اخبار سیاسی

واکنش دولت‌های مختلف جهان به تفاهم هسته‌ای ایران و ۱+۵

توسط 14p.ir

vakoneshah-tavafogh-hastei

از روز گذشته تاکنون، واکنش رژیم اسرائیل به تفاهم هسته‌ای ایران و خشم مقامات تل آویو از این موضوع، در شمار زیادی از مطبوعات و رسانه‌ها بازتاب داشته است.

روزنامه «گالف تودی» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می‌نویسد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، روز جمعه کابینه امنیتی این رژیم را برای بحث درباره موضوع هسته‌ای ایران تشکیل داده و پیش از آن نیز در جریان گفت‌و‌گوی تلفنی با رئیس جمهور آمریکا، اظهار داشت‌ به شدت با تفاهم حاصل شده میان ایران و ۱+ ۵ مخالف است. نتانیاهو همچنین مدعی شده این تفاهم، ضمن به خطر انداختن موجودیت رژیم اسرائیل، دست ایران را برای آنچه وی اعمال خشونت و ترور در منطقه خوانده، باز‌تر می‌کند.

این در حالی است که از زمان اعلام دستیابی ایران و ۱+ ۵ به تفاهم هسته‌ای، شمار زیادی از مقامات کشورهای از آن استقبال کرده‌اند؛ برای نمونه، خبرگزاری کویت موضع وزیر خارجه ترکیه را نسبت به این موضوع مورد توجه قرار داده که این تفاهم را یک «گام خوب» توصیف کرده است.

مولود چاووش اوغلو اظهار داشته: ترکیه از اینکه مذاکرات میان ایران و گروه ۱+ ۵ به یک تفاهم سیاسی منجر شده، خرسند است.

محمت سیمسک، وزیر اقتصاد ترکیه نیز گفته: چهارچوب توافق به دست آمده میان ایران و ۱+ ۵، نخستین گام به سوی برداشته شدن تحریم‌های ایران بوده ‌و نسبت به توسعه روابط تجاری کشورش با ایران ابراز امیدواری کرده است.

وزارت خارجه مصر نیز با انتشار بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرده که چهارچوب توافق به دست آمده در موضوع هسته‌ای ایران، گامی به سوی برقراری امنیت در منطقه باشد. به نوشته سایت خبری «اصوات مصریه»، سخنگوی وزارت خارجه مصر ضمن بیان این مطلب گفته، با ‌وجود این، دولت مصر هنوز جزئیات تفاهم حاصل شده را ‌بررسی نکرده است.

این مقام مصری افزود، دولتش امیدوار است که طی بازه زمانی تعیین شده، توافق نهایی به گونه‌ای میان طرفین حاصل شود که به برقراری ثبات در منطقه خاورمیانه کمک کرده و جلوی آغاز یک رقابت تسلیحاتی بی‌پایان را بگیرد.

دولت هند از جمله دیگر دولت‌هایی است که درباره تفاهم هسته‌ای ایران و ۱+ ۵ موضع‌گیری کرده است. به نوشته روزنامه «تایمز هند»، وزارت خارجه این کشور ضمن استقبال از این تفاهم هسته‌ای، آن را یک پیروزی برای دیپلماسی و گفت‌و‌گو برشمرده است.

در این بیانیه آمده، با مشخص شدن محورهای توافق هسته‌ای که قرار است تا سی‌ام ژوئن میان ایران و گروه ۱+ ۵ مورد مذاکره قرار گیرد، گام مهمی در این موضوع برداشته شده است.

در این بیانیه همچنین آمده است، هند همیشه تأکید داشته، موضوع هسته‌ای ایران باید از طریق صلح آمیز و بر اساس احترام به حق ایران برای برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته‌ای حل و فصل شود.

در ‌‌نهایت‌ دولت سوریه نیز استقبال خود را از دستیابی ایران و گروه ۱+ ۵ به تفاهم هسته‌ای ابراز داشته است. به نوشته روزنامه «بیزنس ریکوردر»، تلویزیون دولتی سوریه به نقل از یک مقام وزارت خارجه این کشور اعلام کرده که تفاهم حاصل شده میان ایران و قدرت‌های جهانی بر سر موضوع هسته‌ای، نتیجه تلاش‌های ایران برای کاهش دادن تنش‌های ژئوپلتیکی در منطقه بوده است.

این مقام سوری گفته، به عقیده دولت دمشق، این چهارچوب توافق هسته‌ای، با گام‌های مثبت دیگری همراه خواهد شد که به کاهش تنش‌ها در منطقه و جهان کمک خواهد کرد. وی همچنین تلاش‌های ایران برای محافظت از حق هسته‌ای خود را ‌ستایش کرده است.
 اخبار سیاسی  –  تابناک

(Visited 115 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment