اخبار علمی

عبدالاحد مومند

توسط 14p.ir

main-qimg-6a756fc9fb630882f2bbdc74e24a7b04

عَبدُالاَحَد موهمَند یا مومَند نخستین فضانورد افغان و زاده ۱۱ دی ۱۳۳۷ (۱ ژانویه ۱۹۵۹) است. او در سال ۱۹۸۸ میلادی نه روز را در ایستگاه فضایی میر گذراند. وی هم اکنون در شهر اشتوتگارت در کشور آلمان ساکن است.

images

محتویات

۱ روند شغلی مومند

۲ ماموریت فضایی

۳ پانویس

۴ منابع

۵ پیوند به بیرون

روند شغلی مومند

عبدالاحد مومند در سرده غزنی در کشور افغانستان به دنیا آمد و از مدرسه عالی پلی‌تکنیک کابل و سپس دانشکده نیروی هوایی فارغ‌التحصیل شد. او در نیروی هوایی افغانستان به خدمت پرداخت و بعداً در اتحاد جماهیر شوروی به عنوان خلبان آموزش دید.

1

ماموریت فضایی

همراهی مومند در برنامه فضایی شوروی، نماد مهمی در دوران حاکمیت حزب دمکراتیک افغانستان بشمار می‌آمد. اتحاد شوروی در آن دوران طی برنامه‌ای با نام اینترکاسموس، سعی در افزایش مشارکت فضانوردان از کشورهای دیگر به ویژه کشورهای بلوک شرق در برنامه اکتشافات کیهانی داشت.

عبدالاحد مومند به همراه فرمانده ولادیمیر لیاخوف و دکتر والری پولیاکوف عضو یک تیم سه‌نفره در ماموریت سایوز تی‌ام-۶ بود، که در تاریخ ۷ شهریور ۱۳۶۷ (۲۹ اوت ۱۹۸۸) از پایگاه فضایی بایکونور به فضا پرتاب شدند و به مدت ۸ شبانه روز و ۲۰ ساعت و ۲۶ دقیقه تا تاریخ ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) در فضا بود. فضاپیمای آنها بر ایستگاه فضایی میر پهلو گرفت، و فضانوردان در طول اقامت در آن ایستگاه به پژوهش‌های علمی و کیهانی دست زدند.

عبدالاحد مومند در جریان اقامتش در ایستگاه فضایی میر، از افغانستان عکسبرداری نمود و در آزمایش‌های اخترفیزیکی، پزشکی و زیست‌شناختی شرکت کرد. وی از ایستگاه فضایی میر با محمد نجیب‌الله، رئیس جمهور وقت افغانستان نیز گفتگویی تلفنی داشت.

در پایان ماموریت، عبدالاحد مومند در فضاپیمای سایوز تی‌ام-۵ در ژزقازغان در قزاقستان بر زمین نشست.

 

کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment