مشکلات سو تغذیه

by بهداشت و سلامتی, پزشکی, دسته‌بندی نشده in نوامبر 9, 2016

مشکلات ناشی از سوء تغذیه

سوء تغذیه یک مسئله ی جدی در سلامتی فرد است. با دانستن علائم آن می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

 

تغذیه ی مناسب در سلامت عمومی بدن بسیار حیاتی و ضروری است. حتا بسیاری از بزرگسالان هم در خطر تغذیه ی ناکافی و نامناسب هستند. دانستن علت ها وعلائم مشکلات تغذیه ای به شما در پیشگیری از آن و داشتن یک رژیم مناسب غذایی در زندگی کمک خواهد کرد.

سوء تغذیه چگونه آغاز می شود؟ علل سوء تغذیه ممکن است بسیار واضح باشد؛ خوردن بسیار کم غذا و یا رژیم غذایی فاقد مواد مغذی و ضروری برای بدن. اما در واقع، سوء تغذیه به دلیل ترکیبی از مسائل فیزیکی، اجتماعی و روانشناسی در فرد رخ می دهد. به عنوان مثال:

نگرانی های بهداشت سلامت. بزرگسالان معمولن دچار مشکلات سلامتی مانند، مشکلات روانی و یا بیماری های دهان و دندان هستند؛ که هر کدام از این ها می تواند منجر به کاهش اشتها شود. عوامل موثر دیگر ممکن است بیماری های مزمن و مصرف طولانی مدت دارو، مشکل در بلعیدن غذا، کاهش در حس چشایی یا بویایی باشد.

A nurse holds a malnourished child at a hospital in Yemen's capital Sanaa July 28, 2015. REUTERS/Khaled Abdullah

A nurse holds a malnourished child at a hospital in Yemen’s capital Sanaa July 28, 2015. REUTERS/Khaled Abdullah

رژیم های غذایی محدود. محدودیت در مصرف نمک، چربی، پروتئین و یا شکر ممکن است بتواند بسیاری از شرایط پزشکی را مدیریت کند اما گاهی به تغذیه ی نامناسب هم ربط پیدا می کند.

درامد محدود. برخی افراد که توانایی خرید برخی از مواد غذایی ضروری را ندارند.

کاهش روابط اجتماعی. افرادی که تنهایی غذا می خورند، ممکن است مانند گذشته از این کار لذت نبرند و به تدریج انگیزه شان را برای پخت و پز و غذا خوردن از دست بدهند.

افسردگی و مصرف الکل هم از دیگر دلایل ابتلا به سوء تغذیه هستند.

بیماری سو تغذیه

Leave a Reply