اجتماعی اخبار بین المللی جامعه شناسی چهره های مرد سیاسی علوم سیاسی

محمد حسنین هیکل (۷ عکس )

توسط 14p.ir

محمد حسنین هیکل در روستای باسوس واقع در استان قلیوبیه مصر، روزنامه‌نگار نامدار مصری است که به مدت ۱۷ سال سردبیر روزنامه الاهرام مصر بود.

محمد حسنين هيكل

آقای هیکل مدتی سردبیر روزنامه الاهرام بود که ایدئولوژی ناسیونالسیم عربی ارایه شده از سوی جمال عبدالناصر، رئیس جمهور و رهبر سابق ملی‌گرای مصر در دهه ۶۰ میلادی را منتشر می‌کرد. او مدتی نیز وزیر اطلاع‌رسانی مصر و برای مدت کوتاهی وزیر امور خارجه این کشور بود. آقای هیکل برای برای سال‌ها یکی از مهمترین و بانفوذترین مورخین و مفسرین امور مصر و جهان عرب به ویژه در خصوص دوران پر از تحولات ناصر بود.

17-02-16-153160793

سال ۱۹۷۰، هنگام مرگ عبدالناصر رئیس جمهور سابق مصر، مشاور او محمدحسنین هیکل بر بالینش حاضر بود. همچنین گفته می‌شود هیکل از افراد مذاکره کننده با ایران برای آزادسازی گروگانهای آمریکایی نیز بوده است.هیکل ۲۳ سپتامبر ۱۹۲۳ در مصر زاده شد و روز چهارشنبه ۱۷ فوریه ۲۰۱۶ به صورت رسمی اعلام شد که این نویسنده برجسته عرب، پس از مدت‌ها درگیری با بیماری در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

1996495

هیکل و ایران
هیکل برای سالهای متمادی در ایران حضور داشت و گزارش‌های وی از نهضت ملی شدن صنعت نفت در ایران، مصر را تکان داد و منجر به دستور جمال عبدالناصر برای ملی شدن کانال سویز شد.

این نویسنده مصری تا حدودی ایران شناس نیز هست او دربارهٔ مالکیت سه جزیره گفت: اختلاف بین امارات متحده عربی و ایران بر سر مالکیت این جزایر ایرانی در واقع اختلاف نظر ساختگی و واهی اماراتی‌ها به شمار می‌آید، و اختلافی که اماراتی‌ها در این باره مدعی آن هستند در واقع اختلاف با انگیزه‌های کاملاً سیاسی است.

81960919-70516929

وی گفت: ملک فیصل پادشاه سعودی فقید عربستان در آن زمان رهبری مذاکرات کشورهای عربی با ایران را در این باره برعهده گرفته بود، در آن زمان کشورهای عربی خواستار آن شدند تا بحرین که در آن زمان ۷۰ درصد جمعیتش را شیعیان تشکیل می‌دادند، به یک کشور عربی تبدیل شود و در مقابل این سه جزیره را که اکنون امارات متحده عربی مدعی مالکیت آن است به ایران واگذار شود.

IMAGE634433906593265130

این نویسنده سرشناس عربی افزود: حاکمان عرب در آن تاریخ به دنبال مقابله با توازن شیعی و عربی بودند و هرگز به فکر مالکیت جزایر سه‌گانه تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی نبودند.

محمد حسنين هيكل

04 Apr 2007, CAIRO, Egypt --- epa00975875 Egyptian journalist Mohamed Hassanein Heikal seen during his TV show inside the Aljazeera channel's studio, in Cairo. Heikal was for many years the editor-in-chief of the Cairo newspaper Al-Ahram and has been a respected commentator on Middle East affairs for more than 50 years. In 1983, he started working for Aljazeera Channel. Haikal generally discusses information he acquired during his years as a journalist, historian, and a player in the political arena in Egypt's modern history. --- Image by © KHALED EL-FIQI/epa/Corbis

 

(Visited 171 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment