Blog

مذاکره ظریف و کری آغاز شد

by اخبار, سیاسی in مارس 16, 2015
20661_550
مذاکرات وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور هیات‌های مذاکره‌کننده دو طرف در لوزان سوئیس آغاز شد.

دیپلمات‌های ایران و آمریکا از روز یکشنبه بار دیگر برای رسیدن به تفاهم سیاسی و حل اختلافات سیاسی و فنی باقیمانده در شهر لوزان سوئیس گرد آمدند.

در مذاکرات امروز علی‌اکبر صالحی و معاونان ظریف و نیز حسین فریدون، دستیار ویژه رئیس‌جمهور حضور دارند.

وندی شرمن معاون کری و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نیز در این مذاکرات خضور دارند.

قرار است در ادامه مذاکرات محمد جواد ظریف بعد از ظهر روز دوشنبه برای دیدار با همتایان اروپایی‌اش در گروه 1+5 به میزبانی فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به بروکسل برود.

 

John Kerry, Javad Zarif, Catherine Ashton

 

بر اساس پیش بینی‌ها به نظر می‌آید دو طرف تلاش دارند تا در این دوره از مذاکرات در حالی که با پایان ماه مارس( 10 فروردین ) حدود 2 هفته باقی است شرایط را برای رسیدن به تفاهم سیاسی و آغاز تدوین متن توافق جامع فراهم کنند. با این حال همچنان اختلافات فنی و سیاسی میان دو طرف به طور کامل حل نشده است. از طرفی به نظر می‌آید سه کشور اروپایی به ویژه فرانسه، به روال گذشته کارشکنی‌هایی را در مسیر مذاکرات صورت می‌دهند که ممکن است رسیدن به تفاهم در این دور از مذاکرات را در هاله‌ای از ابهام ببرند.

 

139207050859403431252423

سید عباس عراقچی اخیرا در گفت‌وگویی اعلام کرده است که 11 فروردین یعنی بعد از پایان ماه مارس می‌توانیم اعلام کنیم که به توافق جامع دست پیدا می‌کنیم یا خیر. از طرفی جان کری اخیرا گفته است که مذاکرات این هفته در لوزان از حساسیت بالایی برخوردار است.

 اخبار سیاسی  –  ایسنا

Leave a Reply