مصارف-غذایی-زعفران

زعفران به جهت طعم، بو و رنگ زرد خاصی که دارد به وفور در غذاها (به ویژه همراه با برنج)، صنایع شرینی‌سازی، داروسازی و صنایع دیگر به مصرف می‌رسد.

 

ترکیبات شیمیایی زعفران

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

مهم‌ترین ترکیبات موجود در زعفران شامل ترکیبات زرد رنگ که به خوبی در آب محلول‌اند (مشتقات کروستین)، ترکیبات تلخ از جمله پیکروکروسین که به ویژه مقوی معده می‌باشند، مواد معطر (اسانس) که مهم‌ترین ترکیب آن سافرانال می‌باشد که گاهی تا ۱درصد زعفران را تشکیل می‌دهد، روغن ثابت به میزان حداکثر ۱۰درصد، رطوبت حدود ۱۳۱۰ درصد و ترکیبات معدنی حدود ۵درصد می‌باشد.

 

نگهداری زعفران

 

زعفران بویژه بعد از آسیاب شدن باید دور از نور و رطوبت و در جام شیشه‌ای نگهداری شود. زیرا با توجه به این که اسانس (مواد معطر) زعفران قابل تبخیر شدن است در صورت نگه داری نامناسب، به مرور زمان اسانس آن تبخیر شده و از اثرات دارویی و طعم و مزهٔ آن کاسته می‌شود و مرغوبیت آن از دست می‌رود.

 

تقلب در فروش زعفران

چون زعفران بسیار گران‌قیمت می‌باشد، از قدیم سوداگران حقه باز در آن دستکاری می‌کردند و مجازات تقلب در زعفران گاهی حکم اعدام داشته‌است. مهم‌ترین تقلبی که به عنوان زعفران صورت می‌گیرد گل رنگ می‌باشد که شباهتی به زعفران دارد و می‌تواند ایجاد رنگ زرد کند. گاهی برای اضافه شدن وزن به آن روغن یا آب نبات و عسل اسپری می‌کنند. بهترین نوع زعفران زعفرانی است که به آن دختر پیچ می‌گویند یعنی صد درصد طبیعی است و سر ریشه دست نخورده‌است مانند رشته‌ای نخ قرمز است که پایین آن سفید و نیمه بالای آن قرمز است.

 

همچنین  میتوانید تجارت و استفاده از زعفران  را ببینید

از خواص اعجاب گونه چای زعفران چیزی می دانید؟

Properties_of_saffron_tea_saffronfa_com

از خواص اعجاب گونه چای زعفران چیزی می دانید؟ زعفران ایران – www.saffronfa.com

امروز قصد داریم از خواص چای زعفرانی و  دلیل استفاده از آن را بیان کنیم قبل از هر چیزی این را بیان کنیم مصرف زیاد چای زعفرانی باعث سقط خودبخودی بچه میشود بعدا مقاله ای در باره آن بیان میکنم پس خانم های باردار این چای رو مصرف نکنند

 اگر چه زعفران اخیراً به دلیل گران بودن و آگاهی و شناخت مردم از دیگر گیاهان دارویی که علاوه بر این که خواص خوبی دارند و به اندازه‌ی زعفران هم گران نیستند، محبوبیت قبلی خود را از دست داده اما به هر حال این گیاه دارای خواص درمانی متعددی است که در ادامه برخی از آن‌ها را ذکر می‌کنم. قبل از استفاده زعفران در چای یا دم کرده خود بهتر است مقاله ای پیشین که درباره شناخت زعفران اصل بود رو مطالعه کنید چگونه زعفران اصل را بشناسیم ؟

Properties_of_saffron_tea_saffronfa_com_2

از خواص اعجاب گونه چای زعفران چیزی می دانید؟ زعفران ایران – www.saffronfa.com

هرچند مقاله ای هم برای اثرات شگفت انگیز زعفران پیش تر به انتشار گذاشتیم 31 مورد باور نکردنی  بهتر است آن را هم مطالعه کنید در اینجا

برمیگردیم به خواص اعجاب انگیز چای زعفرانی البته زعفران هم زعفران اصل ایران 🙂

Properties_of_saffron_tea_saffronfa_com_1

از خواص اعجاب گونه چای زعفران چیزی می دانید؟ زعفران ایران – www.saffronfa.com

ضد افسردگی:

چای زعفران برای درمان افسردگی نیز استفاده می شود. گزارش شده است که دریافت مقدار زیادی از دم کرده و یا ادویه‌ی زعفران موجب احساس شادی و خوشحالی می‌شود.

Properties_of_saffron_tea_saffronfa_com_5

از خواص اعجاب گونه چای زعفران چیزی می دانید؟ زعفران ایران – www.saffronfa.com

پیشگیری از سرطان:

زعفران حاوی کاروتنوئیدها است و بر طبق یافته‌های علمی، این کاروتنوئیدها ایجاد واکنش‌های مختلفی در برابر کارسینومای سرطانی، توده‌های بدخیم سرطانی (سارکوما) و لوکمی در انسان‌ها می‌کنند.

Properties_of_saffron_tea_saffronfa_com_3

از خواص اعجاب گونه چای زعفران چیزی می دانید؟ زعفران ایران – www.saffronfa.com

 سلامت قلب:

بر طبق مطالعات انجام شده، گزارش شده است که چای زعفران از تجمع کلسترول در رگ‌ها جلوگیری می‌کند و به این ترتیب از بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند.

تسکین دردهای شکمی:

دم کرده‌ی زعفران برای دردهای متوسط تا شدید شکمی و قسمت فوقانی شکم موثر است. همچنین دردهای غشای روده‌ی بزرگ را نیز آرام می‌کند.

Properties_of_saffron_tea_saffronfa_com_6

از خواص اعجاب گونه چای زعفران چیزی می دانید؟ زعفران ایران – www.saffronfa.com

 کاهش فشار خون:

دم کرده‌ی زعفران حاوی موادی است که به آن کروستین می‌گویند که فشار خون را پایین می‌آورد. به همین دلیل زعفران به پیشگیری از افزایش فشار خون کمک می‌کند.

Properties_of_saffron_tea_saffronfa_com_4

از خواص اعجاب گونه چای زعفران چیزی می دانید؟ زعفران ایران – www.saffronfa.com

کاهش درد قاعدگی:

در سال‌های گذشته، زعفران به عنوان یک محرک برای تحریک قاعدگی در زنانی که عادت ماهیانه ی منظمی نداشتند، استفاده می‌شد. دم کرده‌ی گیاه زعفران هم چنین برای کاهش خونریزی رحم، تسهیل خونریزی و کاهش درد ناشی از قاعدگی به کار برده می‌شود.

البته این چای نباید توسط زنان باردار مصرف شود چرا که در تعدادی از تحقیقات دیده شده است که موجب سقط خود به خودی جنین می‌شود.

خلط آور:

دم کرده‌ی زعفران موجب تحریک استفراغ و سرفه به منظور تسکین درد سینه، گلو و معده می‌شود.

با تشکر از شما برای خواندن مقاله ی از خواص اعجاب گونه چای زعفران چیزی می دانید؟

مقدار مجاز مصرف زعفران را می دانید ؟

مقدار مجاز زعفران در غذا چقدر است ؟ مقدار مجاز نگهداری زعفران در یخچال چقدر است ؟ مقدار نگهداری زعفران دم کشیده چقدر است ؟ بهترین نحوه نگهداری زعفران چگونه است ؟ و سوالات مشابه این موارد که در مورد مصرف زعفران است همیشه ذهن مصرف کنندگان را دخیل و مشغول به خود میکند به تمام سوالات شما درباره نگهداری زعفران پاسخ داده شده است . امروز قصد داریم در زعفران ایران کاملا این مساله را بازگو کنیم با ما همراه باشید .

