موس (گوزن) – دانشنامه تصویری برتر

موس (گوزن)

by زیست‌شناسی, علوم پایه in فوریه 24, 2015

5154

گوزن شمالی، موس یا گوزن اوراسیایی بزرگ‌ترین نوع گوزن از لحاظ هیکل است، موس‌ها شاخ‌هایشان با بدنشان تناسب دارد. وزن آنها تا ۴۰۰ کیلوگرم و وزن شاخ‌هایشان به ۲۳ تا ۲۷ کیلوگرم می‌رسد.

نام اصلی این نوع گوزن ها که موس است٬ از زبان هندی گرفته شده که به معنای خورنده شاخ ها می باشد. این نام ایده آلترین نام برای این گوزن است٬ زیرا موس ها دارای شاخ هایی با حجم زیاد و همچنین منحصر بفرد در میان جانوران هستند. طول شاخ یک موس به ۲ متر می رسد و وزن آنها نیز بین ۲۳ تا ۲۷ کیلو گرم هستند. وزن بدن موس ها به ۵۰۰ کیلو گرم می رسد.
موس ها با وجود شاخ های بزرگ٬ قادرند تا ۳۰ کیلومتر در ساعت بدوند٬ موس ها همچنین شناگران قابلی هستند. آنها می توانند تا عمق ۵ متری آب شنا کنند و از گیاهان دریایی کف رودخانه ها تغذیه کنند. غذای اصلی موس ها شاخ و برگ درختانی همچون توس٬ صنوبرر٬ بید سبدی٬ بید مجنون٬ شاه درخت حنا و انواع افرا می باشند.
قدرت بینایی موس ها محدود ولی قدرت شنوایی آنها بسیار قوی است. با جستجو در وب٬ تا حدودی به این نتیجه رسیدم که موس ها  فقط رنگ سیاه و سفید را تشخیص می دهند و می توان آنها را جزء حیوانات کور رنگ دسته بندی کرد.

 

گالری تصاویر

1255 2840 Hunt_ON_2_Moose_01 Image54996-4 Moose  8364 8363 5154 IMG03022812Moose_superior

Leave a Reply