سوهان (شیرینی) – دانشنامه تصویری برتر

سوهان (شیرینی)

by آشپزی, فرهنگ و هنر in مارس 4, 2015

09

سوهان گونه هایی شیرینی ایرانی و به عبارتی، نوعی حلوا است که از گندم نیده پزند.  سوهان به شکل‌ها و انواع مختلفی نظیر: سوهان عسلی، سوهان کنجدی، سوهان حلوایی، سوهان بادامی، سوهان گزی، سوهان لقمه، سوهان کره‌ای و غیره تولید و عرضه می‌شود. سوهان قم و زرند به خوبی معروف است.

تاریخچه و پیدایش

spring

سوهان براى اولین بار در قم پخته شده است، از این رو تاریخ پیدایش آن را نیز در قم باید جست وجو كرد. آنطور كه در بین سوهانى هاى قدیمى قم مشهور است، تاریخ سوهان به دوره قاجاریه برمى گردد. نقل مى كنند كه در دوره قاجاریه و به سال۱۲۸۵ شمسى بنا بوده است، صحن بزرگ حضرت معصومه افتتاح شود و براى این منظور پادشاه وقت رئیس ایل قاجار را به قم مى فرستد. كسبه و بازاریان قم نیز به استقبال فرستاده در بار رفته و هر كدام با خود تحفه و هدیه اى نیز مى برند، یكى از آن هدایا، حلواى قمى بوده كه از طرف صنف عطار تقدیم شده بود. رئیس ایل قاجار هنگام بازگشت به تهران به تولیت حرم كه میزبان وى بوده است، مى گوید: « آن حلوا، چون سوهان دل مرا صیقل داد و غذایم را هضم كرد، از این بدهید تا براى اعلیحضرت ببرم. »
بدین ترتیب، حلواى قم كه در آن زمان در عطاری ها پخته مى شد، مورد توجه شاه و درباریان قرار مى گیرد و به « سوهان » شهرت مى یابد. تقاضا براى «سوهان» كه دیگر خوراك شاهان شده بود، افزایش مى یابد و به مرور كارگاه هایى مستقل نیز براى پخت سوهان شكل مى گیرد. اولین كسانى كه در قم سوهان پزى راه مى اندازند، سه تن از شاگردان جوان عطارى به نام، « ملاعلى عطار » بوده اند. از این رو شاید بتوان حسین سوهانى، محمدرضا صفایى و سیدمحمد عارفى را بنیانگذاران صنعت سوهان قم دانست.
از میان این افراد «حاج حسین» به شهرت رسید. سوهانى هاى قم، رمز موفقیت حاج حسین را در استفاده وى ازكره حیوانى در پخت سوهان مى دانند. این كار حاج حسین باعث شد كه سوهان هایش از مرغوبیت ویژه اى برخوردار شود.

طرز تهیه

4383_8685_557_rd1y

مواد لازم

آرد جوانه گندم 2 قاشق سوپخوری
آرد سفید 1 قاشق سوپخوری
شکر 210 گرم
کره 160 گرم
عسل 2 قاشق غذاخوری
بادکا 5/1 قاشق غذاخوری
گلاب 2/1 لیوان
زعفران 2/1 قاشق چایخوری
هل 2/1 قاشق چایخوری
خلال بادام و پسته 150 گرم

soohan

    دو آرد را با هم مخلوط کرده کمی تفت می دهیم تا بوی خامی آرد از بین برود. سپس گلاب و شکر را اضافه می نماییم مرتب هم می زنیم. به طوریکه مواد به بدنه نچسبد. مواد که کف کرده کره را افزوده بعد از کمی جوش عسل – بادکا را افزوده و حرارت را ملایم می کنیم رنگ مواد باید خرمایی شود. مواد به حالت انگشتانه می جوشد. مواد که از ظرف برگشت به روی فویل چرب شده با فاصله ریخته و خلال بادام پسته روی آن ریخته و روی آن مهر می کشیم.

سوهان

 

Leave a Reply