فرانسیس مک‌دورمند – دانشنامه تصویری برتر

فرانسیس مک‌دورمند

by چهره های زن, فرهنگ و هنر in مارس 9, 2015

فرانسیس لوئیس مک‌دورمند (انگلیسی : Frances Louise McDormand) بازیگر زن آمریکایی متولد ۲۳ ژوئن۱۹۵۷ است. یکی از نقش‌های شناخته شدهٔ مک دارمند، نقش مارج گاندرسون، پلیس زن باردار در فیلم فارگو به کارگردانی برادران کوئن است. او بخاطر بازی در این فیلم جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را در سال ۱۹۹۶ دریافت کرد.

francesmcdormand2فرانسیس مک‌دورمند

خلاصه‌ای از زندگی نامه

فرانسیس در شیکاگوی ایلینوی در ایالات متحده متولد شد و زوجی با نام مک دارمند سرپرستی او را به عهده گرفتند. مادرش پرستار و پدرش یک پیشوای روحانی بود. او درجایی گفته است احتمالاً مادر اصلی او یکی از اعضای کلیسای متعلق به ناپدری اش بوده. مک دارمندها فرانسیس را به همراه چند برادر و خواهر دیگر بزرگ کردند که هیچ کدام شان فرزندان حقیقی و بیولوژیکی آنان نبودند. در دوران کودکی به همراه خانواده‌اش به شهرهای کوچک مختلفی نقل مکان کرد و پس از استقرار در پیتسبورگ پنسیلوانیا، تحصیلات دبیرستانی خود را در آنجا تمام کرد. در ۱۹۷۹ از کالجی در ویرجینیای غربی در رشتهٔ تئاتر فارغ التحصیل شد. در ۱۶۸۲ از مدرسه نمایش در دانشگاه ییل مدرک استادی هنرهای زیبا دریافت کرد. در آن زمان با هالی هانتر هم اتاق بود.

مک دارمند همسر جوئل کوئن کارگردان است و آن دو فرزند پسری اهل اروگوئه را به فرزندی گرفته‌اند. آن‌ها در نیویورک سیتی زندگی می کنند.

نقش آفرینی‌ها

آغاز کار مک دارمند در سینما با بازی در فیلم تقاص (انگلیسی : Blood Simple) ساختهٔ جوئل و ایتن کوئن ۱۹۸۴ همراه بود. در ۱۹۸۵ مک دارمند، برادران کوئن، هالی هانتر و سم ریمی (کارگردان) بطور مشترک در خانه‌ای در برانکس (محله‌ای در شمال منهتن) ساکن شدند. در ۱۹۸۷ او نقش کوتاهی را در فیلم بزرگ کردن آریزونا اثر برادران کوئن و با بازی هالی هانتر و نیکلاس کیج بازی کرد. او علاوه بر فیلم سینمایی، در چندین نمایش و فیلم تلویزیونی هم بازی کرده.

مک دارمند در ۱۹۸۸ بخاطر بازی در فیلم Mississippi Burning نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنوارهٔ آکادمی شد. در ۱۹۹۶ اسکار بهترین بازیگر زن را بخاطر بازی در نقش پلیس زنی به نام مارج گاندرسون در فیلم فارگو دریافت کرد. در سال ۲۰۰۰، بار دیگر بخاطر بازی در فیلم Almost Famous نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنوارهٔ آکادمی شد. در همان سال، جوایز دیگری را بخاطر بازی در فیلم پسران شگفت انگیز Wonder Boys کسب کرد. در ۲۰۰۶، برای سومین بار در جشنوارهٔ آکادمی نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل برای بازی در North Country شد. او در سال‌های اخیر در فیلم‌های خانم پتی گریو یک روز زندگی می کند به کارگردانی بهارات نالوری، و بعد از خواندن بسوزانید به کارگردانی جوئل و ایتن کوئن بازی کرده.

مک دارمند که همسر جوئل کوئن کارگردان می‌باشد در شش فیلم از آثار برادران کوئن بازی کرده. این بازی‌ها شامل نقش‌های کوچکی در بزرگ کردن آریزونا و گذرگاه میلر، یا نقش‌های بزرگ تری در تقاص، فارگو، مردی که آنجا نبود و بعد از خواندن بسوزانید است.

 

میتوانید برکلیک روی عکس ها آنها را با اندازه بزرگتر مشاهده کنید

 

  jlmemf11فرانسیس مک‌دورمند francesفرانسیس مک‌دورمند francesmcdormand-yng_thumbفرانسیس مک‌دورمند  334918.1فرانسیس مک‌دورمند 3396512فرانسیس مک‌دورمند fargo-1فرانسیس مک‌دورمند Frances McDormand7فرانسیس مک‌دورمند 00a6907d4a45dcdb7c2a4effd893141dفرانسیس مک‌دورمند

فیلمشناسی

فهرستی از برخی فیلم هایی که این بازیگر در آن‌ها حضور داشته:

 • ۱۹۸۴: تقاص (در نقش ابی)
 • ۱۹۸۶: بزرگ کردن آریزونا (در نقش دات)
 • ۱۹۸۸: سوختن می سی سی پی (در نقش خانم پل)
 • ۱۹۹۳: برش‌های کوتاه (در نقش بتی وذرز)
 • ۱۹۹۶: فارگو (در نقش مارج گاندرسون)
 • ۱۹۹۸: مادلین (در نقش خانم کلاول)
 • ۲۰۰۰: پسران شگفت انگیز (در نقش سارا گاسکل)
 • ۲۰۰۰: تقریباً مشهور (در نقش الن میلر)
 • ۲۰۰۱: مردی که آنجا نبود (در نقش دوریس کرین)
 • ۲۰۰۳: یکی باید کوتاه بیاید (در نقش زوئی باری)
 • ۲۰۰۵: سرزمین شمالی (در نقش پلوری داج)
 • ۲۰۰۶: دوستانی با پول (در نقش جین)
 • ۲۰۰۸: خانم پتی گریو یک روز زندگی می کند (در نقش گوئی نوی یر پتی گریو)
 • ۲۰۰۸: پس از خواندن بسوزان (در نقش لیندا لیتزکی)

Leave a Reply