مقدار مجاز مصرف زعفران را می دانید ؟

مقدار مجاز مصرف زعفران را می دانید ؟

در فرهنگ ما ایرانی‌ها در بیشتر غذاها و شیرینی‌ها، زعفران ادویه اصلی است و به عنوان معطرکننده، طعم‌دهنده و رنگ‌دهنده استفاده می‌شود اما از آنجا که بسیار گران‌قیمت است، امکان دارد در تهیه غذاها – به خصوص غذاهای نذری- از رنگ‌دهنده‌های دیگری به جای آن استفاده شود. گلرنگ و زردچوبه، جایگزین‌هایی هستند که نزدیک‌ترین رنگ را به رنگ زرد طلایی زعفران دارند و یکی از مهم‌ترین تقلب‌ها در این زمینه فروش گلرنگ به جای زعفران است. در مواردی هم مخلوط گلرنگ و زعفران به فروش می‌رسد.

با وجود این، در بسیاری از کشورها، گلرنگ به نام عمومی «زعفران آمریکایی» در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد البته با اسن حال همه هم میدانند بهترین زعفران جهان زعفران ایران است حتی اگر در بسته بندی دیگری باشد البته پیش تر به این مساله که چگونه زعفران اصل را بشناسیم اشاره داشته ایم میتوانید مشاهده کنید .چگونه زعفران اصل را بشناسیم ؟

این گیاه از نظر ترکیب و آثار کاملا با زعفران متفاوت است و فقط از نظر ظاهری به آن شباهت دارد؛ اگر کامل تر کنیم فقط میخواهد ادای زعفران را دربیاورد رشته‌هایی شبیه به زعفران (4-3 سانتی‌متر) و کوتاه‌تر از آن (2 سانتی‌متر) است. توجه کنید فقط شباهت دارد در بسیاری از نقاط دنیا به علت گرانی از گلرنگ به جای زعفران استفاده می‌شود. با اینکه این گیاه تا حدودی خاصیت آرام‌بخشی دارد اما به هیچ‌وجه عطر و بوی زعفران را ندارد و اگر بیش از اندازه مصرف شود، باعث آسیب و تخریب بافت کبد خواهد شد .  همیشه به یاد داشته باشید فواید بی نظیر زعفران اصل را به قیمت ارزان تر و مارک های ناشناس نفروشید سلامتی شما پیرو قیمت نیست . در مقاله ای که پیش تر در زعفران ایران بازگو شد ما فقط برای سلامتی به 31 مورد از عجایب شگفت انگیز زعفران گفتیم این فقط موردهای خلاصه است میتوانید در اینجا مطالعه کنید .

۳۱ فایده شگفت انگیز زعفران برای پوست ، مو و سلامتی

بعد از گلرنگ، زردچوبه دومین ادویه‌ای است که در بسیاری از مناطق از آن به جای زعفران (البته نه تقلبی) استفاده می‌شود. البته در مصرف این ادویه، نباید زیاده‌روی کرد زیرا مصرف آن در حجم زیاد می‌تواند به مخاط روده و معده آسیب برساند به گونه‌ای که تنها مصرف روزانه 3 گرم زردچوبه برای یک فرد بالغ، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

مقدار مجاز مصرف زعفران چقدر و چگونه است ؟

مقدار مجاز مصرف زعفران چقدر و چگونه است ؟

مقدار مجاز مصرف زعفران چقدر و چگونه است ؟
استفاده از زعفران به هر شکل و در هر فرآورده‌ای حداکثر تا روزی یک‌دهم گرم برای یک فرد بالغ مجاز است. در مصرف‌های دارویی نیز مقدار مجاز مصرف، حداکثر 1 گرم است. مصرف بیش از 3 گرم زعفران باعث خونریزی شدید، سقط‌جنین و در مواردی منجر به مرگ می‌شود. البته در دنیا گزارش‌هایی مبنی بر مصرف 5 تا 9 گرم زعفران که مرگ‌ومیر به دنبال داشته، ارائه شده است.

نگهداری از زعفران چگونه است ؟

نگهداری از زعفران چگونه است ؟

نگهداری از زعفران چگونه است ؟
به خاطر داشته باشید زعفران را در محیطی تاریک، خشک، خنک و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. بهترین ظرف نگهداری زعفران در درجه اول ظرف‌های فلزی و بعد ظرف‌های شیشه‌ای رنگی هستند. ظرف‌های پلاستیکی برای نگهداری مناسب نیستند زیرا در مدت کوتاهی از اسانس و مرغوبیت زعفران کم می‌شود. بهتر است هنگام مصرف آن را پودر کنید. اگر زعفران به صورت پودر مصرف شود، رنگ بیشتری می‌دهد. برای بهتر پودر شدن زعفران نیز بهتر است آن را با هاون‌های کوچک که از مرمر ساخته شده‌اند به صورت گرد درآورید.
نگهداری زعفران مهم است چرا که در صورت نگه‌داری نامناسب، به مرور زمان اسانس آن تبخیر شده و از اثرات دارویی و طعم و مزه‌ی آن کاسته می‌شود و مرغوبیت آن از دست می‌رود.

چگونه می‌توان زعفران حل کرده را در یخچال بیشتر نگه داشت؟

چگونه می‌توان زعفران حل کرده را در یخچال بیشتر نگه داشت؟

چگونه می‌توان زعفران حل کرده را در یخچال بیشتر نگه داشت؟
البته بهتر است که زعفران تازه‌تازه آماده و مصرف شود تا خواصش بیشتر حفظ شود. اما برای نگهداری طولانی‌تر در یخچال باید زعفران را بدون قند یا هر افزودنی دیگری بسایید و با آب کاملاً جوشیده به میزان بسیار کم حل کنید. حال زعفران را قدری روی سماور یا کتری دم کنید.

البته برخی افراد نیز زعفران را با یخ آماده می‌کنند و اتفاقا رنگ خوبی هم می‌دهد به این صورت که یک تکه یخ را روی زعفران ساییده شده می‌گذارند تا آب شود.

اگر به سوالاتی که ذهن شمارا درگیر خود کرده و در مورد زعفران است در همین جا بیان کنید تا کارشناسان زعفران ایران با دل و جان پاسخگوی آن باشند . امیدواریم لذت برده باشید

با تشکر زعفران ایران

به گزارش زعفران ایران : سعدالله  اسکندری پیش از ظهر امروز در حاشیه دومین جشنواره زعفران در شهرستان مرند اظهار کرد: در دهه اخیر، تعداد کشورهای خواستار زعفران ایران افزایش یافته و خریداران آن به 43 کشور افزایش یافته است.

saffron_iran_saffronfa_com

وی با بیان اینکه سرزمین پهناور ایران به طور یقین، بزرگ‌ترین تولید کننده زعفران جهان است و به دلیل دارا بودن تنوع آب و هوایی، بسیاری از محصولات باغی و زراعی از جمله زعفران آن، دارای بالاترین درجه کیفیت است، افزود: در 10 سال اخیر میزان تولید زعفران ایران رشد قابل توجهی داشته است که بخش گسترده‌ای از این تولیدات صادر می‌شود.

saffron_iran_saffronfa_com_4

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی درباره آماری از تولید زعفران در ایران گفت: ایران با سطح زیر کشت 41 هزار و 325 هکتار و تولید سالیانه 150 تا 170 تن زعفران، بزرگ‌ترین تولید کننده زعفران از نظر کمیت و کیفیت در سطح جهان است که بخش عمده زعفران تولیدی ایران به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود.

