سو تغذیه اجداد! – دانشنامه تصویری برتر

Blog

سو تغذیه اجداد!

by اخبار, بهداشت و سلامتی, پزشکی in نوامبر 10, 2016

چه رابطه ای بین سوء تغذیه اجداد و دیابت نسل ها وجود دارد؟

نتایج یک مطالعه جدید بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که سوء تغذیه اجداد برای چند نسل می‌تواند باعث ابتلا به چاقی و دیابت شود.

 

این مطالعه که توسط محققان استرالیایی بر روی موش انجام شد نشان می‌دهد که اگر اجداد این حیوانات برای چند سال تحت سوء تغذیه قرار گرفته باشند، نسل بعدی به رغم رعایت یک رژیم غذایی عادی اما به دلیل تطابق ژنتیکی بدن آنها با بدن اجدادشان، چاق می‌شوند.

محققان اعلام کردند، این پتانسیل برای این تغییرات علت ابتلا به دیابت نوع دو، 70 درصد مردم کشورهای در حال توسعه تا سال 2030 است.

محققان در این مطالعه که در مجله Cell Metabolism منتشر شده است، نوشتند: مردم کشورهای در حال توسعه با سوء تغذیه چند نسلی مواجه شده‌اند و در حال حاضر سرگرم ایجاد تغییرات عمده‌ای در شیوه زندگی خود هستند که با ایجاد یک همه‌گیری در بیماری‌های سوخت و سازی ارتباط دارد.

محققان دانشگاه سیدنی در استرالیا در این مطالعه، موش‌ها را به دو دسته تقسیم کردند، به یک گروه برای 52 نسل یک رژیم غذایی عادی دادند و گروه دوم را برای 50 نسل تحت سوء تغذیه قرار دادند و به دو نسل آخر رژیم غذایی عادی دادند.

%d8%b3%d9%88-%d8%aa%d8%ba%d8%b0%db%8c%d9%873

در انتهای این مطالعه موش‌هایی که برای 50 نسل سوء تغذیه تحمل کرده بودند خطر ابتلا به دیابت و سایر نقص‌های سوخت و سازی در آنها بیشتر بود زیرا بدن آنها در طول زمان در معرض بیان ژن‌هایی قرار گرفته بود که از طرق مختلف چربی ذخیره می‌کردند.

واردهان هاردیکار استاد دانشگاه سیدنی در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد، وضعیت سوخت سازی در دو نسلی که رژیم غذایی عادی داشتند، تغییر نکرد.

وی افزود: بدن این نسل از موش‌ها نیز به ذخیره مواد غذایی اضافی به عنوان چربی عادت کرده بود که این امر خطر ابتلا به چاقی، بیماری قلبی و عروقی و خطر سوخت و سازی ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

هاردیکار گفت: سطوح کم B12 در موش‌هایی که تحت سوء تغذیه قرار گرفته بوند با افزایش خطر ابتلا به چاقی، دیابت ارتباط داشت.

با این وجود محققان اذعان داشتند، لازم است مطالعات بیشتری انجام شود تا تعیین شود که آیا مکمل B12 می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های سوخت و سازی را در نسل‌های بعدی برطرف سازد یا خیر.

بیماری سو تغذیه

Leave a Reply