زیست‌شناسی علوم پایه

نیلوفر آبی

niloofare abi-14p.ir2

نیلوفر آبیان نام یک تیره از گیاهان است. بیشتر گونه‌های آن دارای برگ‌های دایره‌وار، موم‌اندود و شناور در سطح آب بوده که دمبرگ‌های بلندی دارند. این دمبرگ‌ها دنباله ساقه‌های ضخیم و درشت این گیاه است که درون گِل کف آبگیرها یا دریاچه‌ها می‌خزد. گُل‌های خوش‌نمای این گیاه که روی سطح آب یا کمی بالاتر از آن می‌روید در امتداد ساقه‌های بلند زیرزمینی آن قرار دارد.

flower_wallpapersniloofare abi-14p.ir

تیره نیلوفرآبیان (Nymphaeaceae) تیره‌ای از نیلوفرسانان آبزی (Nymphaeales) با حدود سه سرده و ۷۵ گونه است. نیلوفرآبیان ریشۀ مستقر در بسترهای آبی با برگ و گلهای شناور بر سطح آب دارند که برگ برخی از آنها تقریباً گرد با قاعدۀ فرورفته است و برگ برخی دیگر درشت و گرد و کاملاً پیوسته است.

xkxt1w086gq4t54s4vdm

نیلوفر آبی یا نیلوفر آبی مصری (به انگلیسی: Egyptian lotus) (نام علمی: Nymphaea) نام یک سرده از تیرهٔ نیلوفرآبیان است. نام دیگر این گل واتر لیلی (به انگلیسی: Water Lily) است اما برخلاف نامش به تیره سوسن تعلق ندارد.

نیلوفر آبی مصری گل ملی کشور مصر است.

lotus

در یکی از افسانه‌های سرخ‌پوستان در مورد ریشه پیدایش این گیاه، نیلوفر آبی ستاره‌ای تصویر شده که از آسمان می‌افتد و هنگام برخورد با سطح آب به گلی تبدیل می‌شود. پلینیوس نویسنده رومی در دانشنامه تاریخ طبیعی خود، نیلوفرهای آبی را پادزهری برای شربت عشق جادویی دانسته است.

نیلوفر در اسطوره‌ها

lebas-6

در ایران نیلوفر٬ نماد ایزدبانو آناهیتا بوده‌است. در اساطیر یونان٬ ایزدبانو آفرودیت و در اسطوره‌های هند٬ ایزدبانو لاکشمی با این گل پیوند دارند. در برخی روایت‌های اسطوره‌ای٬ میترا در میان گل نیلوفر زاده می‌شود.

نیلوفر در نقش‌ها و نمادهای کهن

4icq9gg

گل نیلوفر در تخت جمشید و در نقش برجسته‌های آن حک شده‌است. در حجاری‌های طاق بستان کرمانشاه هم گل نیلوفر مربوط به زمان ساسانیان دیده می‌شود.

(Visited 866 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

ح . ایمانی

نظر

Leave a Comment