saffron_iran_saffronfa_com_1

اسکندری همچنین از کشت این محصول ارزشمند برای نخستین بار در سال 1371در آذربایجان‌شرقی خبر داد و گفت: کشت زعفران با یک هکتار از اراضی زراعی شهرستان مرند آغاز که هم اکنون با حمایت‌های سازمان سطوح زیر کشت آن در استان به 135 هکتار افزایش یافته است که 90 هکتار از این اراضی در شهرستان مرند قرار دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان، با اشاره به اینکه کشت الگویی آن از سال 85 در شهرستان‌ها نیز آغاز شده است، افزود: با توجه به موفقیت این طرح در 18 شهرستان آذربایجان‌شرقی، به جز شهرستان‌های سراب و بستان‌آباد، توسعه آن در این شهرستان‌ها با حمایت سازمان جهادکشاورزی استان تداوم یافته و سطح زیرکشت آن به 45 هکتار رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر، آذربایجان‌شرقی امسال با تولید 400 کیلوگرم زعفران علاوه بر افزایش درآمد برای تولیدکنندگان و همچنین ایجاد اشتغال مولد برای 300 نفر در استان گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری با فروش این محصول ارزشمند، بیش از 15 میلیارد ریال عاید تولیدکنندگان استان شود.

saffron_iran_saffronfa_com_3

اسکندری با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی به لحاظ شرایط آب و هوایی و استعداد منطقه و همچنین نیاز کم آبی ، محل مناسبی برای زراعت زعفران است گفت: در سال‌جاری 17 هکتار به سطح زیر کشت این محصول در استان افزایش یافته که از 50 تن پیاز زعفران مورد نیاز برای توسعه سطح زیرکشت، عمده آن از مزارع زعفران شهرستان مرند تامین شده است و مابقی نیز از استان خراسان وارد شده است.

saffron_iran_saffronfa_com_2

وی با اشاره به اینکه زعفران جنبه تجاری و ارزآوری زیادی برای کشور دارد، افزود: زعفران گیاهی است چند ساله و کم توقع به آب بعد از کاشت، حدود 12- 10سال در زمین کاشته شده و به رشد و نمو خود ادامه داده و محصول مطلوبی تولید کند و همچنین بهره‌وری مصرف آب به ازای درآمدحاصله با مصرف هرمتر مکعب آب در این محصول بیش از 10 برابر اکثر محصولات زراعی است متوسط محصول زعفران از مزارع 3سال به بالا سه تا پنج کیلوگرم در هکتار است.

با تشکر مرجع اصلی زعفران ایران – saffronfa.com

چگونه زعفران اصل را بشناسیم ؟

How_to_Know_saffron_principle_Saffronfa

چگونه زعفران اصل را بشناسیم ؟

اینکه همیشه چگونه زعفران اصل ایران را از زعفران تقلبی شناسایی کنیم همیشه برای همه مسئله ای سخت است کسانی که در کار خرید و فروش زعفران هستند توسط مسائل و راه های آزمایشگاهی به این مسئله که زعفران اصل است پی میبرند ولی خریداری که برای مصرف شخصی این خرید را انجام داده چگونه باید از اصل بودن زعفران پی ببرد با ما همراه باشید

زعفران از جمله محصولاتی است که مشتری باید تمام حواسش را در حین خرید جمع کند تا بهترین نوع را انتخاب کند. این درحالی است که «گلرنگ» و حتی ریشک ذرت شکل و ظاهری مشابه زعفران داشته و برخی از کاسبان سودجو، آن را به‌جای زعفران اصل به مشتری می‌فروشند.

How_to_Know_saffron_principle_Saffronfa_2

تقلب های موجود در فروش زعفران

تقلب های موجود در فروش زعفران

ـ رنگ کردن خامه زعفران با رنگ موجود در کلاله یا رنگ های شیمیایی سنتزی.

ـ اضافه کردن برخی مواد که از لحاظ ظاهری مشابه کلاله های زعفران است مانند گلرنگ.

ـ افزودن رنگ های مصنوعی به زعفران جهت افزایش قدرت رنگی آن.

در همین حال اعمال کم فروشی در وزن زعفران نیز از دیگر روش های تقلب است. اضافه کردن نمک و شکر به زعفران جهت افزایش جرم آن در این نوع تقلب وجود دارد. لذا یکی از راه های تشخیص زعفران اصل مزه کردن آن است که باید دارای طعم تلخ باشد، ولی اگر طعم آن شیرین یا شور باشد یعنی به آن نوعی نمک یا شکر اضافه کرده اند.

با این حال در مجموع کسانی که این محصولات تقلبی را می فروشند، بسته بندی آنها فاقد مشخصات کامل و صحیح تولید کننده است. بنابراین به طور کلی توصیه می شود با وجود موارد زیاد تقلب در زعفران و تشخیص سخت آن برای عموم، حتما از زعفران هایی که دارای مجوز رسمی از اداره نظارت بر مواد غذایی بوده، تهیه کنید. بدیهی است که برای حصول اطمینان باید آرم پروانه ساخت را روی بسته بندی محصولات مشاهده کنید.

How_to_Know_saffron_principle_Saffronfa_3

راه شناسایی زعفران تقلبی

راه شناسایی زعفران تقلبی

تشخیص زعفران های اصلی از روی سرشاخه کلاله زعفران ساده ترین روش محسوب می شود، چراکه سرشاخه های کلاله زعفران سه شاخه و قسمت بالای آن شیپوری بوده که هرچه پایین تر می آید باریک تر می شود ضمن این که دارای مقداری طعم تند است، البته چنانچه زعفران ها پودرشده باشند فقط با دستگاه های آزمایشگاهی قابل تشخیص است. با این حال روش های دیگری نیز برای این امر وجود دارد.

روش اول: تفاوت ظاهری گیاهان: ریشک ذرت مستقیم، ولی پرچم زعفران انحنا دارد.

روش دوم: تکه های زعفران را روی شعله گاز قرار داده در این حالت زعفران خالص به رنگ بنفش یا نارنجی در می آید که به پتاسیم آن مربوط می شود. اما در مورد زعفران تقلبی رنگ زرد ایجاد می شود.

روش سوم: اگر تارهای زعفران را بین کاغذ کاهی (کاغذ روزنامه) بگذاریم و کمی فشار دهیم نباید لکه چربی باقی بگذارد. اگر چنین باشد به احتمال قوی آن زعفران تقلبی است.

نحوه نگهداری زعفران

زعفران بویژه بعد از آسیاب شدن باید دور از نور و رطوبت و در جام شیشه ای نگهداری شود، زیرا با توجه به این که اسانس (مواد معطر) زعفران قابل تبخیر شدن است در صورت نگهداری نامناسب، به مرور زمان اسانس آن تبخیر شده و از اثرات دارویی و طعم و مزه آن کاسته می شود و مرغوبیت آن از دست می رود.

یک توصیه بهداشتی در مورد زعفران

در زمان خرید زعفران به نوع بسته بندی و مشخصات درج شده روی بسته ها از جمله داشتن شماره پروانه ساخت و بهره برداری از وزارت بهداشت و درمان، تاریخ تولید و انقضا و آدرس کارخانه تولید کننده توجه کنید.

با تشکر مرجع اصلی زعفران ایران – Saffronfa

زعفران ایران در مسیر آمریکا بعد از 15 سال

Iranian saffron exports to America

Iranian saffron exports to America

خیلی از کشور های اروپایی همیشه به دنبال زعفران ایران بوده اند و هستند زعفران ایران دارای فاکتور هایی از کیفیت است که هیچ زعفرانی در هیچ جای دنیا این کیفیت را دارا نیست .

سالانه حدود 250 تا 300 تن زعفران در کشور تولید می‌شود که حدود 130 تا 150 تن آن طی یکسال به کشورهای مختلف صادر می‌شود. این در حالی است که ایران با تامین بالغ بر 90 درصد زعفران جهان بازار انحصاری را در این محصول به وجود آورده و به گفته تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان این محصول در حال حاضر هیچ کشوری نمی‌تواند با ایران در زمینه‌ی تولید و صادرات زعفران رقابت کند.

کشورهایی مانند آلمان، اردون، اسپانیا، استرالیا، استونی، افغانستان، امارات، ایتالیا، فرانسه، آمریکا، بحرین، بلژیک، تایوان، ترکیه، ترکمنستان، جمهوری چک، سنگاپور، کویت، هلند، کانادا، نروژ، پاکستان، چین، انگلستان، سوئد، عربستان و عمان 27 خریدار زعفران ایرانی در 9 ماهه نخست امسال به‌شمار می‌روند.

