پیوند قرنیه

by پزشکی in اکتبر 12, 2016

پیوند قرنیه
پیوند قرنیه یا در اصلاح پزشکی کراتوپلاستی یا یک عمل جراحی است که در آن قرنیه آسیب دیده بیمار با یک قرنیه اهدایی دیگر بجای یک بخش یا کل قرنیه جایگزین می‌شود. قرنیه پیوندی از یک فرد درگذشته برداشته می شود که هیچ گونه بیماری شناخته شده یا شاخص‌های دیگری که موجب پس زدن پیوند توسط فرد گیرنده و به خطر انداختن سلامتی وی می‌شود نداشته باشد. قرنیه بخش شفاف جلوی چشم است که اجازه ورود نور به داخل چشم را می‌دهد. این جراحی توسط پزشک متخصص و اغلب به صورت سرپایی و بدون بستری انجام می‌گیرد.

همه چیز درباره پیوند قرنیه

همه چیز درباره پیوند قرنیه

موارد مصرف برای پیوند قرنیه شامل موارد زیر است:
چشمی: جایگزین کردن قرنیه شفاف با قرنیه کدر و مات بیمار که ممکن است بر اثر بیماری‌های چون قوز قرنیه، دژنراسیون قرنیه و دلایلی دیگر مانند التهاب و زخمی شدن و کدورت قرنیه بوجود آمده باشند.
ترمیمی: برای حفظ آناتومی قرنیه و یکپارچگی آن در بیماران مبتلا به نازک شدن قرنیه و یا برای بازسازی آناتومی چشم، به عنوان مثال بعد از سوراخ شدن قرنیه.

jarahi-peyvand-gharniye-jarahi-cheshm
درمان: برای برداشتن قرنیه ملتهب که به درمان با آنتی بیوتیک و یا داروهای ضدویروس پاسخ نداده است.
زیبایی: برای برداشتن و بهبود ظاهر بیمارانی که دارای قرنیه زخمی هستند که زخم رنگ مات یا سفید به قرنیه آنها داده شده است.

refractive-surgery-772x346-jarahi-peyvand-gharniye-jarahi-cheshm

کسانی که توانایی اهدای قرنیه خود را ندارند:

مرگ با دلیل نامعلوم
بیماری کروتزوفلد-جاکوب
ایدز
هپاتیت
عفونت‌های سیستماتیک
ریتینوبلاستوما
تومورهای بدخیم سگمان قدامی
اسکار قرنیه
سابقه جراحی قبلی
بیماری که خود تحت جراحی قرنیه قرار گرفته است.

jarahi-peyvand-gharniye-jarahi-cheshm

در پیوند قرنیه از دو نوع گرفت استفاده می‌شود:

گرفت تمام ضخامت (Full-thickness graft):
رایج ترین نوع گرافت در این عمل جراحی می‌باشد که در آن از تمام ضخامت قرنیه برای پیوند استفاده می‌شود. به این نوع پیوند کراتوپلاستی نفوذی (Penetrating keratopalsty) یا به اختصار Pk نیز گفته می‌شود.

گرافت با ضخامت ناکامل (Partial-thickness or Lamellar graft):
در این نوع پیوند فقط از لایه‌های فوقانی قرنیه جهت یوند استفاده می‌شود. به این نوع از پیوند کراتوپلاستی لایه‌ای (Lamellar keratoplasty) یا به اختصار LK گفته می‌شود.

jarahi-peyvand-gharniye-jarahi-cheshm-amal

مراحل عمل پیوند قرنیه
محل اتصال عضلات رکتوس تحتانی و فوقانی به چشم بخیه‌های تراکشن از جنس نخ سیلک زده می‌شود و توسط موسکیتو به شانها ثابت می‌شود. در کراتوپلاستی نفوذی، قسمت مرکزی قرنیه توسط وسیله‌ای به نام ترفین برش داده می‌شود و از قیچی کاتزین یا الماسی برای خارج کردن قطعه بریده شده کمک گرفته می‌شود. سپس گرفت توسط نخ بخیه نایلون ۱۰٫۰ و یا ۱۱٫۰ در جای قرنیه حذف شده ثابت می‌شود. این بخیه‌ها باید چیزی در حدود ۱۲ تا ۱۸ماه بر روی چشم بیمار باقی بماند. در انتهای عمل از قطره آنتی بیوتیک برای ضدعفونی کردن چشم نیز بهره برده می‌شود و سپس چشم پانسمان می‌شود.

جراحی چشم

Leave a Reply