چیتبال – دانشنامه تصویری برتر

چیتبال

by باستان شناسی, جامعه شناسی, زیست‌شناسی, علوم انسانی و فلسفه, علوم پایه, نقاشی in دسامبر 1, 2014

چیتبال بخشی از یک پروژه محیط زیستی برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی است. چیتبال عروسک‌هایی به شکل و نماد دو یوزپلنگ نر (کوشکی) و ماده (دلبر) هستند که امروزه جدا از هم و به عنوان نماد گونه در معرض خطر یوزپلنگ آسیایی شناخته می‌شوند. در جریان حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۴، طرحی از یوزپلنگ آسیایی به عنوان یکی از گونه­‌های نادر و در معرض خطر بر روی پیراهن این تیم نقش بست.چیتبال در بستر همین جریان متولد شد و به همین دلیل این نام تلفیقی است از چیتا (ترجمه یوزپلنگ) و فوتبال (Cheetball ادغام شده­ ی دو واژه­ ی Cheetah + football است) فرق چیتبال­‌ها در رنگ چشم­هایشان است؛ رنگ چشم چیتبال دلبر قرمز و رنگ چشم چیتبال کوشکی سبز است.

کوشکی و دلبر یک جفت یوزپلنگ آسیایی هستند که هم اکنون در اسارت و در دو مکان مختلف دور از هم نگهداری می­ شوند. کوشکی نر در حصاری به وسعت ۱۲ هکتار در پناهگاه حیات وحش میاندشت[۵] در ۱۰ کیلومتری شرق جاجرم در شرایط نیمه اسارت نگهداری می‌شود.یک شکارچی به نام کوشکی این یوزپلنگ را که در آن زمان یک توله بود به سازمان محیط زیست هدیه داد. کوشکی پس از نگهداری یک ساله در پارک پردیسان تهران به منطقه حفاظت شده میاندشت فرستاده شد. دلبر ماده در سال ۱۳۹۰ در منطقه توران به دام افتاد. و در حال حاضر در پارک ملی توران در محیط فنس کشی شده، نگهداری می‌شود. دلبر در حال حاضر با خرگوش زنده و گوشت گوسفند تغذیه می‌شود.

پیش از دلبر و کوشکی آخرین یوزپلنگ آسیایی در اسارت ماریتا نام داشت که در سال ۱۳۸۲ در پارک پردیسان تهران درگذشت

20140715_233841-2 cdy_0013 Cheetball-5 Cheetball-7 image-bccb1f93fc83206ce8aa09eced7b05b51fc37fbb477cd806b76e8e7f12b27246-v img_1416 img_5967mmmm img_97311 wp_20140518_019-168x300

ماموریت چیتبال ­ها این است که مردم ایران و جهان را با تنوع زیستی و همچنین گونه در معرض انقراض آشنا کنند.

چیتبال ­ها سفر می­ کنند و سفرنامه می‌نویسند. آن­ها قرار است به همه جای ایران و جهان سفر کنند و پیام محیط زیستی خود را به ساکنان دنیا برسانند. درضمن منظورشان از ساکنان دنیا، فقط آدم‌ها نیستند، جانورها و گیاهان و حتی بی جان ها هم هستند. ماحصل این سفرنامه­‌ها در محیط­های مجازی ثبت خواهد شد

لوازم جانبی چیتبال‌ها

لوح تقدیر؛ چیتبال کوشکی شاخه‌ای از برگ زیتون و “چیتبال دلبر” یک شاخه گل سرخ در دست دارد و به افرادی که در زمینه‌های مربوط به فرهنگ، طبیعت ایران و جهان کار شایسته‌ای انجام دهند، اهدا می‌شود.

مهر؛ نمادی از رد پای یوزپلنگ آسیایی است که در پای تقدیرنامه‌ها زده خواهد شد.

چادر مسافرتی تک نفره؛ كه از اجزاي جدانشدني كوهنوردان مي باشد و از پارچه ضدآب توسط نگار و مريم معماري در شيراز ساخته شد.

چراغ پیشانی؛ یکی از ضروریات یک سفر طبیعت گردی یا کوهنوردی است که با داشتن آن دو دست ازاد می ماند. چراغ پيشوني چيتبال كوشكي در شيراز توسط نادره توانا و يحيي رعيت ساخته شد.

باتوم كوهنوردي؛ كه نقش آن حفظ تعادل بدن در تمام شرایط محیطی برای یک کوهنورد مي باشد و جنس آن استينلس استيل 316 مي باشد. اين وسيله نيز توسط نادره توانا و يحيي رعيت ساخته شد.

كلنگ كوهنوردي؛ ابزاری مهم در کوهنوردی محسوب می گردد که همراه داشتن آن در زمستان جزء واجبات است و جنس آن استينلس استيل 316 مي باشد. اين وسيله نيز توسط نادره توانا و يحيي رعيت ساخته شد.

شال گردن چيتبال كوشكي؛ به عنوان يكي از اصلي ترين وسايل او جهت صعود به كوه مي باشد و از اين پس همواره بر گردن او خواهد بود كه توسط اختر يزداني در شيراز بافته شد.

شناسنامه بهداشتی چيتبال كوشكي؛ كه مشخصات و مراقبت هاي آنان در آن نوشته شده است. اين شناسنامه توسط درمانگاه دامپزشكي آرياوت شيراز با مهر و امضاي دكتر بهرام سبوكي صادر گرديد.

كوله پشتي؛ يكي از تجهيزات كوهنوردي است كه جهت حمل وسايل و لوازم از آن استفاده مي شود.اين وسيله نيز توسط خاطره توانا و نادره توانا در شيراز ساخته شد.

نشان كميته ملي المپيك؛ که توسط نايب رييس فدراسيون ژيمناستيك (جناب آقاي عباسعلي توانا)در شيراز به او اهدا شد.

پرچم؛

باشگاه هواداران چیتبال

کسانی که علاقه‌مند هستند در سفرهایشان یکی از چیتبال­‌ها را با خود به سفر ببرند و از زبان آن­ها به شرح سفر بپردازند و سفرنامه بنویسند، به صورت خودکار جزو باشگاه هواداران چیتبال خواهند بود. چیتبال به زودی به نمادی برای گردشگران و طبیعت دوستان تبدیل می‌شود

برنامه سفرهای کوشکی

مقصد تاریخ شروع سفر تاریخ پایان سفر همراهان توضیحات
برزیل – بولیوی – پرو ۱۷ فروردین 1393 ۱۶ اردیبهشت 1393 امید غلامعلی پور سفر تفریحی
آمریکا 25 اردیبهشت 1393 02 تیر 1393 کامران خوشی سفر تفریحی
چابهار – گنبد کاووس 14 تیر 1393 22 تیر 1393 سمیرا فلاح سفرنامه ایران مرز میهمان نوازی
شیراز 24 تیر 1393 28 تیر 1393 نادره توانا و خاطره توانا سفر آماده سازي جهت صعود به هيماليا
هيماليا (چين ،قله موستاق آتا) 28 تیر 1393 23 مرداد 1393 ميلاد كشاورزی ، آرمان شهپری صعود به هیمالیا

برنامه سفرهای دلبر

مقصد تاریخ شروع سفر تاریخ پایان سفر سفرنامه نویس توضیحات
از میاندشت تا خارتوران ۰۲ اردیبهشت ۹۳ ۰۵ اردیبهشت ۹۳ پرویز شجاعی پارسا و محمد گائینی از کوشکی تا دلبر
بافق ۱۱ اردیبهشت ۹۳ ۱۲ اردیبهشت ۹۳ پرویز شجاعی پارسا همراه با تیم فوتبال هنرمندان
از اردبیل تا تنکابن ۲۲ اردیبهشت ۹۳ ۲۶ اردیبهشت ۹۳ فرشاد فرخ‌زاده و علی پزشکی گرامی داشت هفته هلال احمر
میاندشت ۰۴ خرداد ۹۳ ۰۵ خرداد ۹۳ مرتضی اسلامی فیلمبرداری از کوشکی برای AP (اشویتد پرس)
اسپانیا – سوئد – انگلیس – ترکیه ۱۳ خرداد ۹۳ ۰۲ تیر ۹۳ مجید عرفانیان حضور در نود و هشتمین نشست شورای اجرایی سازمان جهانی جهانگردی
روسیه ۰۵ تیر ۹۳ ۱۲ تیر ۹۳ مریم قرائی سفر تفریحی
آلمان ۱۷ تیر ۹۳ ۱۵ مرداد ۹۳ محمد آرمان یوسفی سفر تفریحی (نخستین سفر چیتبال با یک کودک)
ازبکستان شهرهای خیوه، بخارا، سمرقند و تاشکند ۷ شهریور ۹۳ ۱۴ شهریور ۹۳ مریم قرائی دیدار از بناها و بافت‌های تاریخی شهرها
کرمان ۲۸ مرداد ۹۳ ۳۱ مرداد ۹۳ مرضیه نقیبی تقدیر از بچه‌های گروه تئاتر رقصنده در باد که در جریان پروژهٔ کودک محیط زیست، فوتبال ساخته شد و تقدیم کردن لوح چیتبال توسط خود چیتبال دلبر به آنها

Leave a Reply