میلوراد ماژیچ – دانشنامه تصویری برتر

میلوراد ماژیچ

by چهره های مرد, فرهنگ و هنر, ورزش in دسامبر 1, 2014

میلوراد ماژیچ (به صربی: Милорад Мажић) (به انگلیسی: Milorad Mažić) (زاده ۲۳ مارس ۱۹۷۳ – ورباس) داور فوتبال اهل کشور صربستان است.

وی در سال ۲۰۰۹ وارد لیست بین‌المللی فیفا شده است و سابقه قضاوت در جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال را دارد وی یکی از داوران جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ نیز می‌باشد.

بازی تیم ملی آلمان و پرتغال

در جام‌جهانی ۲۰۱۴ پس از اخراج پپه بازیکن تیم ملی پرتغال توسط این داور، در بازی تیم پرتغال در برابر تیم ملی آلمان، پائولو بنتو سرمربی تیم‌پرتغال اعلام‌داشت که داور در دو صحنه سرنوشت آن بازی را عوض کرده‌است و گفت این داور، در بازی‌ها داوری بی‌طرف نیست.

 

672-13608 Brazil Soccer WCup Germany Portugal Milorad-Mažić-biographya-com-1 Milorad-Mažić-biographya-com-2 Milorad-Mažić-biographya-com-4 Milorad-Mažić-biographya-com-5

بازی تیم ملی آرژانتین و ایران

ماژیچ بازی ایران و آرژانتین از مرحلهٔ گروهی جام جهانی ۲۰۱۴ را نیز قضاوت کرد. تعدادی از کارشناسان و کارلوس کیروش، سرمربی تیم ملی ایران، داوری او در این بازی را مورد انتقاد قرار دادند. بحث‌برانگیزترین تصمیم داور صربستانی در دقیقه ۵۴ بود؛ در جایی که صحنه مشکوک به خطای مدافع آرژانتین برروی اشکان دژاگه در محوطه جریمه، که منجر به یک پنالتی می‌شد، را خطا اعلام نکرد. به گفتهٔ کیروش این تصمیم سرنوشت بازی را تغییر داد.

فدراسیون فوتبال ایران اعتراض خود نسبت به داوری ناصحیح ماژیچ را کتباً به فیفا اعلام کرده است.

نظرات کارشناسات در مورد نحوهٔ داوری وی

کارشناس داوری فوتبال ایران هوشنگ نصیرزاده دربارهٔ داوری میلوراد مازیچ در بازی ایران در برابر تیم ملی فوتبال کشور آرژانتین اظهار داشت: “از ابتدا که مازیچ را برای داوری بازی ایران مقابل آرژانتین انتخاب کردند، به خاطر نمایش ضعیفش در دیدار آلمان مقابل پرتغال به انتخابش خوش‌بین نبودم.” وی افزود:

“در دقیقه ۳۵ بازی نیز وقتی سرخیو آگرو پرچم کرنر را از جا در آورد باید به او کارت زرد نشان می‌داد اما این کار را نکرد و خودش رفت و پرچم کرنر را در جایش قرار داد.”

وی از جمله کارشناسانی‌ست که معتقد است داور بازی باید یک ضربه پنالتی به سود ایرانی‌ها اعلام می‌کرد.

بازی تیم ملی سوئیس و هندوراس

برخی سایت‌های ایرانی در خبری اعلام داشتند که مازیچ بدلیل اشتباهات فاحش از ادامه قضاوت در جام جهانی برزیل محروم شده‌است، خبر مربوط به حکم فیفا علیه داور صربستانی دیدار ایران و آرژانتین در برخی رسانه‌های ایرانی منتشر شده و متن آن تداعی کننده این بود که داور میلوراد ماژیچ در پی شکایت از او به فیفا با حکم محرومیت مواجه شده است. اما این در حالی است که فیفا تا پایان مرحله گروهی تغییری در جدول داوران خود ایجاد نمی‌کند و نام میلوراد مازیچِ صربستانی، همچنان در “وب سایت رسمی فیفا” وجود دارد و به عنوان داور چهارم در بازی بین تیم‌های سوئیس و هندوراس نیز طبق جدول داوران حضور خواهد داشت، و به‌علاوه این‌همه درحالیست که میلوراد ماژیچ، داور درجه دومی‌است که به صورت خود به خود نیز در مراحل حساس حذفی شانس زیادی برای قضاوت نداشته و ندارد

Leave a Reply