اختر شناسی علوم پایه فرهنگ و هنر

ماه آبان (عقرب) آپدیت شد

35d46fece471b8d61

آبان یا اَبان (در زبان فارسی افغانستان: عقرب)، هشتمین ماه سال خورشیدی است و در گاه‌شماری رسمی ایران و افغانستان همواره ۳۰ روز دارد و از روز ۲۱۷م سال آغاز شده و در روز ۲۴۶م سال پایان می‌یابد و دومین ماه فصل پاییز است.

aghrab

برج فلکی آبان‌ماه برج عقرب (کژدم) است که هشتمین برج فلکی از دایرةالبروج است. نماد ماه آبان، کژدم (در انگلیسی Scorpio) نامیده می‌شود.

7cf3e168a8267d9f4ef1fd9808fc4b55

در گاه‌شماری رسمی ایران نام این ماه از نام ماه هشتم گاه‌شماری اوستایی نو که در اوستایی اَپَم نام دارد، برگرفته شده‌است. در گاه‌شماری زرتشتی دهمین روز هرماه نیز آبان نام دارد و در آبان‌روز از آبان‌ماه، جشن آبانگان برگزار می‌شود. برخی ایزد این ماه را تیشتر و برخی این ماه را متعلق به ایزدبانو آناهیتا می‌دانند.

 رویدادها

 china

مناسبت‌ها

 • ۱ – روز آمار و برنامه ریزی
 • ۷ – روز کوروش کبیر
 • ۸ – روز نوجوان
 • ۹ – جشن هالووین [۳۱ اکتبر]
 • ۱۰ – آبان روز، جشن آبانگان
 • ۱۳ – روز دانش آموز
 • ۱۴ – روز فرهنگ عمومی
 • ۱۵ – جشن میانه پاییز
 • ۱۸ – روز ملی کیفیت
 • ۲۴ – روز کتاب و کتابخوانی
 • ۳۰ – روز جهانی فلسفه [۲۱ نوامبر]

8

مشخصات کلی متولدین ابان ماه

قوی و قدرتمند ، مصمّم و با اراده پولادین ، ورزشکار ، هوشیار ، حسّاس و خجول ، در ظاهر آرام ولی در باطن خروشان ، انتقامجوی شدید ، پر انرژی ، واقعاْ کوشا ، عاشق ماورالطبیعه ، اهل معنویّات ، عاشق مسائل مرموز ، هر کاری را به پایان می رساند ، مشکوک و کنجکاو و تودار ، مجری بسیار خوب ، پایدار و با ثبات ، محقّق ورزیده ، کاشف و دانشمند ، علاقه مند به تفتیش عقاید ، فکر سایرین را می خواند ، دارای روح قوی ، واقعاْ امیدوار ، فرمانده و سیاستمدار ، مقاوم و پر تحمّل ، فنا ناپذیر ، عدّه کمی را وارد زندگی خود می کند ، عاشق تولّد مجدّد ، دارای اهداف عالی ، بلند پرواز ، علاقه‌مند به روانکاوی و روانشناسی ، پر شور و حرارت ، پدری فداکار ، عاشق نصیحت کردن دیگران ، دارای افکار تخیّلی و ایده آل ، زیبا ، حسود ، موقع شناس ، جاه طلب ، خشن ، قابل اعتماد ، متنفّر از دروغ ، با وقار ، منطقی ، ماجراجو ، عاشق اسرار حیات و جهان ، با اعتماد به نفس ، شجاع و دلیر ، کمال گرا ، اهل معنویّات و واقعاْ قاطعانه عمل می کند .

tdpz4wuoavw7omqko8t8

مرد متولد آبان

تیز هوش، با اراده، خواستار هدفهای بزرگ، پدری دلسوز و مهربان، مواظب باشید که هرگز به مرد متولد این ماه دروغ نگوئید و احساسات او را جریحه دار نکنید و یا بر خلاف غرور مردانه او رفتار و گفتاری نداشته باشید زیرا که انتقام و عکس العمل خشمگینانه او بسیار سوزنده و خطرناک است.

abanikebashi

زن متولد آبان

طناز و زیبا، خانه دار و گرم، حسود و انتقامجو، راز دار و خود دار، موقع شناس و گاه جاه طلب، جذاب و مغرور و با اعتماد به نفس، برای متولد این ماه اندکی علاقه و یا اندکی تنفر مفهوم ندارد یا عاشق است یا دشمن و در غیر اینصورت کاملا بی تفاوت و بی اعتناست.

 

7913397-9480-l

 

توضیحات بیشتر بروز شده در آبان ۹۴

ويژگي‌ها و خصوصيات‌ كلي‌ متولدين‌ آبان‌ ماه‌:
مصمم‌، قاطع‌، با اراده‌، پر قدرت‌، محكم‌ و نيرومند
عاطفي‌، احساساتي‌، پراحساس‌ و شهودي‌
مقتدر، با نفوذ، قوي‌، جذاب‌، گيرا، پرشور و پرحرارت‌
پر شور و شوق‌ و مهيج‌

نبه‌ منفي‌ شخصيت‌ متولدين‌ آبان‌ ماه‌:
حسود، غيرتي‌، خشمگين‌ و غضب‌ آلود
وسواسي‌ و بي‌اختيار
تودار، پنهان‌ كار، مرموز، لجوج‌، يك‌ دنده‌، سرسخت‌ و خودرأي‌

متولدين‌ آبان‌ ماه‌ در تمام‌ منطقه‌ البروج‌ پر شورترين‌، مقتدرترين‌، پر حرارت‌ترين‌ وپيچيده‌ترين‌ افراد به‌ شمار مي‌آيند. حتي‌ زماني‌ كه‌ به‌ ظاهر خونسرد، آرام‌ و خويشتن‌دار مي‌رسند، درونشان‌ پر از جوش‌ و خروش‌ و انرژي‌، عاطفه‌ و احساس‌ است‌. درواقع‌ درست‌ مثل‌ آتشفشاني‌ هستند كه‌ زير آبهاي‌ آرام‌ قرار دارند و هر لحظه‌ ممكن‌است‌ كه‌ فوران‌ كنند، ولي‌ افرادي‌ كه‌ تيزهوش‌ و زيرك‌ محسوب‌ مي‌شوند، از آن‌خشونت‌ مهار شده‌، قدرت‌ بي‌حد و حصر و شخصيت‌ هيپنوتيزم‌ كننده‌ شان‌ و درعين‌ حال‌ آرامش‌ و خودداري‌ ظاهرشان‌ آگاه‌ هستند. همراهي‌ با آنها در اجتماعات‌ وگردهمايي‌هاي‌ اجتماعي‌ مرسوم‌ خوشايند است‌، چون‌ آنها در حين‌ بحث‌ و گفتگو بافكر، با ملاحظه‌، موقر، محترم‌، متين‌، خوددار و در عين‌ حال‌ با محبت‌، خوش‌ رو،خوش‌ برخورد، با نزاكت‌ و مهربان‌ هستند، گاهي‌ اوقات‌ نگاهشان‌ آن‌ چنان‌ نافذ وعميق‌ مي‌شود كه‌ اطرافيان‌ خجالتي‌ و كمرو تحت‌ تأثير قرار مي‌گيرند و احساس‌مي‌كنند كه‌ در مقابل‌ آنها بي‌دفاع‌ هستند.
dgfhm5qte2pqp8dl97uh mah-aban-motavaledin-talebini-dokhtar-pesar
آنها در ظاهر كناره‌گيري‌ از كانون‌ فعاليت‌ها و توجهات‌ را ترجيح‌ مي‌دهند ولي‌ درعين‌ حال‌ افرادي‌ كه‌ آنها را خوب‌ مي‌شناسند، متوجه‌ هوشياري‌ زيركانه‌ آنها مي‌شوندكه‌ جزيي‌ از شخصيت‌ وجوديشان‌ به‌ شمار مي‌آيد. آنها نيازمند انضباط فردي‌ هستند،چون‌ قادرند ويژگي‌ها و خصوصيت‌هاي‌ منحصر به‌ فرد خودشان‌ را شناسايي‌ كرده‌ وبه‌ همين‌ دليل‌ از افراد ديگر متمايز شوند. در حقيقت‌، آنها به‌ راحتي‌ قادرند از قدرت‌خويش‌ در جهت‌ خير و يا شر استفاده‌ كنند. آنها شديدا پيگير، مصر، سمج‌ و با اراده‌هستند، از عقيده‌ راسخي‌ برخوردارند و در عين‌ حال‌ عميقا حساس‌ هستند و به‌ آساني‌تحت‌ تأثير عواطف‌ و احساسات‌ دروني‌ خودشان‌ قرار مي‌گيرند. به‌ همين‌ دليل‌ نيز به‌راحتي‌ صدمه‌ مي‌خورند و اگر مورد توهين‌ يا بي‌حرمتي‌ قرار بگيرند، به‌ سرعت‌برانگيخته‌ شده‌ و خشم‌ و عصبانيت‌ بي‌امان‌ و خطرناك‌ خود را بروز مي‌دهند.گهگاهي‌ آن‌ چنان‌ رك‌ گو مي‌شوند كه‌ تا آخر عمر دشمناني‌ خطرناك‌ براي‌ خودشان‌مي‌تراشند، چون‌ بيش‌ از حد دقيق‌، موشكاف‌ و عيب‌ جو هستند و اگر از كسي‌خوششان‌ نيايد، تظاهر به‌ دوست‌ داشتن‌ را امري‌ شديدا دشوار تلقي‌ مي‌كنند.

