پسته – دانشنامه تصویری برتر

پسته

by پزشکی, علوم پایه, کشاورزی in مارس 10, 2015

n00226666-b

پسته گونه‌ای گیاه است. این گیاه در کشورهایی مثل ایران، سوریه، ترکمنستان و غرب افغانستان رشد می‌کند.

aks-peste

تولید پسته در ایران در سال ۲۰۰۵ معادل ۱۹۰٬۰۰۰ تن بوده که ایران را در مقام یکم در جهان قرار می‌دهد. بعد از ایران آمریکا با تولید ۱۴۰٬۰۰۰ و ترکیه با تولید ۶۰٬۰۰۰ تن در مقام دوم و سوم قرار داشته‌اند. تولید پسته اغلب در شهرهای رفسنجان، دامغان، قزوین، یزد، سیرجان،شهربابک و انار کاشت می‌شود که بیشتر تولید پسته در ایران در شهر رفسنجان و انار می‌باشد و همچنین این پسته از مرغوبترین پسته‌های جهان می‌باشد که طمع و چربی خاصی دارد.

4616c_Round_Pistachio

واژه پسته پارسی می‌باشد و از طریق زبان لاتین از پارسی وارد زبانهای اروپایی شده‌است.

اقتصاد پسته

صادرات پسته ایران در سال ۱۳۸۹ معادل ۱۵۰٬۰۰۰ تن بوده‌است. قابل ذکر است که هم اکنون مقام اول صادرات پسته به امریکا تعلق دارد. شرکت‌هایی که هم اکنون در حال فعالیت گسترده در این زمینه هستند در اینده یک رقیب جدی برای شرکت‌های پسته ایران خواهند بود. اسراییل بیشترین مصرف سرانه پسته را به خود اختصاص داده‌است.

 full3

پسته در ایران

تولید و صادرات پسته ایرانی، سالانه در حدود ۱٫۴ تا ۱٫۷ میلیارد دلار برای ایران، درآمدزایی می‌کند. استان کرمان و شهرستان رفسنجان، وشهرستان انار مراکز اصلی تولید پسته در ایران به‌شمار می‌آیند و ۸۰ درصد پسته تولیدشده در ایران، از این منطقه به‌دست می‌آید. در حالیکه در اواسط دهه ۸۰ خورشیدی، تولید پسته ایران بالغ بر ۲۵۰ هزارتن بوده است، این میزان در ابتدای دهه ۹۰ خورشیدی، به ۱۵۰ هزار تن کاهش یافته است.

Pistachios-NEW

خشکسالی‌های پی‌درپی و عدم برنامه‌ریزی برای تامین آب مورد نیاز باغ‌های پسته و نیز قوانین و مقررات دست و پاگیر صادراتی و در نهایت، استفاده از آفت‌کش‌های بی‌کیفیت چینی که موجب بالارفتن میزان افلاتوکسین پسته‌های تولید ایران شده است، باعث شده که میزان صادرات پسته ایران، افت چشمگیری را در سال‌های اخیر تجربه کند و در همین زمان، با افزایش تولید پسته در ایالت کالیفرنیای آمریکا، این کشور در حال تبدیل شدن به اولین صادرکننده این محصول در سطح جهان شده است.

میزان تولید پسته

تولید پسته در ایران سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن است و تنها ۱۰ درصد این محصول مصرف داخل دارد و ۹۰ درصد دیگر صادراتی است. مصرف سالیانه پسته برای هر خانوداه ایرانی حدود ۲ کیلو گرم است.

 full1
Pistachio production (tonnes)
Country ۲۰۰۵ ۲۰۰۶ ۲۰۰۷ ۲۰۰۸
 ایران ۲۲۹ ۶۵۷ ۲۵۰ ۰۰۰ ۳۱۵ ۵۰۰ ۱۹۲ ۲۶۹
 ایالات متحده آمریکا ۱۲۸ ۳۶۷ ۱۰۷ ۹۵۵ ۱۸۸ ۶۹۶ ۱۲۶ ۱۰۰
 ترکیه ۶۰ ۰۰۰ ۱۱۰ ۰۰۰ ۷۳ ۴۱۶ ۱۲۰ ۱۱۳
 سوریه ۴۴ ۶۴۲ ۷۳ ۱۸۳ ۵۲ ۰۶۶ ۵۲ ۶۰۰
 چین ۳۴ ۰۰۰ ۳۶ ۰۰۰ ۳۸ ۰۰۰ ۴۰ ۰۰۰
 یونان ۸ ۸۴۷ ۸ ۲۳۳ ۸ ۱۴۸ ۸ ۱۰۰
 افغانستان ۲ ۴۵۷ ۲ ۴۵۷ ۳ ۶۰۰ ۲ ۵۰۰
 تونس ۲ ۰۰۰ ۲ ۷۰۰ ۲ ۵۰۰ ۲ ۵۰۰
 ایتالیا ۲ ۷۱۹ ۱ ۰۲۴ ۲ ۷۸۲ ۲ ۰۰۰
 قرقیزستان ۳۰۰ ۵۰۰ ۸۰۰ ۸۰۰
 پاکستان ۵۹۷ ۶۳۲ ۵۳۶ ۷۷۳
 ماداگاسکار ۲۱۰ ۲۲۰ ۲۳۰ ۲۳۰
 ازبکستان ۳۰۰ ۲۰۳ ۲۰۰ ۲۰۰
 ساحل عاج ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰
 مراکش ۵۰ ۵۰ ۵۰ ۵۰
 قبرس ۱۵ ۱۲ ۲۵ ۲۴
 مکزیک ۲۶ ۴ ۱۰ ۱۰
 موریس ۵ ۵ ۵ ۵
 جمهوری آذربایجان ۱۱ ۱۵ ۳ ۳

 94674743329435631458

آفات پسته در ایران

افلاتوکسین زهرابه‌ای است که بوسیله کپک‌هایی بنام آسپرژیلوس ترشح می‌شود. این قارچ‌ها پس از تغذیه از مواد غذایی زهرابه حاصل از تغذیه را برجای می‌گذارد. این قارچ برای رشد نیازمند حرارت و رطوبت مناسب است. زهرابه تولید شده بر روی پسته توسط این قارچ برای انسان و دام مضر است.

Leave a Reply