باستان شناسی تاریخ علوم انسانی و فلسفه

چنه چپل

چنه چپل (به فرانسوی: Chêne chapelle) (به معنی بلوط کلیسا)، درخت بلوطی در آلوویل-بلفوس در سین-ماریتیم کشور فرانسه است.

این درخت عمری بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ سال دارد و با بلندی ۱۵ متر، محیط پایه‌اش حدود ۱۶ متر است. تنه خالی آن شامل دو نمازخانه است که در سال ۱۶۶۹ ساخته شده‌اند و با نام‌های نوتر دام د لا پایکس (بانوی آرامش ما) و چمبر د ارمیت (اتاق زاهد) شناخته می‌شوند. پلکانی دایره‌ای در اطراف درخت راه ورود به نمازخانه‌ها را مشخص می‌کند.

صاعقه‌ای که در هنگام ۵۰۰ سالگی درخت به آن برخورد کرده باعث سوختن آرام داخل آن شده و خالی شدن داخل تنه شده که راهب محلی را به ادعای مقدس بودن این صاعقه واداشته و باعث شده که این نمازخانه ها در تنه درخت ساخته شوند.

در هنگام انقلاب فرانسه، مردم محلی آنرا نشانه‌ای از حکومت ستمگر و نیز کلیسای حامی آن می‌دانستند و قصد سوزاندن آن را داشتند که مردی محلی و گمنام با خواندن این درخت با نام معبد منطق و نشانه روش جدید تفکر، آنها را از این کار منصرف کرد.

Ch_ne_Chapelle_1_Allouville_Bellefosse_Seine_Maritime Ch_ne_Chapelle_des_Vassaux_2_Saint_Sulpice_le_Verdon_Vend_e dsc0152 France-Oak-Chapel-Inside-Old-Tree-Chene-Chapelle-7-537x358 sites_all_files_AnnaLaurent_This-lithographed-plate-of-Chene-Chapelle-appeared-in-La-Normandie-Illustree-by-Felix-Benoist-1850s-Charpentier-Pere

 

(Visited 46 times, 1 visits today)
  
کانال گردشگری

درباره نویسنده

14p.ir

Leave a Comment