لیلیان والد – دانشنامه تصویری برتر

لیلیان والد

by پزشکی, تاریخ, جامعه شناسی, علوم پایه in فوریه 21, 2015

لیلیان والد (۱۰ مارس ۱۸۶۷ سینسینتی; ۱ سپتامبر ۱۹۴۰کنتیکت) یک پرستار سرشناس آمریکایی است و همچنین موئسس و مدیر پروژهٔ اجتماعی Henry Street Settlement در شهر نیویورک بود.

240px-Lillian_Wald_young_in_nurse_uniform Lillian_Wald_-_William_Valentine_Schevill VNSNY241.original wald-young1

زندگی

او که از یک خانواده با نژاد آلمانی-لهستانی-یهودی بود در سال ۱۸۸۳ تحصییلاتش در رشته ی پرستاری و مراقبتهای پزشکی را آغاز نمود و پس از آن عملاً به یک پرستار تبدیل شد . در ۱۸۹۱ در کالج پزشکی بانوان Women’s Medical College د نیویورک برای تحصیل در رشته ی پزشکی ثبت نام کرد . در حین تحصیل او برای آموختن مراقبتهای پزشکی خانگی به قسمتی از شرق منهتن فرستاده شد که دارای تراکم زیاد جمعیت و در نتیجه فقر بود .

یک تصمیم بزرگ

او ورودش به آن منطقه و دیده هایش را بعد ها اینگونه توصیف میکند:
…از طریق خیابانهایی ترک خورده و شکسته … بوی تهوع آور گذشته، انبوه کیسه های زباله باز رها شده، در یک حیاط پشتی ، جاهایی بیهوده ، بدون سقف بعنوان محل قضای حاجت مردان و زنان استفاده میشود…
‚Over broken roadways… past evil-smelling, uncovered garbage cans… across a court where open and unscreened closets [toilets] were promiscuously used by men and women.‘

این تجربه و مشاهدات او از اوضاع زندگی مردم آنجا او را بر آن داشت که تحصیل پزشکی را رها کرده و پرستاری را بعنوان هدف شغلی و زندگی خود انتخاب نماید و خود را در این راه وقف نماید.او در سال ۱۸۹۳ به همراه همکلاسی کالج خود “ماری بروستر” یک اتاق در یک خانه ی اجاره ای اجاره نمود و در آنجا برای اولین بار “سرویس پرستاری Henry Street Visitin ” را تاسیس نمود و در آنجا خدمات پزشکی به مشتریانی ارئه میداد که از عهده ی هزینه های پزشکی بر نمی‌آمدند و هزینه ها تنها از کسانی دریافت میشد که قادر به پرداخت بودند.
دیری نپایید که هزاران نفر از مردم نیویورک از خدمات انسان دوستانه ی لیلیان بهره میبردند و پس از شهرت ابتکار خیرخواهانه ی لیلیان او توسط متولیان و متمولین شهر پشتیبانی شد و مراکز دیگری نیز تاسیس کرد .پس از مرگ لیلیان ،او که تا ۱۹۳۰ مدیر پروژهٔ اجتماعی Henry Street Settlement بود ، موسسه مالی ، و کلینیک روان درمانی نیز به سازمان افزوده شده بود.

Leave a Reply