Blog

کشف ردِ پول‌های «بابک زنجانی» در خارج کشور

by اخبار, سیاسی in مارس 16, 2015
1293
بهترین نتیجه بررسی‌ها این بود که ابتکار عمل از دست زنجانی خارج شد. چون او می‌گفت که پول فروش نفت را به حسابی به نام جمهوری اسلامی ایران واریز کرده و چون جمهوری اسلامی ایران تحریم است نمی‌تواند این پول را برگرداند که اکنون ثابت شده این حرف دروغ است.

سه ماه از بازداشت میلیاردر موبور می‌گذرد و هر روز ورقی تازه از پرونده قطور بابک زنجانی رو می‌شود. «عزت‌ا… یوسفیان‌ملا»، نماینده مجلس و عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی خبرهای تازه‌ای درباره این پرونده بیان کرد. به گفته او هیات‌هایی تحقیقی که از سوی سازمان بازرسی کل کشور به خارج از کشور اعزام شده بودند، مسیر پول‌های زنجانی را پیدا کرده‌اند. یوسفیان‌ملا به تدبیر گفت: هیئت‌هایی که از سوی دادسرای تهران و سازمان بازرسی کل کشور برای تحقیق و بررسی پرونده زنجانی به خارج از کشور اعزام شده بودند، هنوز برنگشته اند و مشغول کار هستند.

  466402_568

اما این هیات‌ها تاکنون به نتایج خوبی دست پیدا کرده و مسیر پول‌های او پیدا شده است. او افزود: بهترین نتیجه این بررسی‌ها این بود که ابتکار عمل از دست زنجانی خارج شد. چون او می‌گفت که پول فروش نفت را به حسابی به‌نام جمهوری اسلامی ایران واریز کرده و چون جمهوری اسلامی ایران تحریم است نمی‌تواند این پول را برگرداند که اکنون ثابت شده این حرف دروغ است. عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکید کرد: او همچنین از بانک‌های روسیه نامه‌هایی برای ضمانت گرفته بود که اکنون مشخص شده این نامه‌ها نیز بی‌اساس بوده اند. مجموع این اتفاقات باعث شد که زنجانی در موضع انفعالی قرار گیرد. بعد از سفر هیات‌های ایرانی به خارج از کشور بود که زنجانی نتوانست دیگر دروغ بگوید و مسیر پرونده را سردرگم کند.

 

او ادامه داد: اکنون مسیر پرونده مشخص شده و مسیر پول‌ها نیز دقیقا مشخص است و اگر وزارت امور خارجه ما را یاری کند می‌توانیم این پول‌ها را به کشور برگردانیم. نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس تاکید کرد: ما از وزارت امورخارجه در زمینه عملکردش در ژنو بسیار سپاسگزاریم اما وزارت خارجه باید بداند که دست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در خارج از کشور بسته است و این وزارت خارجه است که باید ما را یاری کند. میزان بدهی بابک زنجانی 5-6 برابر 550 میلیون دلار ماهانه‌ای است که پس از مذاکرات ژنو یک قرار شد به ایران بازگردد و این نشان از اهمیت این موضوع دارد که وزارت خارجه باید در این زمینه وارد شود.

 1d2572c6-e675-46e5-bc0a-a00b9bb71856

او همچنین گفت: قرار بازداشت موقتی که دستگاه قضایی برای بابک زنجانی صادر کرده بود، یک ماه بود ولی چون تحقیقات درباره بدهی او هنوز به پایان نرسیده است دادسرا این قرار را به مدت یک ماه دیگر تمدید کرد و زنجانی هنوز در بازداشت موقت به‌سر می‌برد. او افزود: مردم نباید در شرایط فعلی به دنبال مجازات بابک زنجانی باشند، بدهی زنجانی آنقدر زیاد است که اگر در شرایط فعلی به کشور برگردد تاثیر بسیار مثبتی بر اقتصاد کشور خواهد داشت و ما اکنون به‌دنبال این هستیم که بدهی بابک زنجانی را برگردانیم و مجازات او در مرحله بعدی است. یوسفیان‌ملا همچنین مبارزه با فساد مالی خودروسازان را یکی از اولویت‌های سال 93 ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی دانست و گفت: بخش اعظمی از معوقات بانکی متعلق به شرکتهای خودروسازی است و معلوم نیست وام‌هایی که این شرکت‌های خودروسازی که بعضی از آنها نیز دولتی هستند، گرفته‌اند کجا خرج شده است. او افزود: براساس تحقیق و تفحصی که مجلس در این زمینه انجام داده، خودروسازان با توجیه اینکه این وام‌ها را برای بالا بردن کیفیت خودروها خرج خواهند کرد، از بانک‌ها وام‌های کلان گرفته‌اند اما آن را برای بهبود کیفیت خودرو به کار نبرده‌اند.

 IMG09491181

برخی از این وام‌ها که به جای وارد شدن به چرخه تولید وارد حساب شرکت‌های خودروسازی شده، چندین هزار میلیاردتومان است. عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکید کرد: ما آمار دقیق داریم که کدام شرکت‌ها وام‌های چندین هزار میلیاردی گرفته اند و آنها را در حساب خود بلوکه کرده‌اند. یکی از موضوعاتی که امسال در اولویت ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی قرار دارد بررسی معوقات بانکی و همچنین نقش خودروسازان در این زمینه است. این نماینده مجلس تشریح کرد: وقتی چندین هزار میلیارد تومان به حساب یک شرکت واریز می‌شود. آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد می‌شود.

 

 اخبار سیاسی  –  آرمان

Leave a Reply