بهداشت و سلامتی پزشکی

عوارض سوء تغذیه

توسط mahdieh

 

سوء تغذیه و فقر غذایی باعث بروز بیماریهای گوناگون ، عدم رشد جسمی و روانی کودک ، وقفه در سیر تکاملی ، پیدایش اختلالات گوارشی و کبدی ، قلبی- عروقی ، دستگاه عصبی و … می‌گردد.
سوء تغذیه روی رشد بدن و مغز کودک شما تاثیر می گذارد کودکانی که سوء تغذیه داشته اند به سختی می توانند در مدرسه پیشرفت کرده و پا به پای سایرین فعالیت نمایند. احتمال مریض شدن این افراد بیشتر است چون توانایی بدن آنان برای مبارزه با عفونتها کم شده است.

%d8%b3%d9%88-%d8%aa%d8%ba%d8%b0%db%8c%d9%873

مشکلات پزشکی ناشی از سوء تغذیه به بیماری های کمبود مواد مغذی معروف است وعبارتند از :

 

۱- ماراسموس : شایعترین نوع سوء تغذیه پروتئین – انرژی است وناشی از کاهش شدید کالری دریافت شده می باشد و از علائم آن لاغری مفرط – تحلیل رفتن شدید ماهیچه ها و چربی زیرپوست – پوست خشک ونازک – موهای نازک وپراکنده که به آسانی کنده می شوند ودر این بیماری معمولاٌ ادم وجود ندارد .

 

۲- کواشیوکور : درواقع ناشی از کمبود شدید پروتئین دریافتی درکنار کالری کافی ایجاد می شود ودر مواردی که کودکان از شیر گرفته شده و روی غذاهای کم پروتئین گذاشته می شوند بروز می کند . واز علائم آن ورم(ادم)  که نوع خفیف از پشت پاها شروع می شود تادر موارد شدید که حتی صورت را درگیر می سازد – تغییر رنگ موها ( به رنگ کدر قهوه ای ، قرمز یا زرد و سفید ) که این تغییر رنگ با دادن پروتئین کافی به کودک  رفع می شود – شکم متسع وبزرگ که ناشی از ادم و بزرگی کبد می باشد .


%d8%b3%d9%88-%d8%aa%d8%ba%d8%b0%db%8c%d9%872

۳- بیماری های ناشی از کمبود ویتامین ها شامل :  بری بری( کمبود ویتامین ب ۱) ، اسکوروی(کمبود ویتامین ث) و پلاگرا ( کمبود نیاسین یاویتامین ب۳)از جمله این بیماری ها می باشند.  کمبود ریبو فلاوین (ویتامین ب۲ ) باعث کم خونی ، شقاق لب ودرماتیت سبوره ای می شود.کمبود ویتامین آ سبب شب کوری وخشکی ملتحمه و قرنیه چشم می شود.کمبود ویتامین د سبب راشیتیسم  و اختلالات استخوانی می شود . در نتیجه  کمبود ویتامین ها، افراد دچار خستگی مزمن، تند مزاجی و بی حالی می شوند.

 

۴- بیماریهای ناشی از کمبود مواد معدنی (املاح ) شامل : کم خونی ناشی از فقر آهن که از مهمترین این بیماریها می باشد  نوزادان بعد از ۴ ماهگی ذخیره آهن بدنشان کافی نیست وبه همین دلیل در این سن  دادن قطره آهن توصیه می شود .- کمبود روی که سبب کاهش سرعت رشد ( کوتاهی قد ) و ریزش مو ومشکلات بینایی و در نهایت سبب تاخیر در بلوغ جنسی کودکان می شود . – کمبود ید که سبب  بیماریهای مهم از جمله گواتر (بزرگی غده تیروئید ) ودر نهایت موجب کم کاری تیروئید و بیماری کرتینیسم که از مشخصات آن عقب افتادگی ذهنی ، کوتاهی قد ، آتاکسی ،وکر و لا ل بودن است می شود .
کانال گردشگری

درباره نویسنده

mahdieh

Leave a Comment