در این میان کشوری مانند آمریکا که طی 15 سال اخیر نیاز خود به این گیاه با ارزش را از طریق دیگر کشورها مانند امارات متحده عربی و اسپانیا تامین می‌کرد حالا به جمع مشتریان زعفران پیوسته است، چرا که در فهرست 9 ماهه نخست امسال از صادرات زعفران به کشورهای مختلف دو کیلوگرم زعفران در بسته‌بندی کمتر از 10 گرم به ارزش هفت میلیون و 895 هزار تومان معادل 2682 دلار صادر شده است که به نظر می‌رسد تاجران آمریکایی پس از توافقات هسته‌ای ایران با کشور‌های 1+5 تمایل خود را برای خرید مستقیم زعفران ایرانی و کنار زدن واسطه‌های این محصول نشان داده‌اند. البته این قیمت زعفران بر اساس فاکتورهای صادراتی می باشد .

البته پیش از این نیز محمدجواد رضایی – رئیس صندوق توسعه صادرات زعفران – از صادرات نخستین محموله زعفران ایرانی به آمریکا پس از 15 سال در پی اجرایی شدن برجام و توافقات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 در آینده نزدیک خبر داده بود.

به گفته کارشناسان، باید از این پس شاهد صادرات مستقیم زعفران ایرانی به کشورهای اروپایی و آمریکا باشیم که مسلما در صورت بسته‌بندی و صادرات کیفی‌تر می‌تواند ارز‌آوری بیشتری برای کشور داشته باشد.

شما میتوانید از این صفحه اخبار زعفران را دنبال کنید

با تشکر زعفران ایران

مرجع اصلی زعفران ایران

اسپانیا عمده‌ترین واردكننده زعفران ایران اما بزرگترین صادركننده جهان

اشتغال نیم میلیون نفری زعفران در مناطق کم‌آبی چون جنوب خراسان رضوی و خراسان جنوبی و تولید 95 درصد طلای سرخ جهان از مزیت‎های این محصول در کشور به شمار می‎رود اما با وجود استراتژیک بودن محصول زعفران در کشور هنوز شاهد مشکلاتی نظیر عدم ثبات قیمت در طول سال برای رقابت‏ سالم و توسعه بازار مصرف و افزایش بیش از اندازه کشت در کشور هستیم.

متاسفانه رویارویی طلای سرخ با این چالش‌ها در حالیست که با وجود پیشنهاد “طرح جامع زعفران” برای رفع این مشکلات پس از گذشت دو سال، همچنان این طرح در راهرو‌های پرپیچ و خم دستگاه‌های دولتی خاک می‌خورد و کشورهای دیگری چون اسپانیا از این غفلت ما استفاده کرده و گوی سبقت را از ایران گرفته‌اند.

Did_you_know_Saffron_Iran

زعفران ایران در میزگردی به بررسی چالش‎های تولید و صادرات طلای سرخ ایران پرداخته است.

شورای ملی زعفران، قدرت اجرایی و قانونگذاری ندارد

در این نشست دبیر شورای ملی زعفران ایران گفت: شورای ملی زعفران ایران، قدرت اجرایی و قانونگذاری برای طلای سرخ را ندارد.

فرشید منوچهری اظهار كرد: این شورا در اردیبهشت ماه سال 88 با هدف ایجاد وحدت، هماهنگی و کاهش تعدد مراکز تصمیم گیری برای زعفران که عمدتا براساس سلایق تصمیم گرفته می‌شد که به دلیل تضاد منافع خود درگیر این محصول بودند، همچنین با هدف اعتلای زعفران ایران و کمک به دولت جهت صحیح اجرای پیشنهادهای حل مشکلات زعفران ایجاد شد.

وی مهمترین وظایف شورای ملی زعفران را سیاستگذاری و تعیین راهبردهای کلان برای این محصول دانست.

منوچهری با اشاره به اینکه شورای ملی زعفران یکی از بازوهای سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی جهت تهیه طرح زعفران است، تاکید کرد: این شورا توسط تشکل‌‎های بخش خصوصی به ثبت رسیده است و راه حل رفع مشکلات زعفران را شناسایی کرده و به سازمان‎های ذیربط اعلام می‌کند. اما شورای ملی زعفران قدرت اجرایی و قانونگذاری را برای طلای سرخ ندارد و حال که پیشنهادات و راه حل‌ها اجرایی نمی‎شود، قدرت نداریم که یقه کسی را بگیریم.

دبیر شورای ملی زعفران ایران یادآور شد: بخش خصوصی فعال در زمینه‌های تولید، بسته بندی، فرآوری و صادرات، بخش دولتی مرتبط با زعفران نظیر سازمان‎های جهاد کشاورزی خراسان رضوی، جنوبی و فارس، سازمان‎های بازرگانی خراسان رضوی و جنوبی، سازمان‎های صنایع و معادن خراسان رضوی و جنوبی و استانداری‎های دو استان فوق و شش نماینده از مناطق زعفران‎خیز، عضو شورای ملی زعفران هستند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه‎ای در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در این جلسه علاوه بر مجلس شورای اسلامی، سازمان توسعه تجارت ایران هم شورای ملی زعفران را به عنوان صدای ملی واحد در کشور پذیرفت.

تولید بیش از 95 درصد از زعفران جهان در ایران

تولید بیش از 95 درصد از زعفران جهان در ایران www.saffronfa.com

تولید بیش از 95 درصد از زعفران جهان در ایران

منوچهری با تاکید بر اینکه زعفران ایران کالای تقریبا انحصاری برای کشور محسوب می‌شود، اظهار كرد: زعفران کالایی است که با زندگی مردم خراسان جنوبی و جنوب خراسان رضوی عجین شده است چراکه زعفران محصولی مقاوم به کم آبی و گرما است و میزان بارندگی در مناطق یاد شده نیز کمتر از 120 میلیمتر است.

دبیر شورای ملی زعفران ایران افزود: براساس آمارهای سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیش از 95 درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود پس به جرات می‌توان گفت که ایران در زمینه تولید زعفران در جهان حالت انحصاری دارد.

منوچهری یادآور شد: 25 تا 30 درصد تولید زعفران کشور در بازار داخلی مصرف می‌شود و 70 تا 75 درصد دیگر هم جنبه صادراتی دارد و از جایی که درصد صادرات این محصول بالاست، بنابراین بحث‌های بازار صادراتی در خصوص زعفران به طور ویژه‌ دارای اهمیت است.

وی گفت: متاسفانه به‌رغم اینکه ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان به شمار می‌رود و حتی اگر طلای سرخ ایران را که به خارج از کشور صادر می‌شود و در کشورهای دیگر نظیر اسپانیا به نام خودشان بسته‌بندی و به بازارهای جهانی عرضه می‌کنند، ندیده بگیریم، باز هم بزرگترین صادرکننده جهان در زعفران به شمار می‌رویم.

اسپانیا؛ عمده‌ترین واردکننده زعفران ایرانی اما بزرگترین صادرکننده در جهان

دبیر شورای ملی زعفران ایران تاکید کرد: با وجود اینکه ایران در زمینه تولید و صادرات زعفران مزیت دارد هیچ‎گونه مدیریتی بر بازار جهانی زعفران ندارد چرا که همچنان بسیاری از مصرف‎کنندگان، اسپانیا را به عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده زعفران جهان می‌شناسند در حالیکه تولید اسپانیا کمتر از یک تن و یکی از عمده‌ترین واردکنندگان زعفران ایران است.

منوچهری اظهار كرد: به دلیل اینکه زعفران در سبد کالایی مصرف خانوار قرار ندارد، ارزش افزوده این محصول نصیب کشورهایی نظیر اسپانیا یا واردکنندگان عمده زعفران ایران می‌شود در حالی که بیشترین زحمت برای طلای سرخ در ایران کشیده می‌شود.

به گفته دبیر شورای ملی زعفران برای به دست آوردن یک کیلو زعفران خشک باید کشاورزان ساعت‌های متمادی 170 هزار دانه گل را از کلاله جدا کنند و با حساسیت بالایی خشک نمایند.

فروش زعفران ایرانی به 2 برابر قیمت خرید از ایرانی‌ها

وی ادامه داد: برای زعفرانی که این چنین به سختی تولید می‎شود، کشورهایی مثل اسپانیا این محصول را در بازارهای جهانی کیلویی 4000 تا 5000 دلار به فروش می‌رسانند و ایران، طلای سرخ را در این بازارها کیلویی 2000 دلار به فروش می‌رساند.

منوچهری تاکید کرد: تا زمانی که ایران، برنامه مشخص و علمی برای زعفران نداشته باشد به جایگاه واقعی در بازارهای جهانی نمی‌رسد و روند موجود برای آینده طلای سرخ ایران بسیار نگران کننده است که واگذاری بازارهای جهانی زعفران ایران یکی از این موارد خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه قیمت زعفران ایران همیشه در حال نوسان است، تصریح کرد: صادرکننده زعفران در ایران حتی برای مدت 3 روز قادر به اعلام قیمت زعفران به مشتریان خود در کشورهای خارجی نیستند و این موضوع باعث بی‎اعتمادی مشتریان خارجی نسبت به صادرکنندگان زعفران ایران شده است.

ضرورت تشكیل بانك زعفران برای كاهش نوسانات قیمت صادراتی

دبیر شورای ملی زعفران بر تشکیل بانک محصولی زعفران با اعتباری بین 50 تا 100 میلیارد تومان برای تامین اعتبار صادرکنندگان زعفران به منظور کاهش اثرات نوسانات قیمت زعفران در صادرات این محصول تاکید کرد.

فرشید منوچهری تاکید کرد: هیچ کار مطالعاتی وعلمی برای زعفران کشور نشده و این در حالی است که کشور کره جنوبی برای محصول “جنسینگ” که خواص آن یک دهم خواص زعفران هم نیست، کارهای عظیم مطالعاتی و علمی انجام داده است.

دبیر شورای زعفران با بیان اینکه عصر معرفی زعفران کشور با بروشور گذشته است، ادامه داد: امروزه باید به وسیله اینترنت و حضور در نمایشگاه‎های تخصصی نسبت به معرفی زعفران ایران به بازارهای جهانی تلاش کرد اما این در حالی است که صادرکنندگان دراین زمینه هیچ حمایتی از سوی دولت نمی‌شوند.

وی به مکاتبات فراوان شورای ملی زعفران با سازمان توسعه تجارت ایران برای اصلاح صادرات طلای سرخ کشور برای بسته‎بندی بیش از 30 گرم اشاره و تصریح کرد: صادرات زعفران در بسته‌بندی‌های بیش از 30 گرم مشمول عوارض صادراتی می‌شود.

به گفته منوچهری عوارض صادراتی زعفران به ازای هرکیلو قیمت پایه صادراتی این محصول بالغ بر 150 دلار است که این موضوع منجر به این شده است تا صادرکنندگان زعفران ایران، برای صادرات طلای سرخ اقدام به بسته‌بندی‌های 10 تا 30 گرمی نمایند.

دبیر شورای ملی زعفران با بیان اینکه درهیج جای اروپا، بسته‌بندی ریز زعفران ایران را مصرف نمی‌کنند، از صدور 270 میلیون دلاری زعفران کشور در سال گذشته خبر داد.

وی با اشاره به اشتغال 400 هزار نفری زعفران در دو استان خراسان جنوبی و رضوی، گفت: اگر این محصول را از این مناطق بگیریم، شاهد افزایش حاشیه‎نشینی در شهرهای بزرگ خواهیم بود پس می‎توان گفت که طلای سرخ یک کالای فوق استرتژیک به لحاظ اجتماعی و اقتصادی برای کشور محسوب می‌شود.

منوچهری استاندارد اجباری برای زعفران را کمکی به این محصول در کشور دانست و خاطرنشان کرد: هنوز برند و سایت ملی برای زعفران ایران تعریف نشده و این در حالی است که با برند ملی در این محصول می‌توانیم کیفیت طلای سرخ ایران را در بازارهای جهانی تضمین کنیم.

مدیرعامل شرکت تعاونی زعفرانکاران شهرستان تربت‎حیدریه نیز در این میزگرد، گفت: افزایش سطح زیرکشت زعفران در استان، زنگ خطری برای آینده طلای سرخ است.

به گزارش ایسنا عبدالحمید اشراقی گرانی و کمبود کود را در بحبوحه بحران بی‎آبی از دیگر مشکلات زعفران‎کاران این شهرستان دانست و تاکید کرد: می‎توان با اختصاص دادن به موقع کود، تا حدی مشکلات زعفرانکاران را کاهش داد.

مدیرعامل شرکت تعاونی زعفرانکاران شهرستان تربت‎حیدریه با انتقاد از افزایش سطح زیرکشت زعفران در استان خراسان رضوی و به ویژه در شهرستان تربت‌‎حیدریه، اظهاركرد: نبود کارگر برای برداشت و پاک کردن زعفران با توجه به روی آوردن تمام افراد برای کشت طلای سرخ یکی از مشکلاتی است که پیش روی این محصول با اهمیت قرار خواهد گرفت.

اشراقی با تاکید براینکه افزایش سطح زیرکشت زعفران در استان خراسان رضوی یک هشدار جدی برای آینده این محصول است، افزود: در صورتی که نتوانیم صادرات و یا مصرف داخلی زعفران تولید شده ناشی از افزایش سطح زیرکشت این محصول را افزایش دهیم، شاهد کاهش چشمگیر قیمت طلای سرخ در بازارهای داخلی و بین‌المللی خواهیم بود.

کمبود آب وکود برای زعفرانكاران تربت حیدریه . www.saffronfa.com

کمبود آب وکود برای زعفرانكاران تربت حیدریه .
www.saffronfa.com

کمبود آب وکود برای زعفرانكاران تربت حیدریه

وی از تنگنا قرار گرفتن زعفرانکاران این شهرستان به دلیل کمبود آب وکود خبر داد و تاکید کرد: دولت باید شرایط را برای رفع این مشکلات و بالا بردن سطح زیرکشت زعفران فراهم کند.

مدیرعامل شرکت تعاونی زعفرانکاران شهرستان تربت‎حیدریه یادآور شد: خشکسالی‌های چند سال گذشته موجب کم شدن آب قنوات و کاهش سطح آب چاه‎های عمیق برای آبیاری مزارع زعفران شده است و باید دولت برای آبیاری این مزارع با تانکرهر چه سریعتر اقدام کند.

اشراقی با اشاره به اینکه درحال حاضر از طریق شهرداری تربت حیدریه برای مزارع زعفران منطقه “آبرود” کار آبرسانی را شروع کرده‌ایم، افزود: با تانکرهای موجود سهم هر مزرعه زعفران از آب در حدود 4 ساعت است.

به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی زعفرانکاران شهرستان تربت حیدریه، با وجود آنکه زعفرانکاران این شهرستان مجبور به خرید آب تانکر به قیمتی 3 تا 4 بابر قیمت واقعی شده اند، 400 نفر از زعفرانکاران در این شهرستان همچنان در انتظار آبیاری مزارع خود با تانکر هستند.

كاهش 30 درصدی زعفران تربت‌حیدریه نسبت به سال گذشته . www.saffronfa.com

كاهش 30 درصدی زعفران تربت‌حیدریه نسبت به سال گذشته .
www.saffronfa.com

كاهش 30 درصدی زعفران تربت‌حیدریه نسبت به سال گذشته

وی از پیش‌بینی کاهش 30 درصدی زعفران در شهرستان تربت‌حیدریه نسبت به سال گذشته خبر داد و بیان كرد: با توجه به روند تشدید خشکسالی و کمبود آب، دولت باید برنامه‌ای ترتیب دهد که چاه‌های مشرف به مزارع زعفران، برای آبیاری این مزارع دراختیار کشاورز قرار گیرد.

اشراقی با اشاره به نقش آموزش زعفرانکاران در مراحل کاشت، داشت و برداشت زعفران و در نهایت تولید محصول سالم واستاندارد، تصریح کرد: با توجه به نقش آموزش درتولید محصول با کیفیت و درنهایت توسعه صادرات آن، متاسفانه کشاورزان زعفرانکار از ضعف آموزشی در تمام مراحل کاشت برخوردارند.

مدیرعامل شرکت تعاونی زعفرانکاران شهرستان تربت‎حیدریه با تاکید بر اینکه باید مسوولان شرایط را برای آموزش زعفرانکاران فراهم کنند، خاطرنشان کرد: درحال حاضر کشاورزان زعفرانکار براساس تجربیات خود که دربحث صادرات زعفران نیز تاثیرگذار است، اقدام به کشت زعفران می‌کنند.

اخذ عوارض صادراتی زعفران برخلاف مصوبه مجلس است

نایب رییس شورای ملی زعفران ایران با اشاره به تولید 250 تن زعفران در سال گذشته در کشور، گفت: 180 تن از این میزان در خراسان رضوی تولید شده است.

غلامرضا میری – نیز در نشست محل خبرگزاری ایسنا، تصریح کرد: باید متولی آمارهای زعفران دقیق عمل كند چرا که صادر‌كنندگان طلای سرخ براساس اینگونه آمارها که متاسفانه دقیق نمی‌باشد، برنامه‌ریزی می‌کنند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی با انتقاد از نوسانات شدید قیمت‌های زعفران در بازار، افزود: در بازاری كه قیمت زعفران درهرماه بین 20 تا 30 درصد نوسان دارد، چگونه می‌توانیم با دیگر كشورها رقابت كنیم و یا در این بازار ماندگاری داشته باشیم؟

میری با اشاره به اختلاف قیمت ارز، اظهار داشت: صادركنندگان زعفران مجبورهستند كه ارز را به بانك‌ها بفروشند و مجددا با اختلاف قیمت از بانك خریداری كنند كه این برای صادركنندگان این محصول جز ضرر، خیری ندارد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی از ایجاد 350 واحد بسته‌‎بندی زعفران برای بالا بردن توان صادراتی این محصول در استان خبر داد.

سه سال است كه جوایز صادراتی زعفران ایران پرداخت نشده …

نایب رییس شورای ملی زعفران با تاکید بر اینکه از سه سال گذشته تاکنون جوایز صادراتی زعفران به صادرکنندگان پرداخت نشده است، افزود: در دو ماه گذشته تنها به 6 تا 7 درصد صادركنندگان زعفران جایزه صادراتی پرداخت شده و این درحالی است كه باید بتوانیم با هماهنگی بین ‌بخش‌های خصوصی، حضور خود را در بازار بین‎المللی زعفران حفظ كنیم.

میری با اشاره به اینكه صادركنندگان طلای سرخ برای صادرات هر کیلوی زعفران باید 150 هزار تومان عوارض پرداخت کنند، تصریح كرد: اخذ عوارض صادراتی برخلاف مصوبه مجلس است.

نایب رییس شورای ملی زعفران ایران، به تلاش و پیگیری دو ساله اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی، سازمان توسعه تجارت و این شورا برای لغوعوارض صادراتی زعفران اشاره و تاکید کرد: تاکنون در این خصوص هیچ اقدامی نشده است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی در ادامه میزگرد ایسنا با بیان اینكه زعفران ایران مصرف صنعتی دارد، افزود: باید به این مساله نیز توجه کرد.

وی با اشاره به اینكه باید از شورای ملی زعفران و تشكل‌های این بخش حمایت شود، تصریح كرد: صادركنندگان زعفران از برگشت پول خود در بازار اطمینانی ندارند و فقط این ریسك را برای حفظ بازار انجام می‎دهند.

نایب رییس شورای ملی زعفران خاطرنشان کرد: این شورا فقط سیاست‎گذاری می‌كند و در عمل كاری انجام نمی‌دهد، در حالی كه باید از حقوق تولیدكنندگان و صادركنندگان حمایت كند كه تاکنون این موضوع تحقق پیدا نكرده است.

با صادرات زعفران، وابستگی صادرات نفت کاهش می‌یابد

مدیرعامل صندوق ملی توسعه صادرات زعفران ایران با اشاره به اینکه زعفران یك داروخانه است و باید خواص دارویی این محصول را معرفی کنیم، گفت: با معرفی خواص دارویی زعفران می‌‎توانیم ارزش افزوده زعفران کشور را از اسپانیا بگیریم.

علی شریعتی‌مقدم گفت: زعفران علاوه بر اشتغال، محرومیت‌زدایی و ارزش افزوده برای کشور می‎‌تواند مشکلات صادرات را نیز حل کند.

وی با تاکید بر اینکه با صادرات زعفران می‎توانیم وابستگی صادرات کشور را به نفت کاهش دهیم، تصریح کرد: با توجه به عقب ماندگی رقابت فناوری صنایع ایران نسب به سایر کشورهای دیگر باید به دنبال استفاده از مزیت‌های رقابتی زعفران باشیم.

مدیرعامل صندوق ملی توسعه صادرات زعفران ایران، با اشاره به مزایای زعفران، افزود: زعفران در سبد كالاهای صادراتی كشور دارای بیشترین مزیت است و باید به عنوان یك كالای الگو به آن توجه خاصی شود و با برنامه كامل و همه جانبه در زنجیره زعفران اعم از فرآوری و آموزش در برداشت می‎توان افزایش بهره‌وری را تا 300 تن رساند و ارزش افزوده برای آن ایجاد كرد.

عضوهیات رییسه شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه زعفران یك محصول استثنایی در سبد كالاهای تولیدی صادراتی كشور از چند جهت است، یادآور شد: انحصارتولید زعفران در دو استان خراسان رضوی و جنوبی باعث استثنایی شدن این محصول در کشور شده است.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی صادرات زعفران در ادامه یادآور شد: ارزش اقتصادی بالا از دیگر مزایای زعفران است و باید با تحقیقات و مطالعات بر روی این محصول ارزشگذاری آن مشخص شود.

با زعفران ایران می‌توان کمتر از 5 سال به درآمد صنایع خودروسازی رسید

شریعتی‎مقدم تصریح كرد: باید زعفران را به عنوان كالایی الگو مطرح كرد و به جای توزیع منابع و انرژی برای چند نوع محصول كشاورزی، این منابع را برای محصولات استراتژیك نظیر زعفران كه اثرات مثبت بسیاری خواهد داشت، توزیع کرد.

مدیرعامل صندوق ملی توسعه صادرات زعفران ایران، گفت: در سال 67 میزان صادرات زعفران ایران 10 تن بود كه این میزان با 20 برابر رشد در سال 84 و به دلیل کیفیت محصول و تغییر نرخ ارز به 200 تن افزایش یافت و منجر به صدور کمرنگ زعفران اسپانیا به بازارهای جهانی شد.

وی بیان داشت: با قیمت ارز مناسب، كیفیت و تولید كیفی می‎توانیم به افزایش صادرات زعفران کشور کمک کنیم و درمدت کمتر از 5 سال در قیاس با صنایع خودروسازی و سایر كالاها به درآمد مطلوبی در این بخش برسیم.

صنعت زعفران ایران در کشور سودآور نیست

وی با تاکید بر اینکه صنعت زعفران در کشور سودآور نیست، افزود: در حال حاضر صنعت زعفران با زیان رو به روست به طوری که با تلاش شبانه‎روزی میزان درآمد و هزینه‌ها را با یکدیگر برابرکرده‎ایم، لذا ضروری است هنگامی که این صنعت با راندمان پایین رو به رو است، ازطریق دولت حمایت شود.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی صادرات زعفران، با انتقاد از صادرات طلای سرخ به صورت بسته‌بندی 2 گرمی، اظهار داشت: میزان صادرات زعفران در سال گذشته 86 تن بود و از این میزان 17 تن كه حدود 20 درصد از كل صادرات زعفران است، به صورت بسته‌بندی 2 گرمی بود و این مقدار زعفران در50 واحد رسمی و در بین 200 صادركننده مقدار بسیار كمی از سهم صادرات واحدهای فوق بوده است.

شریعتی‎مقدم، حضور صادرکنندگان زعفران ایرانی را به دلیل هزینه‎های بالای غرفه‎های نمایشگاهی در سایر کشورها از دیگرمشکلات این بخش دانست و ادامه داد: این در حالی است كه رقیب اسپانیایی ایران با 500 كیلوگرم تولید زعفران با كمترین هزینه در نمایشگاه‎های خارجی شركت می‌كند.

عضوهیات رییسه شورای ملی زعفران تاکید کرد: اگر فعالیت در زمینه زعفران برای كشاورز نان‌آور باشد، نیازی به دولت نداریم و حتی اساتید از دیگر كشورها برای پژوهش به داخل كشور می‌آوریم.

شریعتی‎مقدم در خصوص آموزش در بخش زعفران، تصریح كرد: برای بخش آموزش، برنامه نداریم همچنین بودجه‌ای برای آموزش كشاورزان اختصاص داده نمی‌شود چرا که نگاه جامع با بازده زمانی خاصی در این زمینه وجود ندارد در صورتی اگر به زعفران پرداخته شود، می‌توان به دیگر محصولات مانند انگور، انار، فرش و صنایع دیگر نیز توجه صادراتی كرد.

وی یادآورشد: بعد از چند سال از ساخت دستگاه فراوری زعفران هنوز به طور انبوه تولید این دستگاه انجام نشده است و حتی برای ساخت آن تسهیلات داده نمی‌شود تا حداقل زعفران بهداشتی تولید كنیم و از پایین آمدن كیفیت زعفران با خاك، مو و دیگر ناخالصی‌ها جلوگیری شود.

مدیرعامل صندوق ملی توسعه صادرات زعفران ایران در خصوص افزایش سطح كیفی استاندارد زعفران، اظهار كرد: اگر باقیمانده سموم در زعفران وجود داشته باشد، امكان مرجوع شدن آن در برخی كشورها وجود دارد.

کشت لجام گسیخته زعفران ایران در دیگراستان‌ها به صلاح نیست

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران تاکید کرد: اگر صادركنندگان زعفران نتوانند با قدرت كار كنند، بازوی قدرتمندی برای تولید طلای سرخ نخواهند بود.

علی حسینی نیز در میزگرد”بررسی چالش‎های تولید و صادرات طلای‌سرخ ” که در محل  برگزار شده بود، اظهاركرد: بحث عمده زعفران، صادرات این محصول است و درصورتی که در صادرات زعفران قوی عمل نکنیم، در تولید دچار مشکل خواهیم شد.

وی تصریح کرد: در بحث تولید زعفران معتقد هستیم که توسعه كشت لجام گسیخته این محصول در دیگر استان‎ها كه شرایط مطلوبی را ندارند، به صلاح نیست و تولید طلای سرخ را در کشور در آینده به چالش خواهد کشاند.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران، بر منطقه‌‎ای کردن کشت زعفران در کشور تاکید کرد.

علی حسینی با اشاره به چالش‌های موجود در صادرات و قیمت زعفران کشور، افزود: بحث تحریم‌ها در خرید و انتقال وجه به كشور برای صادركنندگان زعفران مشكل به وجود آورده است.

بنگاه‎های صادراتی زعفران ایران یکی پس از دیگری از دست می‎رود

وی بیان كرد: بنگاه‌های صادراتی زعفران كه طی سال‎های گذشته زمینه را برای صادرات این محصول در داخل و خارج از كشور هموار كرده‌اند، یكی پس از دیگری از دست می‌روند و ریزش‌ می‎كنند وكسی هم به داد صادركنندگان نمی‌رسد.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران، دغدغه اصلی این شورا را ایجاد ثبات در تولید و تجارت زعفران دانست.

وی یادآورشد: برای این مشكل كمیته‌های تولید، ‌صادرات و فناوری تشكیل شده است ولی متاسفانه از دست كسی در داخل شورا، كاری ساخته نیست اما اطمینان داریم كه اگر طرح جامع زعفران زودتر به ثمر برسد و ابلاغ شود، قطعا برخی مشكلات رفع خواهد شد.

حسینی با تاکید بر اینکه در بحث محصول زعفران از رقابت‌های نادرست رنج می‌بریم، افزود: تلاش شورای ملی زعفران بر این بوده است که در زعفران یك نظم ایجاد كند و بازار این محصول را به رقابت سالم برساند.

وی با اشاره به اینکه باید صنعت زعفران کشور به روز شود، تصریح کرد: در حال حاضر سرمایه گذاری‌های دو دهه گذشته برای صنعت زعفران جوابگو نیست و ضروری است که تكنولوژی‌های مدرن را به این صنعت وارد كنیم تا توان رقابت با رقبای جدید داشته باشیم؛ درصورتی که با تكنولوژی‌های قدیم كار كنیم، در بازارهای هدف عقب خواهیم ماند.

عضوهیات رییسه شورای ملی زعفران در ادامه گفت: این امر مستلزم كمك دولت در این زمینه است كه اگر نگاه عمیق به این مساله نشود، فاصله طولانی‎تر خواهد شد.

حسینی اظهار داشت: وقتی بخش خصوصی برای وارد كردن ماشین آلات مورد نیاز دچار مشكلات و راه‎های پرپیچ و خم می شود، یعنی ما به روز بودن و رقابت را در بازارهای دنیا برای محصول زعفران نیز با اهمیت نمی‌دانیم.

وی با تاکید براینکه میزان افزایش كیفیت در محصول زعفران در سال‎های اخیر كافی نیست و باید این کیفیت به مراتب بیشتر افزایش یابد، بیان داشت: كشاورزان باید در خصوص كیفیت و بهداشت زعفران آگاه شوند و بدانند كه اگر كوچكترین ناخالصی در زعفران باشد یا زعفران با كیفیت و بی‌كیفیت را مخلوط كنند، كل محموله را خراب كرده‎اند.

علی حسینی با بیان اینكه بحث فرآوری محصول زعفران به كیفیت آن برمی‌گردد، افزود: سالیانه 12 درصد ارزش زعفران که معادل حدود 60 میلیارد تومان است، صرف فرآوری این محصول می‌شود كه این مبلغ به جیب حاشیه‌نشین‎های شهرها و روستاها برای پركردن گل‌های زعفران می‌رود و ارزشی هم ندارد كه با این مبلغ زعفران را ساماندهی كنیم كه حداقل به كیفیت مطلوب برسیم زیرا با این هزینه بازهم شاهد بی‌كیفیتی هستیم.

طرح تكمیلی برند ملی زعفران ایران کشور مستلزم اختصاص بودجه است

عضوهیات رییسه شورای ملی زعفران، تاکید کرد: با توجه به وجود رقبای متعدد برای زعفران ایران باید علاوه بر اینکه كیفیت این محصول را افزایش دهیم، قیمت طلای سرخ را هم متعادل و میزان تولید زعفران را در واحد سطح افزایش دهیم.

وی اظهار كرد: باید بر روی صنایع تبدیلی زعفران كار كنیم و بستر را برای صنایع تبدیلی و اشكال مختلف زعفران فراهم سازیم تا ارزش افزوده مورد انتظار به كشور برگردد.

وی از ایجاد طرح برند ملی زعفران از سال گذشته خبر داد و افزود: طرح تكمیلی برند ملی زعفران کشور مستلزم اختصاص بودجه است.

عضوهیات رییسه شورای ملی زعفران، خاطرنشان کرد: این شورا از طرح جامع زعفران حمایت می‌كند و به طور جدی به دنبال مصوب شدن این طرح است اما تاکنون مسوولان برای این طرح، گوش شنوایی نداشته و متاسفانه هر چه به سمت جلو حرکت می کنیم، وعده می‌دهند و طرح عملیاتی نمی‌شود.

بهره‎‌برداران غیر واقعی در تولید زعفران چالش ایجاد می‎کنند . www.saffronfa.com

بهره‎‌برداران غیر واقعی در تولید زعفران چالش ایجاد می‎کنند .
www.saffronfa.com

بهره‎‌برداران غیر واقعی در تولید زعفران چالش ایجاد می‎کنند

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی گفت: 25 درصد از اعتبارات باغبانی استان در سال جاری به زعفران اختصاص یافته است.

محمدرضا قدسی تصریح کرد: 97 درصد زعفران كشور در استان‎های خراسان رضوی و جنوبی كشت می‌شود كه 78 درصد آن مربوط به خراسان رضوی است.

وی سطح زیرکشت زعفران را در خراسان رضوی در سال جاری بالغ بر 54 هزار و 500 هکتار ذکر کرد.

قدسی با اشاره به اینکه زعفران به عنوان یک محصول استراتژیك، فرصت‌های شغلی زیادی را در خراسان رضوی ایجاد کرده است، بیان داشت: کشت هرهكتار زعفران برای 200 نفر اشتغال ایجاد می‌كند كه این میزان با توجه به سطح زیرکشت طلای سرخ در استان به 12 میلیون نفر می‌رسد به طوری که می توان گفت کشت زعفران درآمد 107 هزار خانوار را تحت پوشش قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه تولید زعفران سالم در دستور کارسازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی قرار گرفته است، افزود: كود شیمیایی كه در اختیار بهره‎برداران قرار می‌گیرد، به منابع مالی بستگی دارد و دولت نیز بنا دارد که در یک برنامه پنج ساله، یارانه كود را حذف کند.

قدسی با بیان اینكه در سال 87 از محل اعتبارات استانی 35 هزار هكتار از مزارع زعفران محلول‎‌پاشی شد، گفت: محصول با کیفیت تولید شده زعفران استان در سال 88 نتیجه عملكرد سال 87 بوده است.

خشكسالی 13 ساله در كشت زعفران ایران www.saffronfa.com

خشكسالی 13 ساله در كشت زعفران ایران
www.saffronfa.com

خشكسالی 13 ساله در كشت زعفران ایران

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینكه براساس قانون آب اجازه خرید و فروش آب را به مزارع زعفران استان نداریم، ادامه داد: درست است که قنوات دچار خشكسالی شده‌اند اما درحال حاضر به دنبال اجرای سیستم‌های آبیاری نوین در مزارع زعفران هستیم.

قدسی با بیان اینكه خراسان رضوی 13 سال است كه دچار خشكسالی است، افزود: یكی از مزیت‌های كشت زعفران نیاز كم آن به آب است كه می‎توانیم با روش‌های نوین آبیاری نیاز به آب را برای كشت زعفران كمتر كنیم.

وی با بیان اینکه برای آبیاری مزارع زعفران باید نقاط حساسی را در استان شناسایی نمود، بیان داشت: درصد هستیم مزارع زعفران را در خراسان رضوی به لحاظ تغذیه‌ای حمایت كنیم چرا که هزینه‌های بالای حمل و نقل و سوخت بر قیمت زعفران تاثیر می‌گذارد.

قدسی تاکید کرد: تولیدكنندگان واقعی هیچ یك از این مشكلات را ندارند و برخی از بهره‎برداران که بهره‎بردار غیر واقعی‌اند و در زمینه تولید زعفران فعال می‎باشند، خود برای خود چالش ایجاد می‎کنند.

طرح کشت آرمانی زعفران در دستور كار زعفران کاران ایران

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی خراسان رضوی از دستور کار قراردادن طرح کشت آرمانی زعفران در استان خبر داد و اظهار داشت: هدایت اعتبارات در بحث زعفران به سمت این طرح است.

وی در ادامه یادآور شد: كشت پیاز زعفران بالای هشت گرم جزو طرح آرمانی می‌باشد و امسال 10 هكتار زمین فقط برای تكثیر این نوع پیاز در برخی از شهرستان‌ها در نظر گرفته شده است.

محمدرضا قدسی در خصوص طرح جامع زعفران، تصریح كرد: این طرح خروجی جشنواره ملی زعفران “زاوه ” بود كه جلسات زیادی با كمیسیون كشاورزی و دولت برگزار شد كه در 23 مرداد ماه 90 كمیسیون فرعی زیربنای دولت، طرح را مصوب كرد و اگر درکمیسیون اصلی به تصویب برسد، یك برگ برنده برای همه چرخه‌ها از تولید، صادركننده و مصرف‌كننده خواهد بود.

مدیرامور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ثبت ژنتیك محصول زعفران در روال علمی خود قرار دارد كه فقط اجازه معنوی این طرح را به ‌نام استان از موسسه اصلاح بذر تهران گرفته‌ایم.

کشاورزان زعفران ایران نیازمند حمایت دولت

دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان زعفران خراسان رضوی تاکید کرد: درآمد اهالی خراسان جنوبی و خراسان رضوی بستگی به طلای سرخ دارد.

ولی الله صانعی در میزگرد “بررسی چالش‌های تولید و صادرات طلای‌سرخ” نیز گفت: 96 درصد زعفران جهان در دو استان خراسان رضوی و جنوبی تولید می‌شود.

وی با اشاره ارزش بالای زعفران نسبت به دیگر محصولات کشاورزی، تصریح کرد: کشت زعفران در مناطق محروم استان‌های خراسان رضوی و جنوبی منجربه ایجاد اشتغال خانوارهای کم درآمد این مناطق شده است.

به گفته دبیرانجمن صنفی تولیدکنندگان زعفران خراسان رضوی، هنگام برداشت محصول زعفران همه برای کار به روستاها می‌روند به طوری که مزارع زعفران در این زمان به جنگل مولا تبدیل می‌شود.

صانعی با تاکید براینکه صادرات زعفران منجر به ایجاد ارز برای کشور می‌شود، افزود: با توجه به مشقت زعفرانکاران برای تولید طلای سرخ، کشاورزان زعفرانکار نیاز به حمایت دولت دارند.

کمبود آب را از دیگر مشکلات زعفرانکاران ایران

دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان زعفران خراسان رضوی با اشاره به اینکه درحال حاضر زمان آماده‎سازی اراضی زعفران برای شروع برداشت است، یادآور شد: مزارع زعفران به ازای هر هکتار نیاز به 150 کیلوگرم کود دارد و این در حالی است که کشاورزان زعفرانکار باید کود اوره را به قیمت واقعی از بازار آزاد تهیه نمایند.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان زعفران، کمبود آب را از دیگر مشکلات زعفرانکاران دانست.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل خشکسالی‌های چند سال گذشته منابع آبی از جمله قنات‌ها در مناطق زعفران‌خیز دو استان خراسان رضوی و جنوبی خشک شده‌ اسن به طوری که زعفرانکاران برای نیاز آبی مزارع زعفران خود اقدام به خرید آب به وسیله تانکر با 2 تا 3 برابر قیمت واقعی نموده‌اند.

با تشکر دانشنامه تصویری فارسی

One Comment
  1. […] از سه‌هزار سال است که زعفران به یک چاشنی، عطردهنده، رنگ‌دهنده و داروی کلیدی تبدیل […]

Leave a Reply