آشپزی فرهنگ و هنر

پیتزا

پیتزا یا پَزا غذایی است به شکل نان گِرد صافی که در فر پخته می‌شود و معمولاً روی آن را با سس گوجه فرنگی و پنیر می‌پوشانند؛ به علاوه دیگر مواد دلخواه را هم روی نان اضافه می‌کنند. پنیری که استفاده می‌شود معمولاً پنیر موزارلا یا پنیر پیتزاست. همچنین از مواد مختلفی برای تهیه پیتزا استفاده می‌شود (ژامبون، قارچ، زیتون، پیاز، فلفل سبز، گوجه فرنگی و …)

 

8pf7vepxq3ezgox5u00j 1184843_680416048652951_634789057_n[1] 1926994434 food_5 Pizza on metal dish and vegetable jazire6 menu large-12 Pizza Pizza-6-Y7EVDN8194-1024x768 پیتزا مخلوط والپیپرهای پیتزا

نام(های) دیگر پزا، پَزَک
نوع نان مسطح
خاستگاه ایتالیا( به شکل کنونی )
منطقه یا ناحیه ناپل
ایجادکننده ایرانیان باستان
دمای سرو داغ یا گرم
ترکیبات اصلی خمیر، اغلب سس گوجه فرنگی، پنیر
انواع کلزون، استرومبلی

 

پیتزا در ایتالیا

خمیر مصرف شده در ایتالیا دقیقاً همان کیفییت و مزه نان تافتون را دارد. در ایتالیا به طور سنتی پیتزا را لوله کرده و با دست می‌خورند. پیتزای با نان ضخیم، به طوری که خوراکیهای (سوسیس و …) زیادی روی آن باشد، پس از مهاجرت ایتالیایی‌ها به آمریکا در قرن ۱۹ مطابق سلیقه آمریکایی‌ها تهیه شد، وگرنه پیتزای ایتالیایی با خمیر نان تافتون و کمی خوراکی روی آن می‌باشد.

انواع پیتزا

دو نوع پیتزا در ایران یافت می‌شود: پیتزاهای ایتالیایی و پیتزاهای معمولی. پیتزاهای معمولی که در ایران رایج هستند مانند پیتزا مخصوص و پیتزا مخلوط. در سایر نقاط دنیا بیشتر پیتزاهای ایتالیایی پخت می‌شوند. سابقه این غذا در ایران به دهه ۱۳۴۰ بازمی‌گردد و قبل از آن غذاهای فست فودی در ایران رواج نداشته است. اولین پیتزافروشی در ایران با نام پیتزا داوود در سال ۱۳۴۰ هجری شمسی در خیابان نوفل لوشاتو تاسیس گردیده است.

 

برابر پارسی

در حالی که با توجه به نوشتار واژه ی pizza و گواهی های تاریخی، ریشه ی این واژه از پارسی باستان و واژه ی پزا است، با این حال دیباچهٔ فرهنگ ادب پارسی به جای واژه ی نام آشنای “پزا” این خوراک را کش لقمه نامیده است.

 

 

(Visited 4,130 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment