لات (بت) – دانشنامه تصویری برتر

لات (بت)

by باستان شناسی, تاریخ, جامعه شناسی, علوم انسانی و فلسفه in فوریه 21, 2015

لات نام بت یا ایزدبانویی در عربستان پیش از اسلام و یکی از سه بت مهم مورد پرستش در مکه بوده است. نام این بت در قرآن در کنار دو بت دیگر به نامهای عزی و منات ذکر شده که از نظر اعراب جاهلی دختران الله به شمار می رفتند.

معبد لات در طائف به دستور محمد ص و پس از محاصره طائف و در همان سالی که غزوه تبوک رخ داد، ویران شد

3-Gharāniq 220px-Allat 368035_BhtDzwqV bot1-683 jahel sumerian_statues

تاریخچه

در منابع قدیمی از لات به عنوان ارشکیگال یکی از ایزدبانوان بین النهرین ذکر شده است. همچنین لات در کارتاژ (تونس) با نام ≪الاتو≫ مورد پرستش بوده است. لات در میان نبطیانپترا (اردن) و نیز در میان مردم هترا (عراق) پرستیده می شد و با الهه آتنا در یونان و مینرو در روم برابری می کرد.[۵] به گفته یولیوس ولهاوزن نبطیان لات را مادر هبل و در نتیجه مادرشوهر منات به شمار می آوردند.

در قرآن

نام لات در قرآن سوره نجم به همراه دو بت دیگر به نامهای عزی و منات که به عنوان دختران الله مورد ستایش اعراب بودند، ذکر شده است و نیز در سوره فجر به قوم عاد اشاره شده که مطابق کاوشهای باستانشناسی به عمل آمده در ارم آنها برای حفاظت از قومی به همین نام از لات مدد می جسته اند.

ویران کردن معبد لات

در زمان پیامبر اسلام پرستش لات در میان قبیله ثقیف رایج بود و آنها معبدی برای لات در شهر طائف ساخته بودند که آل عَتّاب بن مالک ، از بنی عَجلان ثقفی، پرده دار و خدمتگزار این معبد و بت لات بود. محمد پس از درگذشت حامی بزرگ خویش ، ابوطالب ، در سال دهم بعثت ، برای جلب حمایت و همراهی قبیله ثقیف به طائف رفت ، ولی بزرگان ثقیف خواست او را اجابت نکردند و به آزارش برخاستند. ثقفیان طائف ، که با قریشیان مکه هم پیمان بودند، در بعضی جنگهای آنان با مسلمانان ، همچون اُحد و حدیبیه ، شرکت کردند. پس از پیروزیهای متعدد مسلمانان ، تدریجاً چند تن از افراد قبیله ثقیف به مسلمانان پیوستند. ثقفیان در غزوه حنین در سال هشتم هجری از مسلمانان شکست خوردند و به طائف گریختند که به محاصره طائف در همان سال انجامید و پس از حدود بیست روز پایان یافت . سرانجام در رمضان سال نهم ، پس از بازگشت پیامبر از غزوه تبوک ، بزرگان و نمایندگان ثقیف با ایشان دیدار کردند و اسلام آوردند و به همراه مُغِیرة بن شُعبه و ابوسفیان ، که پیامبر آنان را مأمور تخریب معبد لات کرده بود، به طائف بازگشتند. ثقفیان پس از چند روز تردید، از بزرگان خود تبعیت کردند و به تخریب معبد رضایت دادند

Leave a Reply