آشپزی فرهنگ و هنر

شیرینی کاک (یوخه)

7

یوخه یا کاک، نوعی شیرینی سنتی ایرانی و سوغات شهرهای کرمانشاه، و شیراز است. که در شیراز به آن نان یوخه میگویند.

139109280

کاک-کرمانشاه-3

این شیرینی از ورقه‌های بسیار نازک خمیر است که با استفاده از ساچ های مخصوص درست می شود .شیرینی کاک، سبک ، خوش مزه و پر انرژی است، کاک را از آرد گندم ، شکر ، تخم مرغ ، دارچین ، روغن ، هل و آب درست می‌کنند. کاک پزان کرمانشاه در تهیه این نوع شیرینی سلیقه به خرج داده و روی کاک را با پودر پسته ، نارگیل و خلال بادام تزیین می‌کنند.

179548 (1)

پرونده طرز تهیه شیرینی محلی «کاک» کرمانشاهی در جریان برگزاری هفتمین اجلاس سراسری شورای سیاستگذاری ثبت آثار معنوی کشور به لیست میراث معنوی ایرانیان پیوست.

پیشکسوتان این فن

 • از پیشکسوتان کرمانشاه می توان به افرادی چون مرحوم “حاج امیر علی جعفری” معروف به “کلوچه پز” و مرحوم “حاج رضا شکر ریز” و “حاج عبدالله زاده” و “حاج مسعود مطهری” یاد کرد که به واقع همین پیشکسوتان بودند که زمینه انبوه تولید را سبب شدند.
 • همچنین، از اصول به کار رفته در این فن این بود که تنها کسی که می توانسته به خمیر نان برنجی دست بزند پیشکسوت این فن بوده و این افراد تنها با وضو این کار را انجام می دادند.

طرز تهیه کاک

179548 (2)

مواد لازم:

 1. آرد :۳۰۰ گرم
 2. آب ولرم :۵۰ میلی لیتر
 3. روغن محلی (حیوانی) یا روغن جامد:۵۰ گرم
 4. مایه خمیر فوری:۱ قاشق چایخوری
 5. تخم مرغ:۱ عدد
 6. نمک :۱/۲ قاشق چایخوری
 7. پودر قند :۱۶۰ گرم
 8. پودر هل :۱ قاشق چایخوری
 9. پودر بادام :۱/۲ پیمانه

طرز تهیه:

كاك-(يوخه)---2

ابتدا مایه خمیر را با یک قاشق غذاخوری پودر قند و ۱/۴ پیمانه (۵۰ میلی لیتر) آب ولرم در ظرفی مخلوط کنید و سپس در ظرف را بگذارید تا ۱۰ دقیقه بماند و پف کند. سپس روغن را آب (ذوب) کرده در ظرف دیگری بریزید تا کمی خنک شود. آنگاه تخم مرغ را شکسته و نیمی از آن را همراه نمک در لیوان کمی هم می‌زنیم و به روغن اضافه می‌کنیم. مایه خمیر آماده شده را کم‌کم به مخلوط روغن و تخم مرغ می‌افزاییم. و به همزدن ادامه می‌دهیم. سپس آرد را اضافه می‌کنیم و آنقدر هم می‌زنیم که خمیر لطیف و یکدست و بدون چسبندگی به دست آید. خمیر را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ورز دهید. سپس روی آن را بپوشانید و حدود ۲ ساعت استراحت دهید. اگر خمیر شل بود می‌توانید کمی آرد برای تنظیم سفتی آن اضافه کنید. خمیر آماده را لوله کرده و به اندازه‌های یکسان چانه کنید و چانه‌ها را با وردنه باز کنید و با وردنه‌ای ظریفتر نازکشان کنید. سپس ورقه‌های نازک خمیر را یک یک روی ساج انداخته و هر دو طرف آن را روی گاز بپزید. پیش از آنکه خنک شوند روی تخته کار پهن کنید و روی آن مایه بادام (مخلوط هل، پودر قند و پودر بادام) بپاشید. سپس ورقه را با دقت لوله کنید. روی آن را با فشارمناسب وردنه بکشید. در پایان با فاصله‌های ۳ سانتی‌متری و به شکل اریب ببرید. کاک را در ظرف در بسته نگاهداری کنید.

L00840568258

کانال گردشگری

درباره نویسنده

ح . ایمانی

Leave a Comment