Blog

عادات چاق کننده

by آشپزی, بهداشت و سلامتی in نوامبر 12, 2016

عادات چاق کننده

 

اول/ خوردن محصولات کم چرب
خوردن چربی چاقتان نمی‌کند، همانطور که خوردن پول، پولدارتان نمی‌کند. سی سال پیش آمریکایی‌ها آمدند و براساس همین فکر که چربی عامل چاقیست، غذاهای خود را کم چرب یا بدون چربی درست کردند. اما آمارها امروز نشان از دوبرابر شدن چاقی بزرگسالان و سه برابر شدن چاقی کودکان دارد. چرا؟
چون:
۱- اکثر غذاهای کم چرب و یا بدون چربی برای حفظ طعم خود از افزودنی‌ها و شکر استفاده می‌کنند که در نتیجه کالری برابر همان غذاهای پرچرب پیدا می‌کنند. در نتیجه این کالریها هستند که چاقتان می‌کنند. یعنی غذاهای پرکالری! حالا فرقی نمی‌کند غذاهای پرکالری پر چرب باشند یا پرکربوهیدرات یا پرپروتئین! بنابراین کالری غذاهای خود را محدود کنید.
۲- غذاهای کم چرب و یا بدون چربی گرسنه‌ترتان می‌کنند و در نتیجه مجبور به پرخوری شده و در کل کالری بیشتری وارد بدنتان می‌کنید. چرا؟ چون این محصولات در عوض چربی‌های مضر خود کربوهیدرات‌های ساده‌ای دارند که سریع هضم و جذب بدن می‌شوند بنابراین قند خون سریع بالا می‌رود و بعد از مدت کوتاهی قند خون افت می‌کند و احساس گرسنگی نمایان می‌شود. مطالعات دانشگاه آلاباما در بیرمنگهام نشان داده است که سیرکنندگی وعده‌های غذایی با ۴۳% کربوهیدرات، بیشتر از وعده‌های دارای ۵۵% کربوهیدرات است. ویژگی دیگر وعده‌های کم کربوهیدرات، تاثیر کمتر آنها بر افت و خیز قندخون است.

 

adat-chagh-konande1

دوم/ دنبال نکردن توصیه‌های تغذیه‌ای معتبر
مطالعه‌ای در کانادا بر روی هزار نفر نشان داد، فرستادن ایمیل‌هایی در زمینه توصیه‌های تغذیه‌ای و ورزشی، کمک به پیشرفت فعالیت بدنی و بهبود عادات غذایی‌ می‌شود. بنابراین با عضو شدن در سایتهایی که روزانه اخبار آموزشی‌شان را برایتان می‌فرستند، و بهره‌مندی از توصیه‌های به روز آنها در جهت سلامتی خود گامی مثبت بردارید. از همین امروز شروع کنید می‌توانید عضو گروه ایمیلی و وبلاگی سیبیتا شوید و یا به صفحه‌های فیس بوک و تویتر سیبیتا بپیوندید و روزانه از مطالب مفید آنها استفاده کنید.

سوم/ کم یا بیش خوابی
طبق مطالعات افرادی که کمتر از پنج ساعت در طول روز می‌خوابند، دو و نیم برابر بیشتر از افرادی که بالای هشت ساعت می‌خوابند، دچار چاقی شکمی می‌شوند. برای کنترل بهتر وزن خود، به طور متوسط شش تا هفت ساعت خواب شبانه داشته باشید.

چهارم/ خوردن از منوهای آزاد در رستوران‌ها
در بیشتر رستورانها نان، بیسکویت، چیپس، انواع سالادهای پر سس، دسر و … به صورت رایگان قبل از سرو غذای اصلی ارائه می‌شوند. البته رایگان بودن آنها به ضررتان تمام می‌شود، چون با خوردن آنها ۱۵۰ تا ۴۵۰ کالری علاوه بر وعده اصلی‌ وارد بدنتان می‌کنید که شاید ارزش تغذیه‌ای هم نداشته باشند و بیشتر در گروه هله هوله‌ها قرار ‌گیرند.
یادتان نرود برای کم کردن وزن لازم نیست یک شبه تغییرات بزرگی در زندگی‌تان ایجاد کنید، بلکه با برداشتن گام‌های کوچک و نهادینه کردن آنها در زندگی‌تان می‌توانید عادات رفتاری و غذایی‌تان را بهبود بخشید.

adat-chagh-konande2
پنجم/ نوشیدن نوشابه‌ها حتی انواع رژیمی آنها
مگر خوردن نوشابه چه اشکالی دارد؟
مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۵ نشان داد افرادی که در طول روز یک تا دو لیوان نوشابه می‌نوشند، ریسک ابتلا به اضافه وزن و چاقی‌شان سی و سه درصد افزایش می‌یابد.
خوردن نوشابه‌های رژیمی هم خالی از اشکال نیست! مطالعه‌ای نشان داد افرادی که روزانه بیشتر از دو لیوان نوشابه رژیمی می‌نوشند، پنج برابر افرادی که لب به نوشابه رژیمی نمی‌زنند، دچار چاقی شکمی‌اند. چون افزودنی‌های موجود در این نوع نوشابه‌ها اشتها را افزایش می‌دهد.

ششم/ حذف وعده‌های غذایی
در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ مشخص شد که هفده درصد آمریکایی‌ها برای کم کردن وزن خود وعده‌ای را حذف می‌کنند. اما حذف وعده درست در جهت عکس باعث افزایش وزن می‌شود، به خصوص اگر وعده حذف شده “صبحانه” باشد. مطالعه‌ای نشان داد افرادی که وعده‌های صبحگاهی خود را حذف می‌کنند با چهار و نیم برابر احتمال بیشتر چاق می‌شوند. چرا؟
چون حذف وعده‌ها باعث کاهش سوخت و ساز بدن، افزایش میزان گرسنگی و افزایش ذخیره سازی چربی می‌شود و همچنین احتمال پرخوری در وعده‌های بعدی را بیشتر می‌کند.

هفتم/ غذاخوردن سریع
“بدن ما انسانها یک مشکل عمده دارد و آن اینست که بیست دقیقه طول می‌کشد تا معده به مغز پیغام بدهد که سیر شده‌ایم و دیگر خوردن بس است!”
مطالعه‌ای نشان داد افرادی که آهسته‌تر غذا می‌خورند درست به همان میزان افرادی که سریع غذا می‌خورند احساس سیری پیدا می‌کنند، اما در هر وعده شصت و شش کالری کمتر انرژی دریافت می‌کنند. اگر می‌خواهید مفهوم این شصت و شش کالری انرژی دریافت نشده در هر وعده را بهتر متوجه شوید، لازم است بدانید که با آهسته خوردن در هر وعده در یک سال بیشتر از ده کیلوگرم وزن کم می‌کنید.

adat-chagh-konande3

هشتم/ تماشای زیاد تلویزیون
مطالعه‌ای نشان داد افراد چاقی که زمان تماشای تلویزیون خود را به نصف ساعات قبلی کاهش می‌دهند، به طور متوسط روزانه صد و نوزده کالری بیشتر انرژی می‌سوزاند که همین روند به طور اتوماتیک سالیانه شش کیلوگرم وزن را کاهش می‌دهد. برای گرفتن نتایج بهتر و سوزاندن کالری بیشتر موقع تماشای تلویزیون کارهای سبکی مانند کارهای خانه انجام بدهید.
زمانی که موقع تماشای تلویزیون ظرف می‌شویید یا جاروبرقی می‌کنید با احتمال کمتری از روی بی‌توجهی دست به خوردن می‌برید.

نهم/ سفارش اشتباه غذا
مطالعه‌ای نشان داد افرادی که منوی آزاد رستورانها را انتخاب می‌کنند، کالری بیشتری دریافت می‌کنند. چون فکر می‌کنند پول داده‌اند پس باید تمام غذاهای سرو شده را بخورند حتی اگر سیر شده باشند!
بنابراین دور این جور منوها را خط بکشید و تنها غذایی که واقعا دوست دارید را سفارش دهید.

دهم/ نشستن روبروی ویترین غذا
مطالعات نشان می‌دهند افراد چاق پانزده درصد بیشتر دوست دارند تا درست مقابل ویترین غذاها بنشینند. بنابراین برای جلوگیری از پیدا کردن اشتهای کاذب به غذاها، در رستورانها جایی بنشینید که پشتتان رو به ویترین غذاهاست.

سلامتی

Leave a Reply