آنها قادرند انرژي‌ فراوان‌ خودشان‌ را به‌ طور سازنده‌اي‌ مهار كنند و اعتماد به‌ نفس‌خودشان‌ را با زيركي‌ و بلند پروازي‌شان‌ را با بلند همتي‌ و علو طبع‌ تعديل‌ نمايند، به‌شرط آن‌ كه‌ طرف‌ مقابل‌ را دوست‌ داشته‌ باشند. در محل‌ كار با همكارانشان‌ تنها به‌عنوان‌ رهبر رابطه‌ برقرار مي‌كنند و نسبت‌ به‌ افرادي‌ كه‌ به‌ آنها بي‌علاقه‌ هستند، شديدابي‌رحم‌، سنگدل‌ و بي‌پرده‌ مي‌شوند. آنها به‌ شدت‌ متوقع‌، بي‌گذشت‌ و پرتوقع‌ هستند ونمي‌توانند به‌ راحتي‌ از اشتباهات‌ و نقطه‌ ضعف‌هاي‌ ديگران‌ چشم‌ پوشي‌ نمايند،شايد به‌ اين‌ دليل‌ است‌ كه‌ از وجود نقطه‌ ضعف‌ها و بدي‌هاي‌ خودشان‌ غافل‌ هستند ونفرت‌ و بيزاري‌ خويش‌ را به‌ طرز نامعقولي‌ در قالب‌ خشم‌ و عصبانيت‌ نشان‌ مي‌دهند.اگرچه‌ آنها مي‌توانند دوستاني‌ خارق‌ العاده‌ باشند به‌ شرط آن‌ كه‌ دوستانشان‌ احترام‌،آبرو، شرف‌ و حرمت‌ آنها را كه‌ نسبت‌ به‌ آنها بيش‌ از حد حساس‌ هستند، مورد ترديدقرار نداده‌ و زير سؤال‌ نبرند. آنها زماني‌ كه‌ احساس‌ كنند دوستانشان‌ به‌ حالشان‌ مفيدنيستند، به‌ راحتي‌ آنها را كنار مي‌گذارند، ولي‌ خودشان‌ به‌ اين‌ خصيصه‌ منفي‌ خوب‌آگاهند و بيشتر اوقات‌ با اين‌ تمايل‌ مي‌جنگند.

آنها به‌ كمك‌ قدرت‌هاي‌ معقولشان‌ كه‌ با تخيل‌ و الهام‌ و شهود همراه‌ هستند و بابهره‌گيري‌ از استعداد، ذوق‌، قريحه‌، بينش‌ دقيق‌ و تحليل‌ گرانه‌شان‌، به‌ علاوه‌ شانس‌خوبشان‌ از علم‌ و آگاهي‌ برخوردارند. در واقع‌ آنها به‌ نسبت‌ متولدين‌ ماههاي‌ ديگر ازشانس‌ بيشتري‌ براي‌ نابغه‌ شدن‌ برخوردارند، ولي‌ متأسفانه‌ گهگاهي‌ به‌ افراط و تفريطپرداخته‌، بر عليه‌ تمام‌ رسوم‌ به‌ شورش‌ برخاسته‌، به‌ سمت‌ اغراق‌ و گزافه‌گويي‌ سوق‌يافته‌ و از بدي‌ها و عيوب‌ خود غافل‌ مي‌شوند. عصبانيت‌ ترس‌ آور، بي‌رحمي‌ وخشونت‌ آزار گرانه‌ و ستيزه‌ جويانه‌، خودپسندي‌ و نخوت‌ شديد، حسادت‌ بيمارگون‌و ناپايداري‌ و بي‌ثباتي‌ شديد خلق‌ و خو همگي‌ برخي‌ از عادات‌ بد آنها به‌ شمارمي‌آيند. آن‌ دسته‌ از متولدين‌ آبان‌ ماه‌ كه‌ به‌ مسامحه‌ گري‌ و تعلل‌ دست‌ مي‌زنند، تبديل‌به‌ افرادي‌ تنبل‌، خودخواه‌، لذت‌ جو و لوس‌ مي‌شوند كه‌ مدام‌ خواهان‌ شنيدن‌ تملق‌ وتمجيد از جانب‌ دوستانشان‌ هستند.

از آنجايي‌ كه‌ آنها كاملا با استعداد و خوش‌ ذوق‌ هستند، مي‌توانند در بسياري‌ ازحرفه‌ها و مشاغل‌ موفقيت‌ كسب‌ نمايند.

ماه آبان (عقرب)

از آنجايي‌ كه‌ در كار بسيار جدي‌، مستقل‌ و خويشتن‌ دار هستند مي‌توانند جراح‌،دانشمند، قهرمان‌ و سربازاني‌ متهور و دلاور باشند. در كل‌ هر حرفه‌اي‌ كه‌ لازمه‌اش‌تحقيق‌، بررسي‌، پژوهش‌ و سر و كله‌ زدن‌ با واقعيات‌ است‌ و در آن‌ سري‌ نهفته‌ باشد،برايشان‌ جالب‌ و خوشايند است‌، همچنين‌ مي‌توانند سخنوران‌، ناطقان‌ و استاداني‌مجاب‌ گر و متقاعد كننده‌ باشند و به‌ عنوان‌ ديپلمات‌ يا مبلغ‌ مذهبي‌ و عرفاني‌ موفقيت‌كسب‌ نمايند و خودي‌ نشان‌ دهند.

متولدين‌ آبان‌ ماه‌ در عشق‌ و عاشقي‌ بسيار احساساتي‌، عاطفي‌ و فعال‌ هستند. ارتباطعاشقانه‌ به‌ نظر آنها امري‌ مقدس‌ است‌ و از بعد معنوي‌ به‌ آن‌ مي‌نگرند. زماني‌ كه‌ عاشق‌مي‌شوند، در خلسه‌ فرو رفته‌ و از خود بي‌خود مي‌شوند و فرديت‌ خويش‌ را از يادمي‌برند و ازدواج‌ به‌ نظر آنها يك‌ پيوند روحي‌ و رواني‌ به‌ شمار مي‌آيد. به‌ همين‌ دليل‌نيز گهگاهي‌ در امر عشق‌ و عاشقي‌ آن‌ چنان‌ به‌ افراط مي‌روند كه‌ لقب‌ «عشاق‌ بخت‌برگشته‌ و بد فرجام‌» را به‌ خود اختصاص‌ مي‌دهند.

بيماري‌ها و مشكلات‌ احتمالي‌ متولدين‌ آبان‌ ماه‌:
صورت‌ فلكي‌ عقرب‌ بر لگن‌ خاصره‌ و اندام‌هاي‌ ادراري‌ حكمراني‌ مي‌كند ودر نتيجه‌ متولدين‌ آبان‌ ماه‌ مستعد ابتلا به‌ بيماري‌هاي‌ كبد و كليه‌، سنگ‌ مثانه‌ و ديگربيماريهاي‌ مقاربتي‌ هستند. همچنين‌ ممكن‌ است‌ دچار دمل‌، آبسه‌، كورك‌، جوش‌،بيماري‌ كفگيرك‌، فيستول‌، بواسير، فتق‌ و زخم‌هاي‌ پوستي‌ شوند.

علاقمنديها: صداقت‌ و حقيقت‌، عوامل‌ پنهان‌ و اسرارآميز، درگير بودن‌ در كار،كارهاي‌ معنادار و عميق‌، مجاب‌ گري‌ و برخورداري‌ از قدرت‌ قانع‌ كنندگي‌.

بيزاريها: بسنده‌ كردن‌ به‌ اطلاعات‌ سطحي‌ و كم‌ مايه‌، سودجويي‌ و منفعت‌طلبي‌،مشاغل‌ و كارهاي‌ موهن‌ و سبك‌، ارتباطات‌ و روابط سطحي‌ و كم‌ مايه‌، تملق‌، چرب‌زباني‌، چاخان‌ گويي‌، گزافه‌گويي‌، اغراق‌ و چاپلوسي‌.

مشكلات‌ احتمالي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ سر راهشان‌ به‌ وجود بيايد و شيوه‌صحيح‌ برخورد با آنها:
هر كسي‌ ويژگي‌ها و خصوصيات‌ منحصر به‌ فردي‌ دارد و زماني‌ كه‌ اين‌ خصلت‌هاسركوب‌ و يا فرو خورده‌ شوند، يا برآورده‌ نشوند، باعث‌ بروز مشكلاتي‌ مي‌شوند.توصيه‌ ما اين‌ است‌ كه‌ توصيه‌ها و راهكارهاي‌ ما را به‌ كار ببنديد و از مواجهه‌ با نتايج‌عالي‌ آن‌ شگفت‌ زده‌ شويد:
مشكل‌: گهگاهي‌ از عقده‌ حقارت‌ و خود كم‌ بيني‌ رنج‌ مي‌بريد و از خودتان‌ بدتان‌مي‌آيد، در عين‌ حال‌ اصلا مايل‌ نيستيد كه‌ از ديگران‌ كمك‌ بگيريد.
راه‌ حل‌: بايد به‌ خودتان‌ بقبولانيد كه‌ نه‌ تنها ديگران‌ بلكه‌ خودتان‌ نيز داراي‌عيوب‌ و نقطه‌ ضعف‌ هايي‌ هستيد، سپس‌ سعي‌ كنيد تا حتي‌ الامكان‌ نسبت‌ به‌ آنهابي‌اعتنا باشيد، بعد متوجه‌ خواهيد شد كه‌ آنها به‌ تدريج‌ كمتر و كمتر مي‌شوند.خودماني‌ رفتار كنيد و منعطف‌ باشيد تا به‌ راحتي‌ بتوانيد در حين‌ مواجهه‌ با مشكلات‌از ديگران‌ كمك‌ بگيريد.
مشكل‌: با اين‌ كه‌ راه‌ درست‌ را در زندگي‌تان‌ يافته‌ايد و نظر موافق‌ همه‌ را جلب‌كرده‌ايد، با اين‌ حال‌ هنوز هم‌ از نتايج‌ حاصله‌ راضي‌ نيستيد و احساس‌ رضايت‌نمي‌كنيد.
راه‌ حل‌: بايد حتي‌ الامكان‌ ظاهربيني‌ را كنار گذاشته‌ و به‌ عمق‌ هر چيز بنگريد،بعد به‌ نقطه‌اي‌ مي‌رسيد كه‌ متوجه‌ مي‌شويد دقيقا خواسته‌ تان‌ چه‌ بوده‌ است‌. پس‌ابتدا جوانب‌ امر را بررسي‌ كرده‌ و به‌ درون‌ برويد.
مشكل‌: در ارتباطگيري‌ با مشكل‌ مواجه‌ مي‌شويد، با همسرتان‌ مشكل‌ پيدامي‌كنيد و در نهايت‌ با دوستتان‌ قطع‌ رابطه‌ مي‌نماييد.
راه‌ حل‌: نبايد به‌ دنبال‌ يافتن‌ نقطه‌ ضعف‌ و عيب‌ و ايراد در دوستان‌ و اطرافيانتان‌باشيد، با آنها رفتاري‌ تحقيرآميز نداشته‌ باشيد و از در پيش‌ گرفتن‌ رفتار خشك‌،انعطاف‌ناپذير، مقرراتي‌ و جدي‌ جدا خودداري‌ نماييد و از مقاومت‌ خود بكاهيد.
مشكل‌: هم‌ سن‌ و سالها و هم‌ ترازانتان‌ در جمع‌ از شما دوري‌ مي‌گزينند و يا زماني‌كه‌ به‌ آنها نزديك‌ مي‌شود، متفرق‌ و پراكنده‌ مي‌شوند.
راه‌ حل‌: هر زمان‌ كه‌ احساس‌ كنيد شخصيت‌تان‌ لگد مال‌ شده‌ و يا مورد اذيت‌قرار گرفته‌ايد، آن‌ را در صحبت‌ هايتان‌ ابراز مي‌كنيد و اين‌ صراحت‌ لهجه‌ شما باعث‌مي‌شود كه‌ اطرافيان‌ از شما رويگردان‌ شوند، پس‌ بهتر است‌ سعي‌ كنيد كه‌ تغييري‌ دررفتارتان‌ بدهيد و مراقب‌ حرف‌ زدنتان‌ باشيد.

سياره‌ حاكم‌ بر شما «پلوتون‌» است‌.
فاصله‌ متوسط پلوتون‌ از خورشيد۳۹/۴
دور گردش‌ نجومي‌ از كانون‌ (بر حسب‌ سال‌)۲۴۷/۶۸
شعاع‌ استوايي‌ (برحسب‌ كيلومتر)۱/۱۴۰
مدت‌ دوران‌ (گردش‌) جرم‌ (بر حسب‌ روز)۶/۴
انحناء خط استوا نسبت‌ به‌ كانون‌ (بر حسب‌ درجه‌)۹۶
تعداد ماهواره‌هاي‌ مشاهده‌ شده‌۱

حقايق‌ جالب‌ و شگفت‌انگيز ديگري‌ راجع‌ به‌ ماه‌ تولد شما (آبان‌):
عقرب‌ موجودي‌ گزنده‌، كينه‌ توز و زهردار است‌ و شب‌ها در مناطق‌ و نواحي‌ مرطوب‌به‌ دور از نور در جاهايي‌ يافت‌ مي‌شود كه‌ منابع‌ غذايي‌ مثل‌ سوسك‌، جيرجيرك‌، بيد،شب‌ پره‌ و حشراتي‌ از اين‌ دست‌ زيادند.

رنگ‌ محبوب‌ و خوش‌ يمن‌ متولدين‌ آبان‌ ماه‌ «قرمز تيره‌ و آلبالويي‌» است‌.

نام‌ افراد مشهوري‌ كه‌ در ماه‌ آبان‌ متولد شده‌اند:
ماري‌ آنتوانت‌
ماري‌ كوري‌
مارتين‌ لوتر
تئودور روزولت‌
چارلز، پرنس‌ ولز
بيل‌ گيتز

(Visited 1,435 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

ح . ایمانی

Leave a Comment